Co ogrodnicy robią we wrześniu?

2017-09-15
Co ogrodnicy robią we wrześniu?

W sierpniu sporo miejsca poświęciliśmy tematom związanym z różnymi ogrodowymi rozrywkami. Pisaliśmy co zrobić, aby spotkania w ogrodzie były miłe i przyjemne, jak zadbać o to, aby ogród latem bezpiecznie służył dzieciom, doradzaliśmy też w jaki sposób zamienić przydomowy teren w kameralną kawiarnię. Słońce jednak nie grzeje już tak mocno, jak jeszcze miesiąc temu, na dworze jest coraz chłodniej, częściej też pada deszcz. Jesień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią nowe obowiązki dla ogrodników.

Wrzesień to czas wytężonej pracy dla wszystkich, którzy dbają o swoje ogrody. Czynności, które trzeba wykonać jest naprawdę sporo, dlatego postaramy się w skrócie przybliżyć, które z nich powinny być wykonane jeszcze w tym miesiącu – tak, aby nikomu nic nie umknęło.

Co siejemy?

We wrześniu możemy zasiać sporo roślin, w tym warzyw, które zbierać będziemy po kilku tygodniach lub wiosną następnego roku. Zalicza się do nich między innymi szpinak, którego zbiory przypadają na okolice kwietnia, już po przezimowaniu. Możemy zasiać także roszponkę, która – w zależności od temperatury – rozwinie się zimą lub wczesną wiosną, a także rukolę, nadającą się do zbioru po kilku tygodniach. We wrześniu wysiewa się też kwiaty, między innymi mak lekarski i chabry bławatki. Pamiętajmy jednak, aby odpowiednio zadbać o zasiewy, przykrywając je agrowłókniną - znajdziemy ją bez problemu, ponieważ każdy sklep z meblami ogrodowymi ma w swoim asortymencie także takie akcesoria.

Co sadzimy?

Wrzesień to dobra pora na sadzenie drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych. Nie zapominać należy również o wrzosach, które są wręcz symbolem jesieni. Przełom lata i jesieni to także właściwy moment na zasadzenie cebulek kwiatowych, na przykład krokusów, hiacyntów, tulipanów i narcyzów. Jak widać, to właśnie we wrześniu powinniśmy skupić się na tym, aby zadbać o to, jak będzie wyglądał nasz ogród w przyszłym roku – warto więc wszystko zaplanować rozsądnie i z pomysłem.

Co zbieramy?

Zbieramy duże ilości owoców i warzyw, w tym śliwki, gruszki, jabłka, ziemniaki, buraki, marchew i seler. We wrześniu możemy również zaopatrzyć się w orzechy, a dokładnie – orzechy włoskie i laskowe. Nie można pominąć także zbioru nasion – zbieramy bowiem nasiona roślin jednorocznych oraz dwuletnich, aby skorzystać z nich w kolejnym roku.

Co jeszcze?

Pamiętajmy, że wrzesień to nie tylko zbiory i prace nad tym, jak nasz ogród będzie wyglądał w niedalekiej przyszłości, ale także zabiegi pielęgnacyjne, dzięki którym uporządkujemy nasz przydomowy teren i odpowiednio go zabezpieczymy, aby był chroniony przed coraz niższymi temperaturami i gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. To również czas przygotowywania gleby pod nasadzenia na wiosnę i oczyszczania przestrzeni z opadłych liści. Tych prac pielęgnacyjnych jest jednak znacznie więcej, ponieważ zadbać trzeba nie tylko o ogród warzywny i owocowy, ale też o trawnik, taras, czy oczka wodne. Tym tematom poświęcimy więcej miejsca w naszych kolejnych tekstach.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5131 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
Wszystko w porządku, wysyłka ekspresowa , polecam
2024-02-26
Wszystko ok
pixel