Projektujemy ogród kwiatowy: kilka przydatnych wskazówek

2017-03-14
Projektujemy ogród kwiatowy: kilka przydatnych wskazówekMogłoby się wydawać, że określenie „ogród kwiatowy” rozumie się samo przez się: to ogród, w którym główny nacisk kładzie się na kwitnące nasadzenia, a nie na przykład na iglaki, drzewa czy cokolwiek innego. W istocie jednak ogród taki może mieć rozmaite oblicza i czerpać z wielu różnych tradycji. Nie będziemy owijać w bawełnę: ogród kwiatowy to zwykle ogród pracochłonny i wymagający, ale za to wspaniale odwdzięczający się za czas i środki zainwestowane w jego pielęgnację. Jest marzec, więc jeśli marzysz o kwiatowym ogrodzie, właśnie jest ostatni dzwonek, by go zaprojektować, zaaranżować i, co najważniejsze, zasiać! Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które – mamy nadzieję – znacznie ułatwią Ci to zadanie.

Zmierz swój ogród

Kwiaty są cudowne: można zaaranżować je zarówno na ogromnych, parkowych rabatach, jak i na maleńkich rabatkach o powierzchni chusteczki do nosa. Tyle że ani w tym pierwszym, ani w drugim przypadku nasadzenie nie powiedzie się, jeżeli wcześniej rabata nie zostanie starannie zmierzona (albo wytyczona, jeśli dopiero ją zakładasz) i dopasowana do pozostałych elementów ogrodu, takich jak trawnik, ścieżki, meble ogrodowe czy nawet patio. Szkicowanie projektów, ścisłe pomiary i tym podobne inżynierskie zadania nie wydają Ci się zbyt atrakcyjne? Możesz po prostu wytyczyć nowe rabaty, posługując się sznurkiem i palikami: dzięki temu od razu też zobaczysz, jak będą one wyglądać. Uważaj: obsadzona roślinami rabata zawsze ostatecznie jest nieco (a często znacznie) szersza, niż jej wcześniej wytyczona granica!

Wybierz styl ogrodu

Gdy już wiesz, z czym pracujesz, możesz przejść do konceptualnej fazy projektu. Jaki styl ogrodu kwiatowego chcesz zastosować? Rustykalne nasadzenia w stylu babcinego ogródka? Tradycyjny angielski ogród kwiatowy? Ogród w stylu Arts & Crafts, o niezwykle kunsztownie zaaranżowanych rabatach? Opcji jest wiele i zdecydowanie warto zapoznać się z tym tematem, ale mamy dla Ciebie radę: jeśli chcesz osiągnąć naprawdę harmonijny efekt, dopasuj styl ogrodu do fasady swojego domu. Ogrody w stylu wiejskim będą pasować do utrzymanych w podobnym stylu budynków, ale będą wyglądać nieco dziwnie przy typowym modernistycznym „klocku”. Tradycyjny ogród angielski będzie wyglądał dobrze z większością budynków.

Poznaj i dobierz rośliny, które masz zamiar wykorzystać

Ogrody bywają różne: suche i podmokłe, jasne i zacienione, chłodne i bardzo ciepłe… Choć wiele gatunków roślin ogrodowych będzie rosnąć lepiej lub gorzej, ale w prawie każdych warunkach, znaczna ich większość ma dość konkretne, wyraźnie sprecyzowane wymagania. Choć wiemy, jak wielką pokusą jest wybór po prostu tych roślin, które nam się najbardziej podobają, priorytetem zawsze powinny być ich potrzeby.

Znajdź swoją gamę kolorystyczną

Urządzanie ogrodu ma w sobie wiele z urządzania wnętrz: kolory są jednym z najważniejszych aspektów procesu! Na etapie dobierania roślin warto zwrócić uwagę nie tylko na ich wymagania i okres kwitnienia, ale także na kolorystykę kwiatów i roślin. Warto ograniczyć się do jednej, może dwóch barw dominujących, które uzupełnione będą kolorystycznymi akcentami i kontrastami. Niezwykle stylowo wygląda także ogród monochromatyczny, w którym wszystkie kwiaty mają jeden kolor: często jest to biały, ponieważ zestawienie bieli płatków z zielenią liści wygląda niesamowicie elegancko.

Zadbaj o to, by było na czym zawiesić wzrok

Bez względu na to, jak mała lub jak duża jest Twoja rabata, potrzebuje jakiegoś elementu, który będzie stanowił jej wizualną oś, punkt skupiający na sobie wzrok. Pomyśl o nim jak o miejscu, z którego oko rozpoczyna swoją podróż po kompozycji, jaką jest rabata. Może to być odmiana kwiatów o wyjątkowo wyrazistej barwie, której podporządkowana będzie cała reszta, ogrodowa rzeźba czy krzew o niezwykłej formie albo wiele innych elementów, które zwracają na siebie uwagę.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2017

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.9 / 5.0 6456 opinii
pixel