Wiosenne prace w ogrodzie - od czego zacząć?

2019-03-28
Wiosenne prace w ogrodzie - od czego zacząć?Niejednokrotnie wspominaliśmy na naszym blogu, że niezależnie od pory roku, właściciele przydomowych ogrodów nie mogą narzekać na nudę, ale to właśnie wiosną przybywa im najwięcej obowiązków. Początek sezonu wiosennego wiąże się z podjęciem wielu działań organizacyjno-pielęgnacyjnych, dlatego dziś podpowiemy, od czego zacząć, by latem nasze ogrody były schludne, zadbane i estetyczne.

1. Trawnik

Wraz z nadejściem wiosny powinniśmy zadbać o odpowiednią pielęgnację trawnika. Jeśli jeszcze się tym nie zajęliśmy, koniec marca to zdecydowanie odpowiedni moment. Po pierwsze: mniej więcej od drugiej połowy miesiąca można już sięgnąć po nawóz, koniecznie z dużą ilością azotu, ponieważ ten wspomaga prawidłowy rozrost trawnika. Po drugie: murawę należy też starannie oczyścić z suchych liści, gałęzi i innych obumarłych części roślin – tutaj pomocne będą tradycyjne grabie. Po trzecie: trawnik również napowietrzamy i dosiewamy nasiona tam, gdzie podczas zimy powstały „luki”. Po czwarte: nie zapominajmy również o podlewaniu! Tę ostatnią czynność wykonamy jednak dopiero po zastosowaniu nawozu.

2. Rośliny

Zbliża się kwiecień, czyli miesiąc, kojarzący się ogrodnikom przede wszystkim z sadzeniem i wysiewem roślin. Jeśli mowa o tej pierwszej czynności, tutaj sporo pracy pojawi się przede wszystkim w drugiej połowie kwietnia, kiedy to sadzić będziemy rośliny, które nie zimują w gruncie (wśród nich wymienić należy między innymi ismenę oraz zawilca wieńcowatego), nic nie stoi również na przeszkodzie, by dalej sadzić byliny. Co do wysiewu, tutaj skupiamy się głównie na roślinach jednorocznych, takich jak: słonecznik zwyczajny, aster chiński oraz cynia wytworna. Dobrze też zadbać o to, by rośliny były właściwie zabezpieczone przed ujemnymi temperaturami – pogoda w kwietniu jest bowiem bardzo kapryśna, a wysokie temperatury za dnia nie wykluczają przymrozków w nocy.

3. Zmiany, remonty…

Przełom marca i kwietnia to dobry moment na zmianę aranżacji przydomowego ogródka. Jeśli zatem pragniemy coś zmienić w naszym zielonym zakątku – zróbmy to właśnie teraz. Zwłaszcza, że obecnie pogoda sprzyja wykonywaniu drobnych prac remontowych, naprawie podręcznego sprzętu i, ogólnie rzecz biorąc, przygotowaniu ogrodu do sezonu letniego. Możemy, na przykład, wyznaczyć tematyczne strefy, urządzić kącik relaksacyjny, zakupić ciekawe ozdoby oraz zainwestować w małą architekturę i komplet wypoczynkowy. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by niektóre elementy wykonać samemu – sporo inspiracji i podpowiedzi znajdziecie również na naszym blogu! Meble z drewnianych palet? Donice ze zużytych opon? Wazony z kolorowych butelek? A może zaprojektowany według własnego pomysłu domek na drzewie? Jesteśmy jak najbardziej na tak! Prace w duchu idei „do it yourself” rozwijają kreatywność, poprawiają samopoczucie, pozwalają zredukować stres i zdecydowanie poprawiają samopoczucie.

A jak przedstawia się Wasz harmonogram wiosennych prac w ogrodzie?
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5131 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
Wszystko super! Cena, jakość, szybka dostawa! Wszystko na plus
2024-02-24
Wszystko super. Szybka dostawa . Zgodny z oczekiwaniem towar.
pixel