4 rośliny idealne na żywopłot

2017-10-30
4 rośliny idealne na żywopłotJesień to nie tylko czas dbania o rośliny i zapewniania im odpowiedniej ochrony przed zimnem, czy deszczem. To również ten moment, w którym wielu ogrodników planuje aranżację ogrodów i przydomowych terenów zielonych – tak, aby w przyszłości imponowały one stylem i niebanalnymi rozwiązaniami. Niedawno podpowiadaliśmy na naszym blogu, jakie obowiązki i prace czekają na ogrodników jeszcze w październiku. Tłumaczyliśmy między innymi, jak sadzić róże oraz o jakich czynnościach na pewno nie można zapomnieć, dbając o kwiaty i krzewy. Dziś skupimy się natomiast na żywopłotach i postaramy się sprawdzić, z jakich roślin najlepiej je stworzyć.

1. Buk czerwony

Buk czerwony osiąga wysokość aż do czterech metrów i przyciąga uwagę swoimi błyszczącymi liśćmi – także w warunkach jesiennych, ponieważ wyjątkowo długo utrzymują się one na pędach. Ogromną zaletą buku jest również to, że dobrze znosi on brak nasłonecznienia i rozwija się także w miejscach zacienionych. Mimo to, należy pamiętać, że brak światła może negatywnie wpłynąć na jego barwę, ponieważ w przypadku pozostawiania w nadmiernym zacienieniu, buk traci swój kolor.

2. Grab

Grab osiąga wysokość bardzo zbliżoną do rozmiarów buku i równie dobrze radzi sobie w miejscach słabo nasłonecznionych. Od buku różni się jednak tym, że nie wymaga odpowiednich warunków glebowych, aby mógł prawidłowo się rozwijać. Cechuje się też mniejszą wrażliwością na takie zjawiska, jak na przykład suche powietrze. Grab ma jednak kilka małych wad, do których zaliczyć należy fakt, że jego liście nie są tak mocne i wytrzymałe, jak wspomniane wyżej liście buku.

3. Berberys

Berberys jest znacznie niższy od dwóch poprzednich propozycji, a jego wysokość nie przekracza zazwyczaj dwóch metrów. Jego pielęgnacja nie należy do wymagających, jednak trzeba pamiętać o tym, że berberys potrzebuje nasłonecznionego miejsca i wilgotnego podłoża. Roślina ta jest odporna na mróz, dobrze znosi również działanie innych zjawisk atmosferycznych. Spodoba się wszystkim tym, którzy gustują w intensywnych barwach, ponieważ liście berberysu zdecydowanie imponują kolorem.

4. Cis

Cis jest jedną z tych roślin, po które sięga się najczęściej podczas komponowania żywopłotu. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze: może się rozwijać zarówno w miejscu zacienionym, jak i mocno nasłonecznionym. Po drugie: nie wymaga specjalnego podłoża i zakorzeni się w niemal każdym rodzaju gleby. Po trzecie: jest zawsze zielony. Po czwarte: jest naprawdę długowieczny! Cis ma jednak także wady: jest on trujący oraz źle znosi mrozy. Wymieniliśmy pięć roślin, które są najpopularniejsze wśród ogrodników, jednak zaznaczyć trzeba, że pominęliśmy w naszym zestawieniu sporo pozycji, na które również warto zwrócić uwagę. Będziemy zatem wracać do tego tematu, aby w pełni go rozwinąć – zwłaszcza teraz, gdy miłośnicy zieleni mają sporo czasu na planowanie i wprowadzanie wymarzonych rozwiązań.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2017

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5131 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-27
wszystko sprawnie, szybko ,jestem zadowolona z zakupu
2024-02-25
Błyskawiczna dostawa. Zestaw bezpiecznie, dokładnie zapakowany. Polecam!!!
pixel