2021-04-05

Wiosenne porządki w ogrodzie - przewodnik dla ogrodnika

Nadeszła wiosna, a to oznacza czas wielkich porządków w naszych ogrodach! Czyszczenie, grabienie, przygotowanie narzędzi i ich przechowywanie - każdy z tych elementów jest niezmiernie ważny i ich efekty będziemy doceniać cały nadchodzący sezon. W końcu każdy ogrodnik pragnie, aby jego ogród prezentował się jak najlepiej! Jak zabrać się do porządków po zimie, jakie narzędzia ogrodowe wybrać, jak zadbać o przygotowanie ogrodu na wiosnę? Podpowiadamy krok po kroku, na co zwrócić uwagę!

Po pierwsze, przygotowanie narzędzi

Rzecz jasna, pierwszą czynnością, jaka nas czeka, jest odpowiednie zadbanie o nasze narzędzia ogrodowe - to dzięki nim w łatwy sposób zadbamy o nasz ogród! Musimy sprawdzić, czy po zimie nie pojawiła się na nich rdza czy uszkodzenia, warto je także wyczyścić i zdezynfekować, w razie potrzeby także naostrzyć czy naoliwić niektóre elementy. Najważniejsze narzędzia ogrodowe, które pomogą nam w pracy to: grabie, motyka, łopaty i szpadle, sekator, widły oraz miotła - to podstawowy zestaw, który powinien znaleźć się w każdym ogrodzie czy działce. Prace ogrodowe ułatwią nam także drobniejsze akcesoria - rękawice, kosiarka, konewka i wąż ogrodowy, a także wiadro i worki na śmieci. Mając przygotowane wszystkie te narzędzia możemy zabierać się do prac ogrodowych!

Po drugie, oczyszczanie

Przygotowując ogród na nowy sezon niezmiernie ważnym jest jego oczyszczenie po zimie. Z trawnika usuwamy starą trawę, robiąc to za pomocą grabi, następnie napowietrzamy glebę, wbijając w nią widły - zabieg ten sprawi, że ziemia szybciej się nawadnia, a korzenie trawy łatwiej oddychają. Następnie przechodzimy do pielęgnacji roślin. Zdejmujemy z nich okrycia, które chroniły je przed zimowymi mrozami. Warto pamiętać, aby zrobić to w raczej wilgotny dzień - w ładną pogodę słońce może przypalić delikatne pierwsze listki. Usuwamy rośliny, które zbytnio się rozprzestrzeniły, a także obcinamy wszelkie suche pędy. W przypadku krzewów i drzew usuwamy stare lub chore gałęzie - zabieg ten pozwala roślinom na wytworzenie nowych, młodych pędów.

Po trzecie, meble ogrodowe

Kiedy zadbamy już o główny element ogrodu, czyli rośliny, czas przejść do mebli ogrodowych. Nawet, jeśli były przechowywane wewnątrz altanki czy schowka, warto je odświeżyć, czyszcząc ciepłą wodą i odpowiednim detergentem. Jeśli mamy taką możliwość, zainwestujmy w odpowiednie szafy ogrodowe - ułatwią one przechowywanie wszelkich narzędzi i akcesoriów, dzięki czemu zadbamy o porządek. Szafy ogrodowe sprawdzą się także jako schowek na nawozy czy detergenty. Prace ogrodowe powinny być przyjemnością - a brak porządku łatwo może wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej cierpliwego ogrodnika. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio przygotować się na nowy sezon. Mamy nadzieję, że jesteście gotowi na powitanie wiosny w pięknych i odświeżonych ogrodach!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5261 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-09
Polecam!
2024-04-09
Super service
pixel