Grabie ogrodowe – rodzaje i przeznaczenie

2017-09-29
Grabie ogrodowe – rodzaje i przeznaczenieWe wrześniu często wspominaliśmy o tym, że jesień to przede wszystkim czas prac porządkowych w ogrodzie. Pisaliśmy już o tym, w jaki sposób pielęgnować i ozdabiać ogród po sezonie letnim, pora więc skupić się na tym, jakimi narzędziami najłatwiej to robić. Dobór odpowiednich narzędzi i używanie ich zgodnie z ich przeznaczeniem znacznie ułatwia wykonywanie ogrodowych obowiązków i pomaga zaoszczędzić sporo czasu. Funkcjonalne narzędzia zapewniają komfort podczas codziennych prac pielęgnacyjnych, a także wpływają na osiąganie zadowalających efektów. W najbliższym czasie postaramy się więc opisać, z czego najlepiej korzystać, jakie narzędzia są najbardziej funkcjonalne i do jakich zadań warto je wybierać. Zaczniemy natomiast od opisania, w czym pomocne są grabie – przyrząd niezbędny w warsztacie każdego ogrodnika. Skąd ten wybór? To proste: ile czynności, tyle rodzajów grabi, warto zatem uwzględnić, do czego używać poszczególnych ich wariantów.

1. Grabie klasyczne

Grabie klasyczna to najbardziej znany i jednocześnie najbardziej popularny model, w którego posiadaniu powinien być każdy pasjonat ogrodnictwa. Zbudowane są one z drewnianego trzonu oraz metalowych zębów, które swoim kształtem przypominają grzebień. Do czego można ich używać? Przede wszystkim do sprzątania pozostałości po przycinaniu krzewów i żywopłotów oraz do wyrównywania ziemi po przekopywaniu.

2. Grabie do liści

Jak sama nazwa wskazuje, grabie te mają konkretne przeznaczenie – służą do usuwania liści, przede wszystkim z dużej powierzchni. Swoim kształtem nieco przypominają wachlarz, dlatego potocznie nazywane są „wachlarzowymi”. Cechują się długimi, elastycznymi zębami, które rozszerzają się na szczycie. Zęby te mogą natomiast być metalowe lub plastikowe. Niewątpliwą zaletą takiego typu sprzętu jest jego lekkość, która ułatwia wykonywane prace i sprawia, że używanie grabi nie powoduje szybkiego zmęczenia.

3. Grabie polowe

Grabie polowe przeznaczone są przede wszystkim do siana. To największe z grabi, które można nabyć. Przydadzą się wszystkim, którzy planują oczyszczanie sporej powierzchni, na przykład łąki. Bardzo łatwo grabi się nimi wysuszoną trawę. Jest to najbardziej specjalistyczny typ grabi, w całości wykonany z drewna.

4. Grabie do trawników

Jeśli posiadamy trawnik, lecz jego wielkość nie wymaga prac z dużym rozmachem, możemy zaopatrzyć się w grabie przeznaczone właśnie do tego typu przestrzeni. Jest to drugi najbardziej popularny przedmiot, po który sięga się w trakcie prac ogrodowych (przypominamy, że najbardziej powszechne są grabie klasyczne). Posiadają one sztywne, cienkie zęby, które umożliwiają dokładne „wyczesywanie” terenu, bez pominięcia mniejszych elementów. Ich obsługa wymaga nieco większych nakładów energii, ale jednocześnie gwarantuje usunięcie wszelkich zanieczyszczeń z terenu, który właśnie pielęgnujemy. Jak widać, grabie mogą mieć różne przeznaczenie, a odpowiednio dobrane, niewątpliwie ułatwiają wykonywanie prac porządkowych. Warto więc zastanowić się, jakie obowiązki czekają nas jesienią, aby zaopatrzyć się we właściwy sprzęt, dzięki któremu zaoszczędzimy sporo czasu i unikniemy zbędnego wysiłku.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5131 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
Sprawna obsługa i bezproblemowy kontakt, szybka realizacja, produkt dobrej jakości.
2024-02-25
Wszystko zgodne z opisem
pixel