Ściółkowanie - na czym polega i w czym pomaga?

2018-09-28
Ściółkowanie - na czym polega i w czym pomaga?Po serii artykułów, poświęconych aranżacji domowych wnętrz, wracamy do tematu pielęgnacji ogrodów i ogródków. Jesień to bardzo kapryśna pora roku, która nierzadko zaskakuje zmiennymi temperaturami. Dodatkowo, te kilka miesięcy charakteryzuje się zazwyczaj intensywnymi opadami deszczu oraz silnym wiatrem. Nic więc dziwnego, że wraz z końcem września, ogrodnicy zaczynają zabezpieczać przydomowe tereny zielone, chroniąc je przed działaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych, a także chwastów. Jednym z najpopularniejszych zabiegów, na które warto się zdecydować, jest natomiast ściółkowanie, dlatego dziś skupimy się właśnie na tym wątku.

1. Czym jest ściółkowanie?

Terminem „ściółkowanie” określa się zabieg, polegający na przykryciu ogrodowej gleby materiałem, który ochrania rośliny przed skrajnymi temperaturami, stwarza im lepsze warunki do rozwoju oraz sprawia, że ziemia nie pokrywa się twardą skorupą. Dzięki ściółkowaniu, gleba jest odpowiednio ciepła i cechuje się właściwym poziomem wilgotności. Zabieg ten stosowany jest zazwyczaj w sadownictwie i przy uprawie warzyw ciepłolubnych. Warto podkreślić też, że ogrodnicy, którzy decydują się na ściółkowanie, zwiększają prawdopodobieństwo uzyskania bardzo obfitych plonów.

2. Z jakich materiałów można korzystać?

Materiałów do wyboru mamy naprawdę sporo, a podzielić można je na dwie grupy: ekologiczne oraz syntetyczne. Produkty, których do ściółkowania używa się najczęściej, to między innymi słoma, trociny, kora sosnowa, kompost, naturalne maty (w tym maty z bambusa), żwir, agrowłóknina oraz skoszona trawa. Jakich produktów zaś nie można używać? Przede wszystkim tektury i starych gazet.

3. O czym należy pamiętać?

Przyjęło się, że glebę ściółkuje się zazwyczaj wiosną, kiedy jej wchłanialność jest najwyższa, jednak również jesień to dobry czas na wykonanie omawianego zabiegu. Wiosną bowiem zależy nam na tym, aby rośliny jak najlepiej zniosły suche i upalne lato, jesienią natomiast naszym celem jest ochrona roślin przed mroźną zimą. Pamiętajmy o tym, aby warstwa, którą przygotujemy, miała minimum pięć centymetrów, a ściółkowany teren warto uprzednio nawieźć.

4. W czym pomaga ściółkowanie?

Wśród największych zalet ściółkowania wymienić należy fakt, że wspomaga ono utrzymanie prawidłowej wilgotności oraz temperatury podłoża. Dodatkowo, skutecznie eliminuje ono pojawianie się chwastów, w okresie jesienno-zimowym stanowi solidne zabezpieczenie przed chłodem, a także użyźnia glebę. Co więcej, stosując ten zabieg, unikniemy też rozmywania gleby w czasie deszczu, dzięki czemu jej struktura będzie nienaruszona. Jak więc widać, warto poświęcić jeden wolny weekend, aby zadbać o ogrodowe rośliny, pomagając im przetrwać chłodniejsze dni. Zwłaszcza, że ściółkowanie to zabieg niezwykle prosty, a przy tym niedrogi!
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.9 / 5.0 6456 opinii
pixel