W ogrodzie zimą - jakie obowiązki przed nami?

2019-01-30
W ogrodzie zimą - jakie obowiązki przed nami?Zima trwa w najlepsze, ale – wbrew pozorom – ogrodnicy w tym czasie nie mogą pozwolić sobie na odpoczynek. Przed nimi sporo pracy i codziennych obowiązków, z których najważniejsze opisujemy poniżej.

1. Pielęgnacja drzew owocowych

Zimą szczególnie zajęci są właściciele sadów, którzy z pewnością nie mogą narzekać na nudę. Pod koniec lutego przyciąć należy drzewa owocowe, a także krzewy. Pamiętać powinni o tym również działkowicze, bowiem uwagę zwrócić trzeba między innymi na agrest, maliny i porzeczki. To również dobry moment, aby sprawdzić stan wybielonych pni, ponieważ obfite deszcze oraz topniejący śnieg bardzo często zmywają z nich nałożoną wcześniej warstwę wapna – w razie potrzeby, nałożyć trzeba jego kolejną porcję.

2. Ogród warzywny

Jeśli posiadamy przydomowy ogródek warzywny i jesienią liście posłużyły nam za ściółkę – luty to dobry moment, aby ją usunąć. Rośliny powinniśmy natomiast szczelnie ofoliować – mowa tu przede wszystkim o tych warzywach, które rosną w gruncie. W lutym, jeśli występują sprzyjające warunki, można już przygotowywać tak zwane rozsady niektórych warzyw, przede wszystkim zaś warzyw kapustnych (choć sięgnąć warto również po seler, por, marchew, szpinak oraz rzodkiewkę). Jak więc widać, o warzywa należy dbać wręcz nieustannie!

3. Co w trakcie odwilży?

Jeśli odstąpią mrozy i pojawi się odwilż, zająć powinniśmy się nawożeniem gleby, korzystając głównie z nawozu wieloskładnikowego, który kompleksowo dostarczy do gleby wszystkich potrzebnych elementów. Szybko należy też pozbyć się zalegającej w ogrodzie wody oraz resztek śniegu. Przy wyjątkowo sprzyjających warunkach (to znaczy odpowiednio wysokiej temperaturze) warto zdecydować się na pierwsze przycinanie (nie tylko drzew owocowych, ale też tych ozdobnych oraz żywopłotów), nie można zapominać także o systematycznym wówczas podlewaniu iglaków.

4. Nie zapominajmy też o…

No właśnie, skoro mowa o czynnościach, o których zdecydowanie nie można zapomnieć, wsppomnieć trzeba tu również o: wysiewaniu niektórych roślin (szałwia, petunia, begonia), sięgnięciu po niektóre sadzonki, szczepieniu drzew owocowych, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, kwitnących krokusach oraz leszczynie, do których pod koniec lutego należy regularnie zaglądać, a w przypadku obfitej zimy o systematycznym odśnieżaniu ogrodu, a także oczyszczaniu roślin z zalegającego śniegu.

Tak przedstawia się lista podstawowych czynności, które należy wykonywać w lutym, choć skrupulatni ogrodnicy wymienią tu zapewne o wiele więcej obowiązków. Zdając sobie sprawę z tego, jak wiele do zrobienia mają zimą właściciele ogrodów, temat ten będziemy jeszcze szczegółowo rozwijać!
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5131 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
Sprawna obsługa i bezproblemowy kontakt, szybka realizacja, produkt dobrej jakości.
2024-02-25
Ok
pixel