Trampolina: jak bawić się bezpiecznie?

2017-07-04
Trampolina: jak bawić się bezpiecznie?Trampoliny są jednym z najchętniej kupowanych akcesoriów ogrodowych. Wiele rodzin z dziećmi nie wyobraża sobie ogródka bez tego sprzętu – przestrzeń dla trampoliny bywa rezerwowana jeszcze na etapie projektowania ogrodu. Niektórzy rodzice mają jednak wątpliwości: czy aby na pewno jest bezpieczna? Bez wątpienia trampolina to sposób na to, aby zapewnić dzieciom (a czasem także dorosłym) wiele godzin fantastycznej zabawy na świeżym powietrzu. Nie chcielibyśmy, aby tę radość zakłócił jakiś nieprzyjemny wypadek: a te zdarzają się, niestety, stosunkowo często. Jak podają ortopedzi, urazami najczęściej powstającymi na skutek niewłaściwego korzystania z trampoliny są te związane z górnymi kończynami, zwłaszcza złamania i zwichnięcia powstające podczas upadków (gdy upadamy, wyciągamy przed siebie ramiona, aby się osłonić – stąd to właśnie one najczęściej ulegają urazom). Im mniejsze dziecko, tym większe z reguły ryzyko wypadku. Jak zapobiec nieprzyjemnym zdarzeniom? Przestrzegając zasad bezpieczeństwa, oczywiście! Oto najważniejsze z nich.

1. Przeczytaj instrukcję

Może i trampolina wydaje się nieskomplikowanym sprzętem, ale w czasie jej składania i użytkowania naprawdę niezwykle istotne jest dokładne przestrzeganie wskazań producenta. Podczas lektury instrukcji może się okazać, że, na przykład, urządzenie posiada bardzo konkretne limity wagi użytkowników albo wymaga określonych narzędzi i metod montażu.

2. Niżej jest lepiej

Warto umieścić trampolinę tak blisko ziemi, jak tylko dopuszcza to instrukcja montażu: w razie czego upadek z niższej wysokości zawsze będzie mniej niebezpieczny i bolesny. Jeżeli trampolina nie ma wbudowanej siatki, koniecznie należy także zabezpieczyć jej obwód.

3. Małym wstęp wzbroniony

Kup w sklepie eDomator: trampolina ogrodowa z siatką (średnica 374 cm), 949 zł Dzieci poniżej szóstego roku życia nie powinny korzystać z trampoliny: są na to nie tylko za lekkie (w czasie skakania mogą „odlecieć” poza obręb sprzętu), ale często także nie mają jeszcze wykształconej odpowiedniej koordynacji ruchowej, która pozwoliłaby im bezpiecznie kontrolować zabawę. Pamiętaj, że sam zakaz to za mało: należy także uniemożliwić maluchom dostęp do trampoliny, na przykład zabierając drabinkę.

4. Skoki grupowe zabronione (prawie)

Kiedy z trampoliny korzystają dwie osoby lub więcej, mogą sobie wzajemnie przeszkadzać, nie tylko wpadając na siebie i zderzając się, ale także po prostu wzajemnie wpływając na kierunek i wysokość swoich skoków. Dlatego dobrym pomysłem może okazać się wprowadzenie zasady, w myśl której tylko jedno dziecko może korzystać z trampoliny w danym czasie. Wspólne skakanie daje dużo frajdy, ale powinno odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej. Co więcej, dzieci skaczące razem powinny być dobrane pod względem wzrostu i wagi: nie wolno pozwalać skakać jednocześnie małemu i dużemu dziecku.

5. Nadzór, nadzór, nadzór

Wiemy, że samo obserwowanie dzieci nie pozwoli zapobiec wszystkim wypadkom, ale na pewno powstrzyma maluchy przed podejmowaniem przynajmniej części niebezpiecznych zachowań. Warto wprowadzić prostą zasadę: skaczemy tylko wówczas, gdy w pobliżu są dorośli. Pamiętaj: jeżeli tylko podejmiesz odpowiednie kroki, trampolina może być zupełnie bezpieczną zabawką i wspaniałym narzędziem do nauki równowagi i koordynacji. Ostrożność to podstawa!
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5496 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Transakcja przebiegła bardzo sprawnie, dostawa błyskawiczna. Serdecznie polecam!
2024-05-19
Szybka dostawa i super wózek,dobry na zakupy oraz do przewozu rzeczy do 25 kg.
pixel