Zimowe przycinanie roślin - co, jak, kiedy?

2019-02-15
Zimowe przycinanie roślin - co, jak, kiedy?W jednym z ostatnio opublikowanych artykułów wspominaliśmy, że do najważniejszych zimowych obowiązków ogrodników należy przycinanie roślin – dziś natomiast omówimy ten wątek bardziej szczegółowo.

Trochę ponad miesiąc dzieli nas od początku kalendarzowej wiosny. Koniec zimy (zwłaszcza, gdy jest ona tak łagodna, jak tegoroczna) to dobry moment, by zająć się przycinaniem drzew i krzewów, które rosną w przydomowych ogrodach. Ostatnie dni lutego warto więc spędzić na wykonywaniu podstawowych czynności pielęgnacyjnych – w końcu w zimowym przycinaniu chodzi przede wszystkim o to, aby usunąć chore, zniszczone, uschnięte lub przemarznięte gałęzie.

1. Drzewa ozdobne

Tak, jak napisaliśmy powyżej – drzewa ozdobne przycinamy po to, aby były one w pełni zdrowe oraz estetyczne. Wykonując ten podstawowy zabieg pielęgnacyjny musimy jednak pamiętać, aby z nim… po prostu nie przesadzić. Drzewa ozdobne powinniśmy przycinać tylko wtedy, gdy są ku temu przesłanki – na przykład wówczas, gdy widzimy suche, nadłamane gałęzie (tak, aby nie spadły podczas silniejszego podmuchu wiatru, a także po to, by roślina dobrze się prezentowała). Dbajmy jednak, aby drzewa zachowały swój naturalny kształt – nie ingerujmy w ich wygląd, jeśli nie jest to konieczne. I jeszcze jedna ważna informacja: zbyt intensywne przycinanie drzew ozdobnych znacznie osłabia ich odporność, tak więc lepiej nie być tutaj nadobowiązkowym.

2. Krzewy

Łagodna zima bez mrozów oraz intensywnych opadów śniegu to również dobra okazja do zadbania o znajdujące się w ogrodzie krzewy. Tutaj – podobnie, jak przy drzewach – skupiać powinniśmy się na usuwaniu suchych lub chorych gałęzi oraz zbyt dużych pędów, które sprawiają, że roślina ma nieregularny, nienaturalny kształt. Dzięki temu, krzewy będą miały lepszy kontakt ze światłem, a ich kora nie będzie uszkadzana przez zbyt długie, często zaplątane pędy. Nie zapominajmy także o tym, że zimowe przycinanie krzewów sprzyja pojawianiu się nowych gałązek, które wiosną obficie zakwitną.

3. Jakich roślin nie można przycinać?

Przycinanie roślin ogrodowych pod koniec sezonu zimowego (czyli wtedy, kiedy są one w spoczynku) jest dobrym pomysłem, ale nie zawsze. Inaczej sprawa ma się na przykład z klonami, brzozami i garbami. To, co będzie korzystne między innymi dla topoli i wierzby, wspomniane gatunki będzie znacznie osłabiało. Za cięciem nie przepada również orzech, a także krzewy, kwitnące na początku wiosny, takie jak forsycje.

Pamiętajmy też o tym, aby rośliny przycinać z wyjątkową ostrożnością, najlepiej sekatorem lub ostrymi nożycami. Nie dopuszczajmy do powstawania ran (w takich miejscach szybko rozwijają się choroby) – jeśli takie jednak się pojawią, nałóżmy na nie odpowiednie preparaty zabezpieczające. Jeśli przestrzegać będziemy tych zasad, nasze drzewa i krzewy będą zdrowe oraz niezwykle estetyczne.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5841 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-27
Jestem mega zadowolona z zakupu w Waszym sklepie
2024-07-26
Szafka ok, brakowało jednego elementu ale bardzo szybko został dosłany. Pozdrawiam
pixel