Rośliny w domu – jak zapewnić im dobre warunki?

2020-01-17
Rośliny w domu – jak zapewnić im dobre warunki?

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że wybór odpowiednio dobranych roślin sprawia, że poszczególne pomieszczenia prezentują się o wiele bardziej przytulnie i cieplej. Rośliny doniczkowe mogą być uprawiane w praktycznie każdym pomieszczeniu w domu — możemy ozdobić nimi nie tylko salon, ale i pokój dzienny, kuchnię, korytarz, sypialnię, a nawet łazienkę. Jeżeli zależy nam na tym, aby nasze roślinki pięknie się prezentowały i prawidłowo rozwijały — musimy zapewnić im dobre warunki. Potrzeby poszczególnych roślin są bardzo zróżnicowane, dlatego najważniejsze jest to, aby zdawać sobie sprawę z tego, na jakie się decydujemy. O czym należy pamiętać podczas codziennej pielęgnacji roślin?

Zastanów się nad tym, w jakim pomieszczeniu zagości dana roślinka

Rośliny domowe, możemy podzielić na takie, które są światłolubne, średnio wymagające pod względem światła i cieniolubne. Takie rozróżnienie sprawia, że na zupełnie inną roślinę powinieneś zdecydować się do nasłonecznionej kuchni, a inną wybrać do ciemnego korytarza. W kategorii roślin światłolubnych można wyróżnić kaktusy, sukulenty, męczennice, palmy daktylowe, juki, noliny, wilczomlecze, aloesy, strelicje. Do roślin o średnich wymaganiach zaliczamy różnego rodzaju fikusy, papryki roczne, cyklameny, gardenie, rośliny o kwiatach ozdobnych, alokazje, ananasy, szparagi, cytryny, dendrobium. Roślinami cieniolubnymi są z kolei widliczki, trzykrotki, paprocie, adiantum, bluszczyki kurdybanki, łosie rogi, widliczki, czy aspidistry. Pamiętaj również o tym, że sporo roślin nie lubi przeciągów, dlatego nie możesz umieszczać ich w niedalekiej odległości od okna. Przed zakupem swoich pierwszych roślin — zdobądź przynajmniej podstawowe informacje na temat gatunków, które chcesz hodować w swoim domu.

Pamiętaj o tym, aby zapewnić swoim roślinom odpowiedni dostęp do światła

Jak już wspominaliśmy — niektóre gatunki, a nawet i większość do prawidłowego rozwoju potrzebuje dużej dawki światła. Warto jednak pamiętać o tym, że zarówno jego niedobór, jak i nadmiar może być dla danej rośliny szkodliwy, a co za tym idzie — doprowadzić do jej schnięcia. Konsekwencją braku światła jest powolny wzrost albo jego zupełny brak. W przypadku roślin z kwiatami — te kwiaty mogą w ogóle się nie pojawić. Z kolei nadmiar światła może sprawić, że liście danej rośliny będą poparzone, zabarwią się na żółto i odpadną. Jeżeli nie do końca wiesz — w jakim świetle najlepiej postawić daną roślinę, bezpiecznym rozwiązaniem będzie umiejscowienie jej tam, gdzie światło jest jasne, ale i rozproszone. Zimą pamiętaj o tym, aby Twoje rośliny były jak najbliżej okna — w czasie trwania tej pory roku warunki świetlne są o wiele gorsze. Gatunki, które wymagają dużej ilości światła, umieszcza się przy oknach południowych i zachodnich — to właśnie w nich można zauważyć najlepszy dostęp do słońca.

Odpowiednie podłoże — gwarancją zdrowego wzrostu rośliny domowej

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie podłoże umożliwia danej roślinie wytworzyć korzenie. To również podłoże jest odpowiedzialne za dostarczenie składników pokarmowych i zatrzymywanie wody. W większości roślin domowych zaleca się wykorzystanie uniwersalnej ziemi. W jej składzie dominuje torf i specjalne nawozy, które umożliwiają zdrowy wzrost w domowych warunkach. Niemniej jednak — w przypadku niektórych roślin warto zainwestować w specjalnie dobrane podłoże. Jego zastosowanie jest konieczne, aby nasza roślinka mogła prawidłowo się rozwijać. Takie specjalne podłoże jest potrzebne np. kaktusowi albo paprotce. Hodując rośliny w warunkach domowych, musimy pamiętać o tym, aby w przypadku większych egzemplarzy przynajmniej raz na kilka lat wymieniać całą górną warstwę podłoża. Taka praktyka sprawi, że dany egzemplarz będzie pięknie prezentował się przez długi czas.

