Co ogrodnicy robią w październiku?

2017-10-13
Co ogrodnicy robią w październiku?W tym miesiącu postanowiliśmy częściej poruszać temat aranżacji wnętrz, choć nie zapominamy także o ogrodach. Kontynuujemy zatem nasz cykl dotyczący jesiennych prac i sprawdzamy, czym ogrodnicy zajmują się (lub powinni się zająć) w październiku. Październik jest tym miesiącem, który z jesienią kojarzy się najbardziej. Ogromna w tym zasługa kolorowych krzewów i drzew, które zachwycają różnorodnością i intensywnością swych barw. Dni stają się natomiast coraz krótsze, często pojawiają się intensywne opady deszczu, a noce są coraz chłodniejsze, przypominając nam tym samym o zbliżającej się jesieni. Dziesiąty miesiąc roku to również wyjątkowo pracowity czas dla właścicieli ogrodów. Dziś postaramy się przybliżyć najważniejsze czynności, wokół których powinna być skupiona ich uwaga.

Co sadzimy?

Opisując wrześniowe zadania, które czekają na ogrodników, wspominaliśmy o sadzeniu drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych. Pisaliśmy też, że przełom lata i jesieni to dobry czas na sadzenie cebulek kwiatowych, na przykład tulipanów i narcyzów. Rośliny cebulowe można sadzić także w październiku – najważniejsze, aby nie czekać z tą czynnością zbyt długo. Wśród jakich roślin możemy wybierać? Wariantów mamy naprawdę dużo! Doskonałym wyborem będą między innymi szafirki, hiacynty, krokusy i przebiśniegi. Pamiętajmy jednak, aby wybierać tylko zdrowe cebule, pozbawione uszkodzeń.

Jakie rośliny rozmnażamy?

Październik to czas rozmnażania wielu roślin – zwłaszcza, że możemy rozmnażać je na wiele sposobów. Do najczęstszych i zarazem najprostszych metod zaliczyć można rozmnażanie przez podział, które stosuje się przede wszystkim w przypadku bylin. Innym sposobem jest rozmnażanie przez odkłady, charakteryzujące się tym, że pędy ukorzeniamy, nie odcinając ich od rośliny matecznej. Tego typu prace dotyczą przede wszystkim kalin, hortensji ogrodowych i magnolii. Popularną metodą rozmnażania jest również rozmnażanie przez odrosty (jeśli rośliny obfite są w pędy odrostowe).

Co jeszcze?

Tak, jak we wrześniu, tak i w październiku szczególną opieką należy otoczyć trawnik, poświęcając sporo czasu na jego pielęgnację. Co należy robić? Najważniejszym zadaniem jest systematyczne wygrabianie liści. Najlepiej zrobić to grabiami wachlarzowymi, o których pisaliśmy tutaj. W październiku rezygnujemy już z nawożenia, nadal kosimy trawnik, choć zdecydowanie zmniejszając częstotliwość wykonywania tej czynności, naprawiamy różnego rodzaju uszkodzenia oraz odpowiednio przycinamy krawędzie. Dużo uwagi wymagają także staw i oczko wodne, które również należy oczyścić z wszelkich zabrudzeń i resztek materii organicznej. Bardziej szczegółowo opisujemy to w tym tekście. Wspomnieliśmy o sadzeniu i rozmnażaniu roślin, a także poruszyliśmy temat zabiegów pielęgnacyjnych – pamiętajmy jednak, że to nie wszystko. Sprawdźcie zatem, w jaki sposób zadbać o taras jesienią i jak ozdobić ogród, aby zachwycał swym pięknem także po sezonie wakacyjnym.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2017

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5838 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-25
5/5
2024-07-24
ŁADNY ZESTAW W DOBREJ CENIE- POLECAM
pixel