Ściółkowanie gleby agrowłókniną i agrotkaniną. Część II

2014-07-30
Ściółkowanie gleby agrowłókniną i agrotkaniną. Część II

Agrotkanina czy agrowłóknina?

 

Wśród materiałów ściółkujących coraz większym zainteresowaniem cieszą się materiały syntetyczne. Są to agrotkaniny i agrowłókniny wykonane z polipropylenu. Do niedawna stosowane były tylko przez profesjonalistów, jednak rozwój technologii sprawił, że stały się dostępne dla każdego. Można je znaleźć w marketach, sklepach ogrodniczych, a nawet na szkółkach. Materiały te doskonale sprawdzają się przy uprawie warzyw i owoców oraz ściółkowaniu krzewów i drzew.

 

Zarówno agrotkanina jak i agrowłóknina są wykonane z polipropylenu. Tworzywo to nie jest odporne na promieniowanie UV, dlatego należy zwrócić uwagę czy tkanina lub włóknina posiada filtr przeciwsłoneczny. Jeżeli będziemy dodatkowo przysypywać położony materiał korą, kamykami lub inną ściółką, filtr nie jest konieczny. Kolejnym kryterium, które jest wysoce istotne przy wyborze tkaniny lub włókniny ściółkującej jest gramatura. Określa ona wytrzymałość materiału, im wyższa tym jest on grubszy i będzie nam dłużej służył. Współczynnik gramatury wskazuje ile waży 1m? danego materiału, np. przy gramaturze 70g/m? ? 1m? waży 70g.

 

Agrowłóknina i agrotkanina różnią się pod względem wyglądu, właściwości i wytrzymałości. Wybór pomiędzy nimi może przysporzyć wiele trudności, gdyż oba posiadają wiele zalet. Sprzyjają utrzymaniu optymalnej temperatury i wilgotności gleby, a nawet mogą przyczynić się do wzrostu jakości upraw. Przede wszystkim jednak zapobiegają wzrostowi chwastów. Oba materiały są przepuszczalne dla wody i powietrza oraz obojętne dla gleby. Omówmy teraz różnice pomiędzy nimi.

 

Agrotkanina nazywana jest również matą ściółkującą lub matą szkółkarską. Jest o wiele grubsza i wytrzymalsza od agrowłókniny. Maty posiadają gramaturę od 50 g/m? do 100 g/m?. Przyjmuje się, że im wyższa gramatura, tym mata jest trwalsza i lepiej chroni glebę przed chwastami. Jednak wraz ze wzrostem gramatury rośnie również jej cena, przez co wiele osób nie sięga po te najgrubsze maty. Struktura agrotkaniny przypomina trochę worek jutowy. Składa się ona ze ściśle splecionych ze sobą cienkich pasków polipropylenu. Jeśli chcemy przyciąć matę do określonych wymiarów, należy to robić na gorąco. Można do tego celu użyć specjalnego noża gazowego lub zwykłej lutownicy. Dzięki temu unikniemy strzępienia się materiału na krawędziach.

Mata szkółkarska lepiej przepuszcza wodę i nawozy niż włóknina, gdyż ma mniej zwartą budowę. Jest odporna na pleśń i grzyby oraz zabezpiecza podłoże przed szkodnikami. Skutecznie spowalnia parowanie wody i utrzymuje odpowiednią temperaturę gleby, co przyczynia się do wzmocnienia systemu korzeniowego roślin. Wśród ekspertów panuje opinia, że agrotkanina korzystnie wpływa na wzrost plonów, dlatego chętnie jest stosowana przy ściółkowaniu drzew owocowych. Ponadto wykorzystuje się ją do ściółkowania warzyw, truskawek i przede wszystkim w szkółkarstwie.

Najpopularniejsza jest czarna agrotkanina, ale występuje ona też w innych kolorach, np. brązowym i zielonym. Każda mata posiada specjalne pasy które ułatwiają równomierne rozmieszczenie sadzonek.

 

agrowłóknina

Agrowłóknina jest cieńsza i przez to mniej trwała niż agrotkanina. Występuje w gramaturze od 17 g/m? do 50 g/m?. Z wyglądu przypomina grubą fizelinę wytłaczaną w regularny wzór. Zwarta struktura sprawia, że łatwo ją przycinać i nie strzępi się na brzegach. Część użytkowników jest zdania, że dzięki takiej budowie lepiej blokuje wzrost chwastów niż mata. Jest jednak mniej odporna na uszkodzenia i przetarcia. Ma mniejszą przepuszczalność na wodę, ale za to wilgoć wolniej wyparowuje z gleby przykrytej włókniną, co może być bardzo korzystne w przypadku niektórych upraw.

Podobnie jak tkanina dostępna jest w kilku kolorach: czarnym, brązowym, białym, a nawet zielonym. Biała włóknina służy do okrywania roślin, które posiadają niską odporność na mrozy, by ochronić je przed zimnem. Pozostałe to agrowłókniny ściółkujące, które doskonale sprawdzą się pod truskawki, warzywa i krzewy. Warto zaznaczyć, że włókninę można również stosować pod rożne dekoracyjne ściółki, takie jak grys, żwir czy kolorowe zrębki drewna. Brązowa włóknina idealnie komponuje się z ozdobną korą.

 

Właściciele ogrodów często wybierają agrowłókninę ze względu na to, że jest dużo tańsza niż tkanina. Cena nie powinna być jednak decydującym argumentem przy wyborze między tymi dwoma materiałami. Należy pamiętać, że mata ściółkująca jest nawet dwukrotnie trwalsza niż włóknina, a także bardziej odporna na uszkodzenia mechanicznie. Będzie więc służyć nam znacznie dłużej. Zarówno agrotkanina, jak i agrowłóknina mają swoich zwolenników. Decydując się na dany materiał powinniśmy przede wszystkim brać pod uwag potrzeby uprawianej przez nas roślinności.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2014

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 6201 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-09
Szybko i przyjemnie krzesła super
2024-12-03
Szybko i sprawnie
pixel