2021-09-29

Zasady segregacji śmieci, czyli co, gdzie i jak segregować!

Segregacja śmieci ma istotny wpływ na środowisko naturalne, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo podzielić zużyte opakowania i zadbać o przyszłość planety. Gospodarstwa domowe codziennie produkują około 3 kilogramów śmieci. To naprawdę dużo! W tym artykule podpowiadamy kilka prostych zasad, których stosowanie ułatwi segregację, a zarazem nie nastręcza zbyt wielu problemów. Zapraszamy do lektury!

Segregacja śmieci na pięć pojemników

Podział śmieci na pięć pojemników, czyli papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady i odpady zmieszane, zdecydowanie ułatwia segregację. Na pozór może wydawać się to prostym rozwiązaniem, jednakże w praktyce oznacza całkiem sporo pytań i niedomówień. Często pojawiają się dylematy dotyczące tego, do jakiego pojemnika wrzucić dane opakowanie czy zużyty przedmiot. Dlatego wiele gmin udostępnia informacje na swoich stronach internetowych. Jeśli świadomie chcesz segregować śmieci, to warto zapoznać się z instrukcjami, a z czasem będziesz to robić automatycznie.

W przypadku pięciopojemnikowej segregacji kłopotem może być również rozmieszczenie odpowiednich koszy w kuchni. W końcu nie wszystkie zmieszczą się pod zlewem. W tej sytuacji pomocne okażą się rozwiązania oferowane przez różnych producentów. W zależności od ilości miejsca można wybrać mniejsze pojemniki albo piętrowe. Gotowe zestawy ułatwią segregację, nie zabierając dodatkowej powierzchni.

Gdzie to wyrzucić? Właściwe segregowanie śmieci

Pojemnik niebieski

Do pojemnika na papier należy wyrzucać wyłącznie opakowania kartonowe, worki i torby papierowe, gazety i czasopisma oraz wszelkiego rodzaju ulotki. Stare podręczniki i zeszyty też mogą tu trafić. Nie ma znaczenia, czy kartki są zadrukowane czy zapisane. Istotnym wymogiem jest to, aby nie były one zatłuszczone. Dlatego kartony po pizzy należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Do niebieskich koszy nie wrzucamy również chusteczek higienicznych, pieluch, brudnej lub mokrej makulatury – ich miejsce jest w czarnych pojemnikach.

Pojemnik brązowy

Bioodpady obejmują wszelkiego rodzaju odpady organiczne. Resztki jedzenia i roślin trafiają do kompostowni, a następnie powstaje z nich nawóz do roślin lub biogaz, który można wykorzystać do wytwarzania energii cieplnej. Należy pamiętać, że nie można tu wrzucać kości czy mięsa, a także popiołu, impregnowanego drewna oraz kamieni.

Pojemnik żółty

Do żółtych pojemników lądują plastikowe opakowania, metalowe puszki, puste butelki po płynie do płukania czy opakowania wielomateriałowe, na przykład opakowania po sokach czy mleku. W procesie recyklingu powstanie z nich regranulat, z którego wytworzone zostaną nowe meble ogrodowe czy bluzy polarowe. W tych pojemnikach nie powinny znajdować się opakowania po aerozolach, ubrania czy ręczniki jednorazowe.

Pojemnik zielony

Szkło trafia do zielonych koszy, a stamtąd wprost do huty szkła, gdzie zostanie przetopione na zupełnie nowe produkty. Należy pamiętać, że szkłem nie są żarówki, porcelana, lustra ani szkło okienne.

Pojemnik czarny

Śmieci zmieszane to najobszerniejsza grupa, jednak nie ma w niej miejsca dla baterii, żarówek, lamp neonowych czy farb. Wszystkie inne śmieci, takie jak papier laminowany, artykuły higieniczne, porcelana, mięso czy zużyte waciki, powinny znaleźć się w czarnych koszach.

Dokładnie segreguj śmieci

Przed wyrzuceniem butelek koniecznie należy odkręcić metalowe i plastikowe nakrętki, puszki i plastikowe butelki powinny być zgniecione, a wszelkie opakowania pozbawione resztek żywności. Nie trzeba ich myć, ale powinny być puste. Szkło i odpady bio należy wyrzucać bez torebek foliowych. Segregacja śmieci to krok w kierunku poprawy środowiska naturalnego. Powodzenia!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5838 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-24
Ładnie wygląda. Bez wysiłku można go rozłożyć. Jestem zadowolona z zakupu.
2024-07-24
Szybko i sprawnie, polecam w 100%
pixel