Sposoby na zielony i gęsty trawnik

2022-07-29
Sposoby na zielony i gęsty trawnik

Zielony i gęsty trawnik to marzenie każdego właściciela działki, chcącego mieć piękny i zadbany ogród. Choć dbanie o trawnik i utrzymanie go w dobrej kondycji nie jest łatwe, efekt końcowy sprawia, że warto poświęcić czas na jego pielęgnację. Aby prawidłowo dbać o trawnik, musisz wyposażyć się w wiedzę, cierpliwość oraz odpowiednie narzędzia. Co zrobic zeby trawa byla gesta i zielona? Jakie czynności pielęgnacyjne wykonywać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym opracowaniu.

Co zrobić, żeby trawa była zielona i gęsta? Jaką trawę wybrać?

Jeśli chcesz wiedzieć co zrobić, żeby trawa była zielona i gęsta, kluczem do sukcesu jest regularne wykonywanie czynności pielęgnacyjnych. Jednak przed przystąpieniem do ich realizacji, trzeba także wybrać odpowiednie nasiona trawy oraz przygotować podłoże. Jeśli chcesz, aby Twój trawnik był intensywnie zielony i gęsty, wybierz mieszankę dekoracyjną, która słynie ze swych walorów estetycznych. Po zakupie nasion musisz zadbać o odpowiednią jakość podłoża. Najlepiej przygotować je wiosną, gdy temperatura gleby, wilgotność i nasłonecznienie są idealne. Podłoże powinno zostać rozluźnione, oczyszczone z chwastów, korzeni i kamieni oraz uzupełnione torfem lub kompostem. Trawę należy wysiewać w określonej odległości od siebie. Trawnik po wysiewie przez kilka tygodni musi być nawadniany oraz nie może być nadmiernie eksploatowany.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne trawnika wykonywać?

Zakup odpowiedniej mieszanki trawy nie wystarczy, by zawsze była ona gęsta i zielona. Jak zrobić ładny trawnik? Bardzo ważną czynnością jest regularne koszenie, które powinno odbywać się co 5-7 dni. Ścinanie trawy w tak krótkich odstępach czasowych sprzyja jej zagęszczaniu. Regularnie należy ścinać ok. ⅓ trawy. Kolejna kluczowa czynność to podlewanie trawnika, które powinno się odbywać co kilka dni, a podczas upałów codziennie. W przypadku zraszania trawnika istotne są czas trwania i pora wykonywania tej czynności. Aby woda dotarła na głębokość ok. 15 cm, konieczne jest zraszanie trawy przez ok. 45 minut. Dlatego, aby ułatwić sobie wykonywanie tej czynności, warto wyposażyć się w odpowiednie akcesoria ogrodowe, w tym do nawadniania ogrodu. Co więcej, trawnik należy podlewać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Podlewanie przy nadmiernym nasłonecznieniu może doprowadzić do poparzenia traw, a wieczorem do rozwoju chorób grzybowych.

Jak zrobić ładny trawnik domowymi sposobami?

Wszystkie opisane czynności pielęgnacyjne wymagają zarówno wysiłku fizycznego, jak i poświęcenia czasu. Aby usunąć ciemne plamy na trawniku, potrzebne jest przeprowadzenie zabiegu wertykulacji. Usuwanie zbitej warstwy martwej darni sprawia, że krótkotrwale trawnik wygląda gorzej, jednak długotrwałymi efektami procesu są poprawa elastyczności gleby i intensywniejsze krzewienie trawnika. Dbając o gęsty i zielony trawnik, powinieneś również przeprowadzić pozimową pielęgnację. W tym celu wykonuje się aerację, czyli nakłuwanie darni dostarczające powietrze do głębszych warstw gleby. Po wykonywaniu napowietrzania, na trawnik wysypuje się piach, który ograniczy rozwój mchów. Ostatnim etapem jest wałowanie, mające na celu wyrównanie napęczniałego po zimie trawnika.

Czym nawozić trawę żeby była zielona i gęsta?

Nawożenie to kolejna czynność, która jest niezbędna do tego, by trawnik był zdrowy, gęsty i intensywnie zielony. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czym nawozić trawę, żeby była zielona, odpowiedź jest bardzo prosta. Musisz wybrać mieszankę, która dostarczy trawom niezbędne ilości składników, pobudzających ich prawidłowy wzrost. Ważne związki to azot, potas, magnez, wapń i fosfor. Możesz kupić gotowy nawóz lub przygotować domowy na kilka różnych sposobów. Jak zrobić naturalny nawóz do trawy szybko i bez zbędnego wysiłku? Najlepszym naturalnym nawozem jest kompost, który utworzysz, wyrzucając na kompostownik resztki ogrodowe oraz kuchenne. Po roku przygotowany w ten sposób nawóz będzie gotowy do użycia. Możesz także przygotować własny nawóz, łącząc ze sobą 60 l wody, 0,5 l piwa, 1 l wody gazowanej, 0,5 szklanki płynu do mycia naczyń, 0,5 szklanki płynu do jamy ustnej oraz 0,5 szklanki amoniaku.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 4988 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-04
Polecam
2023-12-03
Obsługa przebiegła bardzo sprawnie a dostawa ekspresowa Polecam
pixel