Z czego wykonane są donice do ogrodu? Który wariant wybrać?

2019-10-22
Z czego wykonane są donice do ogrodu? Który wariant wybrać?

Dobrze dobrane donice ogrodowe nadają naszym ogrodom niepowtarzalnego stylu, pozwalają też utrzymać porządek w przestrzeni wypoczynkowej i odpowiednio zabezpieczają rośliny, umożliwiając im prawidłowy rozwój. Pamiętajmy jednak, że wybór donic ogrodowych wcale nie jest taki prosty – to, na jakie tworzywo oraz na jaki kształt i barwę się zdecydujemy, zależy bowiem od kształtu i rozmiaru ogrodu, preferowanego stylu aranżacyjnego oraz uprawianych roślin.

Nie zapominajmy również o tym, że donice wykonać możemy sami. Dekoracje ogrodowe, zainspirowane metodą DIY („do it yourself”) od lat cieszą się niegasnącą popularnością, zawsze wyglądając oryginalnie i niebanalnie. W niniejszym wpisie opowiemy trochę na temat tego, z czego najczęściej wykonane są wspomniane donice ogrodowe oraz doradzimy, które warianty są najciekawsze. Zanim jednak do tego przejdziemy, warto zastanowić się, czym (poza estetyką) należy się kierować podczas zakupu interesujących nas opcji.

1. Czym trzeba się kierować, wybierając donice ogrodowe?

Pierwsza rzecz, na którą koniecznie należy zwrócić uwagę, to rozmiar oraz wymagania roślin, które uprawiać będziemy w donicach. Jaki kwiat, taka donica – niektóre rośliny potrzebują dużo przestrzeni, innym wystarczy niewiele miejsca i dobrze będą czuć się także w donicach odrobinę ciasnych. Ogromnie ważne jest również to, czy po sezonie wiosenno-letnim rośliny przenosić będziemy do ciepłego miejsca, czy też mogą one pozostać na zewnątrz. W przypadku tej pierwszej opcji, warto zainwestować w lekkie donice, wykonane z łatwego w czyszczeniu tworzywa, których transport nie stanowił będzie żadnego problemu. Drugi wariant wymaga natomiast bardziej solidnych rozwiązań, zabezpieczającym rośliny przed szkodliwym działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak mróz, czy silne porywy wiatru. I na koniec: donice powinny komponować się z meblami, które znajdują się w ogrodzie, a także… po prostu odpowiadać naszym gustom.

2. Donice metalowe

Bardzo wytrzymałe, solidne donice o konstrukcji, która jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia, przede wszystkim na uszkodzenia mechaniczne. Inwestycja, która służyć nam będzie przez długie lata – łatwo się ją czyści, nie trzeba jej przechowywać w sezonie jesiennym i zimowym, a na dodatek rośliny czują się doskonale w tego typu donicach. Masywne, ciężkie, wręcz niezniszczalne, są przy tym niezwykle estetyczne i oryginalne. Donice metalowe nie należą do tych najpopularniejszych, ale grono ich entuzjastów cały czas się powiększa. Gustują w nich natomiast przede wszystkim miłośnicy surowego, industrialnego stylu i przestrzeni loftowych.

3. Donice drewniane

Donice metalowe są nieco awangardowe, drewniane zaś – bardzo powszechne i często umieszczane w przydomowych ogrodach. Lekkie, eleganckie, naturalne, idealnie pasują do kwiecistych ogródków. Ich największym atutem jest to, że są w pełni uniwersalne, minusem może być jednak dość wysoka cena. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, abyśmy tego typu donice stworzyli sami, na przykład ze starych skrzynek lub palet. Pamiętajmy przy tym, że drewno wymaga regularnego oczyszczania z zabrudzeń oraz zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, głównie zaś ochrony przed wilgocią. Konserwacja tego materiału nie jest trudna – wystarczy zaopatrzyć się w dobry lakier i farbę, a także folię, którą wyłożymy donice od wewnątrz.

4. Donice metalowe

Można je kupić, można też zrobić je w przydomowym warsztacie – własnoręcznie i bez dodatkowych kosztów. Niezależnie od tego, na jaką opcję się zdecydujemy, efekt zawsze będzie zadowalający i estetyczny. Betonowe donice – podobnie, jak te metalowe – są stabilne i masywne oraz odporne na uszkodzenia. Także tutaj mamy do czynienia z formą prostą, wręcz surową, o tradycyjnych kształtach. Nie trzeba zbyt często ich czyścić, nie wymagają skomplikowanej konserwacji, są odporne na wilgoć, nie straszne im zbyt wysokie i za niskie temperatury, nie są także podatne na mróz oraz deszcz. Jak natomiast wykonać donicę metodą „do it yourself”? To proste: wystarczy zaopatrzyć się w beton (koniecznie mrozoodporny), wodę, wiaderko i dowolne formy. My polecamy sięgnąć po zwykłe kartony z tektury w kilku rozmiarach.

5. Donice niestandardowe – konary i pieńki

Patent, który ostatnio cieszy się dużym powodzeniem, głównie ze względu na swą naturalność, unikatowy wygląd, a także niskie koszta wykonania. Donice, wykonanie z pnia i/lub konaru to zdecydowanie ciekawa opcja, a na dodatek prosta w przygotowaniu. Co trzeba zrobić? Naprawdę niewiele – wystarczy tylko wydrążyć wgłębienie w pniu lub konarze, a następnie… nasypać tam ziemi. Co sądzicie o tym pomyśle? A może podzielicie się własnymi osiągnięciami?

Oczywiście, to nie wszystko. Wyróżnić można także doniczki ceramiczne, plastikowe, technorattanowe, gliniane, szklane, a także gabionowe. O nich natomiast więcej napiszemy w kolejnych artykułach, szczegółowo omawiając ich właściwości oraz zastosowanie.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5838 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-24
ŁADNY ZESTAW W DOBREJ CENIE- POLECAM
2024-07-24
Ładnie wygląda. Bez wysiłku można go rozłożyć. Jestem zadowolona z zakupu.
pixel