Idealne rośliny do nowoczesnych wnętrz #2

2019-03-12
Idealne rośliny do nowoczesnych wnętrz #2W poprzednim wpisie podpowiadaliśmy, które rośliny najlepiej sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, nierzadko surowych i/lub minimalistycznych. Dziś kontynuujemy ten wątek, przedstawiając Wam kolejną porcję inspiracji.

1. Echmea wstęgowata

Echmea wstęgowata pochodzi z okolic Rio de Janeiro i w warunkach naturalnych rośnie w lasach górskich, na dość sporych wysokościach. Jako roślina domowa, nie jest zbyt wymagająca: potrzebuje miejsc zacienionych (ale światła nie należy zupełnie eliminować – zwłaszcza wtedy, gdy zaczyna ona rozkwitać), najlepiej czuje się w temperaturze od 12 do 27 Celsjusza, a podłoże powinna mieć zawsze wilgotne (choć nie można przesadzić z podlewaniem – powinno być ono ograniczone przede wszystkim w sezonie zimowym). Pamiętać trzeba natomiast o tym, że echmea wstęgowata musi być od czasu do czasu czyszczona z nadmiaru kurzu, osadzającego się na jej liściach. Tym, co wyróżnia omawianą tu roślinę, są jej niewielkie, ale dość gęste kwiaty o fioletowo-różowej barwie, które układają się w niezwykłe geometryczne wzory.

2. Grubosz drzewiasty

Grubosz drzewiasty pochodzi z Afryki Południowej, ale w wielu krajach uprawiany jest jako roślina ozdobna. Nic zresztą dziwnego, bowiem – jak wszystkie sukulenty – jest on naprawdę łatwy w pielęgnacji. Po pierwsze: rośnie bardzo wolno i rzadko osiąga wysokość, przekraczającą metr. Po drugie: nie trzeba go przycinać. Po trzecie: choć lubi obfite podlewanie, poradzi sobie z okresowym brakiem nawadniania (grube, mięsiste liście dobrze magazynują wodę). Po czwarte: lubi światło, dlatego w sezonie wiosennym i letnim może ozdabiać nie tylko dom, ale również taras lub balkon.

3. Beukarnea wygięta

Beukarnea wygięta, czyli nolina wygięta, powszechnie znana jako „noga słonia” - roślina z gatunku myszopłochowatych, pochodząca z Meksyku i ciesząca się w wielu krajach niegasnącą popularnością. Podobnie, jak grubosz drzewiasty, również nolina jest sukulentem, co oznacza, że jej uprawa nie powinna stwarzać żadnych problemów. Cechują ją: gruby pień, okrągła podstawa oraz długie, solidne liście. Jeśli mowa o wymaganiach: beukarnea wygięta potrzebuje żyznego podłoża o dużej przepuszczalności i stałego dostępu do światła. Podlewać należy ją rzadko, ale obficie – odpowiednie odstępy w podlewaniu powinny być zachowane przede wszystkim zimą. Jak więc widać, jest to bardzo wdzięczna roślina, charakteryzująca się unikatowym wyglądem.

4. Zielistka Sternberga

Zielistka Sternberga – tak samo, jak grubosz drzewiasty – pochodzi z Afryki Południowej, ale jako roślina pokojowa uprawiana jest w wielu innych rejonach świata, również w Polsce. Roślina o niewielkich rozmiarach, osiągająca wysokość około 45 centymetrów. Wyróżniają ją długie i wąskie liście o jasnozielonej barwie (przez ich środek przechodzi zazwyczaj charakterystyczny biały pas, choć proporcje mogą być odwrotne). Koniecznie wspomnieć trzeba też o tym, że zielistka Sternberga jest naprawdę łatwa i bezproblemowa w uprawie – rozwija się prawidłowo niezależnie od miejsca, w którym się znajduje (lubi zarówno cień, jak i dostęp do światła), potrzebuje umiarkowanych ilości wody (ale nie reaguje źle na przerwę w podlewaniu) i ozdabia mieszkanie przez wyjątkowo długi czas. Zakup tej właśnie rośliny z pewnością będzie udaną inwestycją!

Na tym jednak nie kończymy wątku nowoczesnych mieszkań – już niedługo podpowiemy, jakie inne patenty warto zastosować, aby cieszyć się estetyczną, niebanalną i ciekawie udekorowaną przestrzenią!
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5118 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-18
Mąż ma 183 wzrostu i mówi, że rozmiar mebli jest dla dzieci.
2024-02-13
SUPer wygodny fotel
pixel