Planowanie przydomowego ogrodu - jakie strefy wyznaczyć? #1

2019-02-13
Planowanie przydomowego ogrodu - jakie strefy wyznaczyć? #1Za trochę ponad miesiąc rozpocznie się kalendarzowa wiosna – doskonały czas dla ogrodników, którzy planują zmienić aranżację swoich przydomowych ogrodów tak, by były one jak najbardziej funkcjonalne.

Patentów na wyznaczanie tematycznych stref w ogrodzie istnieje naprawdę wiele, a wszystko zależy od naszych potrzeb oraz upodobań. Zwłaszcza, że do wspomnianego zagadnienia można podejść na kilka sposobów, zajmując się samą kompozycją ogrodu (tutaj istotny jest podział jego wnętrza za pomocą różnorodnej roślinności) oraz jego urządzaniem (w tym przypadku najważniejszy jest odpowiedni dobór małej architektury oraz praktycznego wyposażenia). Oba wątki szczegółowo będziemy omawiać w kolejnych artykułach, dziś natomiast zajmiemy się ogólną charakterystyką stref podpowiadając, które z nich są zazwyczaj najbardziej potrzebne.

1. Strefa relaksu

Ta strefa służyć ma przede wszystkim regenerowaniu sił, wypoczywaniu, powinna też sprzyjać spędzaniu czasu w gronie najbliższych osób – rodziny i znajomych. Ważne więc, aby zapewniała nam stuprocentową prywatność oraz pełną swobodę i bezpieczeństwo. Pomóc mogą w tym na przykład siatki cieniujące (idealne są te w kolorze zieleni, świetnie harmonizujące się z ogrodową roślinnością), które przy okazji stanowić będą doskonałą osłonę przed mocnymi promieniami słonecznymi lub silniejszymi podmuchami wiatru. Tego typu miejsce warto też wyposażyć w praktyczne meble/akcesoria ogrodowe: stółkrzesła i grill, aby w ciepłe dni cieszyć się posiłkami na świeżym powietrzu; hamakleżak i/lub huśtawka, by pozwolić sobie na regenerującą drzemkę lub chwilę wytchnienia przy ulubionej lekturze, a nawet niewielkich rozmiarów pawilon, aby nagła zmiana warunków atmosferycznych nie zepsuła nam żadnego ogrodowego przyjęcia.

2. Strefa zabawy

Zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie strefy relaksu, strefa zabawy to miejsce, z którego w ciepłe dni będą mogły korzystać nasze pociechy. Powinna być ona bezpieczna oraz przestrzenna, a także odpowiednio urozmaicona. O tym, jak urządzić kącik zabaw dla dzieci pisaliśmy między innymi w tym artykule, ale kilka istotnych informacji warto powtórzyć. Po pierwsze: dobrym pomysłem będzie trampolina, jednak koniecznie zainwestować należy w wytrzymały sprzęt o stabilnej, trwałej konstrukcji. Po drugie: mini-plac zabaw również zapewni naszym dzieciom wyjątkową rozrywkę. Po trzecie: basen, czyli połączenie zabawy, ćwiczeń i orzeźwiającej ochłody. Po czwarte: domek na drzewie, labirynt lub tor z przeszkodami – te atrakcje także cieszyć się będą ogromnym powodzeniem!

Oczywiście, to nie wszystko! Jak bowiem zaznaczyliśmy we wstępnie do niniejszego artykułu, istotny jest też wybór odpowiednich roślin, za pomocą których uda nam się oddzielić poszczególne strefy. Tym zagadnieniem zajmiemy się natomiast w kolejnych tekstach – podpowiemy wówczas, na jakie rozwiązania warto się zdecydować, aby ogród był jednocześnie różnorodny i spójny.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5118 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-18
Wszystko ok, produkt zgodny z opisem, szybka realizacja zamówienia.
2024-02-17
Jestem bardzo zadowolony, wszystko super
pixel