Co ozdabia ogród jesienią?

2017-09-18
Co ozdabia ogród jesienią?Pisaliśmy już o tym, co ogrodnicy robią we wrześniu – jakie rośliny sieją, jakie sadzą i co zbierają. Skupiliśmy się wówczas na warzywach i drzewach owocowych, lecz nie można zapominać także o roślinach, których główną funkcją jest ozdabianie ogrodu oraz upiększanie terenów przydomowych. Ogród nie powinien być piękny tylko latem – powinien on zachwycać przez cały czas, niezależnie od aktualnej pory roku. Wymaga to wielu prac pielęgnacyjnych, ale przede wszystkim – dobrego planowania, kreatywności i wyobraźni. Jakie rośliny sprawdzają się najlepiej? Co powinno znaleźć się w naszym ogrodzie po sezonie wakacyjnym? W co warto zainwestować? Wybór jest naprawdę duży, jednak jest kilka roślin, które zawsze cieszą się sporym powodzeniem.

1. Wrzos pospolity

Wrzos to bardzo wdzięczna roślina, ponieważ można go zasadzić nie tylko w ogrodzie, ale na przykład także w doniczkach czy na skalniakach. Dzięki temu, może on ozdabiać rożne przestrzenie – nie tylko te, które cechują się sporymi rozmiarami, lecz także niewielkie zakątki, czy balkony lub tarasy. Kolejną cechą, która zdecydowanie przemawia za wyborem wrzosów jest fakt, że kwitną one przez całą jesień. To bardzo duża zaleta, ponieważ decydując się właśnie na wrzosy, będziemy mieć pewność, że będą one upiększać wybrany przez nas teren przez długi czas.

2. Ognik szkarłatny

Ognik szkarłatny to krzew, który należy do rośliny różowatych. Jego funkcja dekoracyjna była znana w Europie Środkowej już w XVII wieku. Często występuje on w ogrodach, ale pojawia się również w licznych parkach. Największą zaletą ognika szkarłatnego są jego barwy, a dokładnie – barwy jego owoców. Dodać należy również, że owoce te utrzymują się na krzewie przez długi czas, przeważnie od sierpnia aż do grudnia. Plusem jest również wyjątkowa odporność ognika na niekorzystne warunki pogodowe, takie jak susza, czy upał.

3. Dalia

Kwiaty dalii imponują swoimi barwami, do których zaliczyć należy czerwień, róż i żółć. Dalie kwitną latem i jesienią, a występować mogą pojedynczo lub w grupie. Lubią światło, choć można sadzić je również w miejscach odrobinę zacienionych. Pamiętać należy również, że im krótszy dzień, tym bardziej efektowne i efektywne jest rozrastanie się dalii

4. Hortensja bukietowa

Roślina pochodząca z Japonii i Chin, uprawiana w wielu rejonach świata jako roślina dekoracyjna. Hortensja zachwyca swoim pięknem przez cały rok, choć to właśnie jesienią jej walory ozdobne są najbardziej widoczne. Kwiaty, które wtedy cieszą oko, przyjmują zielone, białe lub różowe barwy. To, na co należy zwrócić uwagę, to fakt, że hortensja bukietowa jest odporna na mróz, dzięki czemu może ona upiększać ogród także zimą. Wiele mówi się na temat tego, jak bardzo efektowne są jej oszronione lub pokryte śniegiem kwiaty. Wymieniliśmy zaledwie cztery propozycje, choć – rzecz jasna – roślin, które pięknie wyglądają jesienią jest znacznie więcej. Na pewno jeszcze nie raz będziemy o nich pisać i wskazywać te, które zdecydowanie zasługują na uwagę.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5131 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
Wszystko w porządku, wysyłka ekspresowa , polecam
2024-02-25
Błyskawiczna dostawa. Zestaw bezpiecznie, dokładnie zapakowany. Polecam!!!
pixel