Regularne podlewanie kwiatów — obowiązek każdego hodowcy roślin

Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem fakt, że oprócz odpowiedniej dawki słońca i podłoża, każdej z roślin niezbędna jest również... woda. W zależności od typu rośliny — jej preferencje mogą się znacznie różnić. Niektóre z roślin źle reagują na nadmiar wody, dla innych szkodliwy jest nawet jej najmniejszy brak. Zazwyczaj największą ilość wody zaleca się dostarczać tym roślinom, które są w fazie wzrostu. Warto również pamiętać o tym, że w przypadku praktycznie wszystkich gatunków — gorzej działa na nie zbyt duża ilość wody, niż lekkie przesuszenie. Nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni, a co za tym idzie — do obumierania całych roślin. Hodowcy domowych roślinek powinni również zadbać o, aby w wodzie nie było zbyt dużo chloru. Większość roślin doniczkowych nie lubi twardej wody. Jeżeli listki danego kwiatka są lekko przesuszone — zbawienna może okazać się kąpiel w wodzie. Jeżeli kwiatek wydaje się przesuszony — należy umieścić go w wannie albo pod prysznicem i obficie polewać wodą przez kilkanaście minut. Taka kąpiel może okazać się zbawienna i uratować roślinę, która zaczęła obumierać. Niestety ta metoda działa tylko na samym początku przesuszania się rośliny — jeżeli liście są całkowicie żółte, a łodyga zaczyna gnić — kąpiel wodna nie pomoże.

Specjalne składniki pokarmowe — istotne do prawidłowego rozwoju roślin

Bez względu na to, na jaką roślinę domową się zdecydujemy — bardzo ważne jest to, aby zadbać o przygotowanie odpowiednich składników pokarmowych. Również one są odpowiedzialne za to, aby nasza zieleń prawidłowo się rozwijała i zachwycała swoim estetycznym wyglądem. Co więcej — składniki pokarmowe wpływają nie tylko na wizualny aspekt rozwoju danej rośliny, ale i na jej zdrowie. Do najważniejszych pierwiastków, które warunkują dobry stan kwiatów i liści można zaliczyć potas, magnez, wapń, siarkę, żelazo i azot. Te i inne składniki można odnaleźć w specjalnych nawozach, które są dostępne w sklepach ogrodniczych. Zakup odpowiedniego nawozu w przypadku roślin doniczkowych jest bardzo istotny. Składniki, które znajdują się w podłożu — bardzo szybko się wyczerpują i nie są odporne na wodę. Jeżeli nie wiemy, na jaki nawóz najlepiej się zdecydować w przypadku danej rośliny — warto poprosić o pomoc pracownika sklepu. Poszczególne nawozy mogą znacznie różnić się składem. Rośliny doniczkowe najlepiej nawozić od późnej wiosny do końca lata. Oprócz wyboru odpowiedniego nawozu należy zadbać również o to, aby nie przesadzić z jego ilością. W nawozach znajduje się sól, a zasolenie podłoża jest bardzo niebezpieczne dla roślin. W skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do ich całkowitego gnicia i wyschnięcia.

Jeżeli chcesz, aby Twoje rośliny zdrowo rosły i pięknie się prezentowały — pamiętaj o naszych wskazówkach. To właśnie odpowiednia ilość światła, wody, wybór dobrego miejsca i zakup specjalistycznego podłoża sprawią, że będziesz mógł cieszyć się wyjątkową zielenią w swoim domu. Nie zapomnij również o ładnych doniczkach, które wpłyną korzystnie na odbiór Twoich roślin — te donice znajdziesz je w naszym sklepie internetowym.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5838 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-26
Zamówienie i obsługa ok ale realizacja już niekoniecznie, na meble czekałam o tydzień dłużej niż planowano. Jeśli chodzi o zestaw to jest bardzo ładny i solidny, chociaż stolik kawowy powinien być wyższy jak przy meblach domowych. Pozdrawiam
2024-07-26
produkt spełnia oczekiwania , szybka obsługa ,
pixel