Sukulenty w mieszkaniu - o czym powinniśmy wiedzieć?

2019-02-26
Sukulenty w mieszkaniu - o czym powinniśmy wiedzieć?Niejednokrotnie podkreślaliśmy to na naszym blogu, ale powtórzmy jeszcze raz: rośliny to zdecydowanie dobry sposób na udekorowanie domowych przestrzeni! Do najpopularniejszych roślin, jakie znajdują się w wielu mieszkaniach, należą zaś sukulenty – estetyczne, a przy tym niezbyt wymagające. Zajmowanie się sukulentami nie jest czasochłonne, ale pamiętać musimy o kilku ważnych kwestiach, które szerzej omówimy w dzisiejszym artykule.

1. Sukulenty – podstawowe informacje

Zacznijmy jednak od tego, czym właściwie są sukulenty. Ujmując rzecz w skrócie: nazwa ta odnosi się do grupy kserofitów (a więc roślin sucholubnych), które wskutek przystosowania się do ograniczonej ilości wody w ich otoczeniu, wykształciły specyficzną tkankę wodną, odpowiedzialną za zatrzymywanie wody właśnie. Ich naturalnym środowiskiem są tereny pustynne, ale ze względu na niewielkie wymagania, cieszą się one powodzeniem niemal na całym świecie i uprawiane są przede wszystkim jako rośliny ozdobne - domowe oraz ogrodowe. Sukulenty dzielą się na trzy rodzaje: liściowe, pędowe i korzenne, a ich cechą charakterystyczną są niezwykle masywne, mięsiste łodygi i liście.

2. Jakie sukulenty cieszą się największym powodzeniem?

Wśród sukulentów najczęściej spotykanych w domowych przestrzeniach znajdują się między innymi: kaktusy (przygodę z sukulentami warto zacząć właśnie od nich), aloes (słynący z miąższu o wielu prozdrowotnych właściwościach), agawa (bardziej popularna jako roślina krajobrazowa, jednak znaleźć można również odmiany doniczkowe), eszeweria (uwielbiania nie tylko przez miłośników roślin pokojowych, ale także przez ogrodników, którzy lubują się w projektowaniu skalniaków), sansewieria gwinejska, grubosz jajowaty oraz opuncja figowa.

3. Jak dbać o sukulenty?

Tak, jak pisaliśmy w powyższych akapitach, sukulenty nie są zbyt absorbującymi roślinami. Po pierwsze: ze względu na specyficzne gospodarowanie zasobami wodnymi, nie wymagają częstego podlewania. Po drugie: zimowe ogrzewanie domu nie będzie im przeszkadzać, a jak dobrze wiemy, znaczna część roślin doniczkowych za nim nie przepada. Sukulenty w fazie wzrostu lubią ciepło – dobrze, aby temperatura w pomieszczeniu oscylowała wówczas między 20, a 25 stopniami Celsjusza. Inaczej jest wtedy, gdy ich metabolizm spowalnia – wtedy lepiej utrzymywać temperaturę w okolicach 15 stopni. Co jednak ważne, koniecznie trzeba zapewnić im dużo światła – najlepiej więc, aby znajdowały się na parapecie, przy oknie wychodzącym na południowy-wschód. Wodę dostarczać można im nawet co dwa tygodnie, a zimą wystarczy nawadniać je raz w miesiącu.

Jak więc widać, sukulenty są wyjątkowo proste w obsłudze, a ich wygląd nada domowym wnętrzom niesamowitego uroku. To bardzo wdzięczne, piękne rośliny, dlatego warto dać im szansę!
Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 6206 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-11
Wszystko przebiegło bardzo dobrze i sprawnie.
2024-12-10
Bez zarzutu
pixel