2020-01-22

Uprawa ziół i warzyw na parapecie

Suszone zioła doskonale sprawdzają się w kuchni, jednak nigdy nie oddadzą aromatu a przede wszystkim smaku świeżych roślin. Jeśli jesteś osobą, która bardzo ceni sobie świeże zioła i warzywa, to już teraz możesz dowiedzieć się, co zrobić, aby uprawiać je na domowym parapecie. Wszystko, czego Ci będzie potrzeba to trochę chęci, niezbędnej wiedzy oraz kilka innych rzeczy, o których napiszemy w dalszej części wpisu. Przekonaj się, że domowa uprawa ziół jest bardzo prosta, a ich ciągłe kupowanie w sklepie mija się z celem.

Jakie zioła najlepiej nadają się do uprawy?

Do uprawy nadają się zarówno zioła jednoroczne, dwuletnie, jak i wieloletnie (tzw. byliny). Do ziół jednoletnich tytułem przykładu należą potrzebna do włoskiej kuchni bazylia, aromatyczny cząber, potrzebny do dań kuchni polskiej majeranek, dająca świeżość kolendra i posiadająca specyficzny zapach rzeżucha. Popularnymi roślinami dwuletnimi są pietruszka, kozłek lekarski, czy kminek zwyczajny. Rośliny wieloletnie, które możemy uprawiać na naszym parapecie to: melisa lekarska, mięta, oregano, szałwia lekarska, szczypiorek, rozmaryn lekarski i tymianek pospolity. Każda z opisywanych roślin jest inna i wymaga innego podejścia. Przykładowo, rośliny jednoroczne powinny być nawożone raz do roku, byliny natomiast dwa razy w ciągu roku. Uprawę możemy rozpocząć od pojedynczych ziaren, jednak dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest zakup rozsady, którą znajdziemy w centrach ogrodniczych. Najlepiej jest ustawić rośliny na dobrze nasłonecznionym parapecie — od strony zachodniej albo południowej. Uprawa może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, kiedy rozpoczniemy ją od strony wschodniej lub północnej.

Sposób uprawy ziół na parapecie

W pierwszej kolejności, jeśli mamy możliwość, to naszą uprawę ziół powinniśmy rozpocząć w kuchni, gdyż zioła są nam potrzebne po to, aby wzbogacać smak naszych potraw. Stąd też powinniśmy je mieć pod ręką, a przy okazji w miejscu z dostępem do bieżącej wody. Kuchnia ma jednak swoje wady, z których tą, która zagraża roślinom, jest zbyt suche powietrze. Wskutek podejmowania czynności gotowania w kuchni, powietrze wysycha pod wpływem temperatury wytwarzanej przez kuchenki, czy piekarniki. Jeśli zaniedbamy naszą uprawę, wówczas szybko się o tym przekonamy, gdyż roślinki zaczną po prostu wysychać. Istotne jest zatem, aby nasze uprawa ziół na parapecie była regularnie podlewana, a ziemia, w której je posadziliśmy, była zawsze wilgotna. Nie możemy jednak przejść od jednej skrajności do innej, gdyż zbyt duża ilość wilgoci sprawi, że zioła po prostu zgniją. Również sama woda, którą podlewamy, nie powinna mieć temperatury innej niż pokojowa.

Doniczki potrzebne do uprawy

Do domowej uprawy ziół oraz warzyw — np. takich jak pomidory będziesz potrzebował dużej ilości doniczek. Na parapecie z powodzeniem możesz hodować również szczypiorek, pora, natkę pietruszki, a nawet seler naciowy, sałatę, czy rzodkiewkę. Chociaż pragmatyczny aspekt uprawy ogrodu jest istotny, nie można zapomnieć o konieczności zachowania odpowiedniej estetyki. W tym celu wybierz stylowe doniczki, które są prezentowane w naszym sklepie internetowym. Podczas tworzenia swojej domowej uprawy ziół, warto pamiętać o tym, że będziemy musieli mieszać ziemię z wodą, dlatego warto zdecydować się na takie doniczki, które są łatwe w utrzymaniu w czystości. Takimi doniczkami są egzemplarze wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego, które jest odporne na częste kontakty z wodą i wytrzymałe. Przy okazji — te modele prezentują się bardzo dobrze dzięki zewnętrznemu ozdobieniu wzorem. Jeśli jednak będzie to bardziej odpowiednie dla stylu, w którym urządzona jest Twoja kuchnia, wybierz doniczki gliniane, stalowe, lub betonowe. W ramach ostatniej rady dotyczącej doniczek — ważne jest to, aby każde z ziół, które chcesz uprawiać — miało swoją donicę.

Akcesoria potrzebne do uprawy ziół i warzyw

Do uprawy ziół i warzyw w swoim domu będziesz potrzebował niewielkiej ilości narzędzi. Przydatne będą na pewno mała konewka, łopatka do przekopywania donicy, czy grabki ogrodowe. W tym celu dobrze jest nabyć pojedynczy zestaw narzędzi ogrodowych, które są poręczne i nie zajmują wiele miejsca. Dobrze będzie mieć również niewielkie ilości nawozów dostosowanych do potrzeb poszczególnych, uprawianych przez Ciebie gatunków. Zabezpiecz się także w taki sposób, że nabędziesz większą ilość doniczek niż ta, która jest Ci pierwotnie potrzebna. Może dojść do sytuacji, w której uprawiane przez Ciebie rośliny rozrosną się zbyt szybko, a wówczas staniesz przed koniecznością ich przesadzenia. Jeśli nawet nie będą potrzebne Tobie, zawsze będziesz mógł obdarować nimi rodzinę czy przyjaciół, którzy docenią niecodzienny gest i podarek.

Kilka słów o poszczególnych ziołach

W kuchni polecamy uprawiać miętę, bazylię, oregano, pietruszkę oraz kolendrę. Mięta jest rośliną, która wymaga stosunkowo niewiele wysiłku. Trudno jest też doprowadzić do jej całkowitego obumarcia. Sprawdzi się doskonale, jeśli lubisz angielską kuchnię, lub potrzebujesz świeżej mięty, aby wrzucić jej kilka listków do wody czy mohito. Bazylia to absolutny obowiązek, jeśli kochasz włoską kuchnię. Pamiętaj, że potrzebuje dużo światła słonecznego, dlatego parapet od strony zachodniej jest niezbędny do jej uprawy. Oregano jest ziołem, które jest konieczne do dań takich jak pizza, czy polskie flaki. Podobnie jak bazylia potrzebuje dużo słońca i zachodniego parapetu. W uprawie najprostsza jest jego grecka odmiana. Pietruszka stanowi dodatek do wielu dań polskiej kuchni, a rosół bez jej naci traci wiele ze swojego smaku. Jest to roślina, bardzo czuła na zmiany wilgotności, stąd trzeba być troskliwym przy jej podlewaniu. Kolendra jest ziołem, które nie potrzebuje temperatury aż tak wysokiej, jak inne zioła. Podobnie nie potrzebuje aż tyle światła. Uprawa kolendry powinna się udać nawet na parapecie ustawionym od strony wschodniej. Roślina jest łatwa w uprawie, ze względu na jej dużą wytrzymałość na brak wody.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5677 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-19
Wszystko super
2024-06-17
Szybko i sprawnie. Krzesła zgodne z opisem i zdjęciami
pixel