Co wyróżnia kuchnię w stylu skandynawskim?

2017-10-26
Co wyróżnia kuchnię w stylu skandynawskim?W październiku postanowiliśmy skupić się nie tylko na urządzaniu przestrzeni obok domu, ale także na samych wnętrzach, największą uwagę zwracając na serce każdego domu, czyli na kuchnię. Podpowiadaliśmy już, w jaki sposób urządzić kuchnię, aby była przytulna i przestrzenna, wyjaśnialiśmy również, jakie są zalety kuchni rustykalnej, inspirowanej minionymi dekadami. Tym razem natomiast omówimy styl, który jest wręcz jej odwrotnością, a który swoje korzenie ma w krajach skandynawskich. Pomieszczenia inspirowane estetyką skandynawską mają swój niepowtarzalny klimat i charakter, co szczegółowo omówiliśmy już w marcu. Z pozoru cechują się chłodem i zachowawczością, jednak nie można odmówić im wdzięku i uroku. Są też przykładem na to, że – paradoksalnie – zimne barwy mogą... ocieplać przestrzeń, dodając jej magii i elegancji. Pamiętać należy jednak, że główne założenia, które przyświecają temu stylowi, dotyczą przede wszystkim sposobu użytkowania lokalu, starając się go jak najbardziej usprawnić i ułatwić. Jakie są więc najważniejsze elementy skandynawskich wnętrz? Jaka powinna być kuchnia, która do nich nawiązuje? Kilka wskazówek znajdziecie poniżej.

1. Funkcjonalizm

Styl skandynawski w pierwszej kolejności odnosi się do funkcjonalności. Kuchnia powinna być zatem prosta, jasna, przestrzenna, wygodna i pozbawiona zbędnych dodatków. Ujmując rzecz w skrócie: podstawowym założeniem jest to, aby nasza kuchnia była ergonomiczna i bezproblemowa w obsłudze oraz poruszaniu się po niej. O tym, jak urządzić ergonomiczną kuchnię, pisaliśmy w tym artykule – podpowiadamy tam, na co zwrócić uwagę, aby ułatwić sobie kuchenne prace i usprawnić wykonywanie obowiązków.

2. Naturalność

Estetyka skandynawska nastawiona jest na naturalność, co uwidacznia się przede wszystkim w materiałach, które są wykorzystywane w jej aranżacji. Ściany są zazwyczaj gładkie, a podłogi drewniane lub kamienne. Północny styl jest więc ekologiczny, ale również nieco surowy. Błędem byłoby jednak twierdzenie, że przez to nie jest przyjemny – jego niewątpliwą zaletą jest bowiem fakt, że takie rozwiązania optycznie poszerzają przestrzeń i pozwalają uzyskać sporo wolnego miejsca.

3. Minimalizm

Z czym kojarzy się wystrój skandynawski? Odpowiedź jest oczywista – z minimalizmem! Objawia się on nie tylko w rozmieszczeniu przedmiotów i mebli, ale także w ich wykończeniach i barwach. Najbardziej popularnymi kolorami będą tu biel oraz różne odcienie szarości, choć często pojawiają się także czarne akcenty. Dodatków jest tu niewiele, ale jeśli są, będą nimi na przykład delikatna ceramika i szkło. Meble mają być natomiast lekkie, aby nie przytłaczały i nie dominowały przestrzeni. Bazując na tych trzech właściwościach uznać należy, że kuchnia skandynawska ma być prosta, wygodna i nienachalna. Aranżując wnętrze w tym stylu, należy zrezygnować z monumentalności i zadbać o to, aby pojawiły się w nim tylko rzeczy naprawdę niezbędne. Unikajmy więc przesady i przepychu, postawmy natomiast na naturalny klimat, w który będzie czuł się dobrze i komfortowo.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2017

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 6108 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-21
Super
2024-10-20
Wszystko ok
pixel