Podlewanie trawnika. Jak prawidłowo podlewać trawnik

2020-06-01
Podlewanie trawnika. Jak prawidłowo podlewać trawnik

Trawnik, jeśli ma być estetyczny, przyjemny dla oka i zdrowy, musi być zadbany. Systematyczne koszenie trawy i usuwanie chwastów oraz nadmiaru liści to jednak nie wszystko – podstawą jest bowiem prawidłowe jej podlewanie. Prawidłowe, to znaczy takie, które jest również korzystne dla… naszego portfela. Dziś wskażemy kilka najważniejszych zasad, dotyczących nawadniania przydomowych zielonych zakątków, a także doboru jak najlepszego i funkcjonalnego sprzętu – wydajnego i takiego, za który nie będziemy przepłacać.

1. Informacje ogólne

Zacznijmy jednak od ogólnych informacji, które należy mieć na uwadze, przystępując do podlewania trawnika. Po pierwsze: starajmy się nie nawadniać trawy zbyt często – zwłaszcza, jeśli nie jest ona młoda. Po drugie: trawnik potrzebuje około 2,5-3,5 cm wody na tydzień, niezależnie od pory roku. Po trzecie: nigdy nie podlewajmy trawy codziennie! To zdecydowanie jej szkodzi. Po czwarte: im wcześniej w ciągu dnia podlejemy trawnik, tym lepiej. Nie zostawiajmy tej czynności na godziny popołudniowe, a zwłaszcza – na wieczorne, ponieważ skutkować to może zbyt dużym obciążeniem roślin. Po piąte: oczywiście w trakcie upałów trawa potrzebuje więcej wody, jednak nie przesadzajmy z jej ilością. Chodzi o to, aby trawę nawodnić, a nie… zalać. Po szóste: uważnie obserwujmy nasz trawnik, żeby zobaczyć, jak dużo wody on potrzebuje. Jeśli zauważymy jej nadmiar, koniecznie trzeba zmniejszyć jej ilość oraz siłę natrysku.

2. Jak długo podlewać trawnik?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ wszystko zależy od technik podlewania, a także od sprzętu, z jakiego korzystamy. Zwłaszcza, że ilość wody należy dostosować także do jakości gleby, pory roku, panujących warunków atmosferycznych oraz poziomu nasłonecznienia. Jeśli nie ma upałów, trawnik możemy podlewać dwa, maksymalnie trzy razy w tygodniu, jednak im goręcej jest na dworze, tym częściej powinniśmy wykonywać tę czynność. Wszystko zależy od tego, jak bardzo przepuszczalne jest podłoże – woda musi bowiem wchłonąć się około 15 centymetrów pod powierzchnię ziemi.

3. Kiedy podlewać trawnik?

Tak, jak wspomnieliśmy powyżej – im wcześniej będziemy podlewać trawnik, tym lepiej! Warto więc nastawić sobie budzik na wczesne godziny poranne i wybrać się do ogrodu o świcie. Nawadnianie co drugi, trzeci dzień przyniesie odpowiednie efekty, jednak pamiętajmy, że inaczej jest w przypadku trawników młodych, dopiero co wzrastających. Te potrzebują zdecydowanie więcej wody, tak więc na początku podlewać należy je codziennie i obficie. Bardziej intensywne nawadnianie czeka nas również w upały – wszystko po to, aby uniknąć suszy i zniszczenia trawy.

4. Jaką metodą podlewać trawnik?

Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzemy, najważniejsza jest… regularność oraz konsekwencja. Nawadnianie powinno stać się nawykiem, wypracowanym odruchem i koniecznie musi być ono systematyczne, planowe. Jeśli chodzi zaś o określone patenty – jest ich naprawdę sporo. Wydawać by się mogło, że najpopularniejsze są zwyczajne węże ogrodowe, jednak w rzeczywistości nie są one aż tak dokładne. Dlaczego? Ponieważ cechują się one zazwyczaj mocnym, a jednocześnie wąskim strumieniem wody, ten zaś musi być odpowiednio rozproszony – tak, by rozkładał się równomiernie na całej powierzchni trawnika. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób inwestuje w zraszacze, które umożliwiają rozpylanie kropel wody we właściwy sposób. Podlewanie będzie bardziej wydajne, efektowne oraz ekonomiczne. Zraszaczy, dostępnych na rynku, jest dużo, a największym zainteresowaniem cieszą się te pistoletowe oraz proste, które nakłada się bezpośrednio na końcówkę węża.

5. Oszczędzanie

Ogromnie ważne jest również to, by – podlewając trawnik – umieć… zaoszczędzić. Po pierwsze: właściwie przygotowując glebę, dbając o optymalny poziom jej przepuszczalności. W tym celu stosować warto kompost oraz specjalistyczne środki, zawierające tzw. absorbenty wody. Koniecznie trzeba też dbać o to, by ograniczać straty wody w trakcie podlewania. W jaki sposób? Na przykład inwestując we wspomnianą już końcówkę zraszającą, a także unikając nawadniania podczas silnego wiatru. W każdym ogrodzie powinien znaleźć się także pojemnik na deszczówkę, który pomoże gromadzić zapasy wody do jej ponownego użytkowania. Dalej – podlewajmy rzadziej, ale bardziej obficie, aby woda dotarła do korzeni roślin i została przez roślinę odpowiednio wchłonięta. I na koniec: unikajmy podlewania wody w południe, gdyż wtedy szybko ona paruje!

A jakie są Wasze sposoby na efektywne podlewanie trawnika? Z jakich narzędzi i metod najczęściej korzystacie? Dajcie znać w komentarzach! Przypominamy również, że w naszym sklepie znajdziecie najwyższej jakości sprzęt do nawadniania ogrodu, który jest wydajny i pozwala sporo zaoszczędzić – zarówno wody, jak i pieniędzy. Zachęcamy więc do zapoznania się z naszą ofertą – na pewno znajdziecie tam takie rozwiązanie, które spełniać będzie wszystkie Wasze oczekiwania! Nie zapomnijcie też zaglądać na naszego bloga – o nawadnianiu trawników nie raz jeszcze napiszemy!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5304 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Wszystko ok.
2024-04-16
Jestem bardzo zadowolona z obsługi mojego zamówienia, szybko,sprawnie, szafę otrzymałam w ciągu 3 dni, polecam.
pixel