2020-08-20

Podlewanie roślin – jak robić to prawidłowo?

Każdy właściciel ogrodu doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że podlewanie roślin jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym. Możemy nie zadbać o odpowiednie rozmieszczenie, możemy nawet zapomnieć o stosowaniu specjalistycznych nawozów, ale nie możemy zapomnieć o tym, aby dostarczać swoim roślinom odpowiednich ilości wody. Warto pamiętać o tym, że jej nadmiar może doprowadzić do gnicia kwiatów, a jej brak do tego, że bardzo szybko uschną. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, w jaki sposób prawidłowo podlewać rośliny i o czym musisz pamiętać podczas wykonywania tej czynności.

Optymalny czas podlewania roślin

Zastanawiasz się, kiedy najlepiej podlewać rośliny? W tej kwestii odpowiedź jest jednoznaczna - najlepszym rozwiązaniem jest podlewanie kwiatów rano lub wieczorem. Jest to bardzo istotne ze względu na to, że w tych porach temperatury są umiarkowane. Podlewanie w ciągu dnia, gdy np. latem na termometrze możemy zaobserwować nawet 30 stopni Celsjusza, nie ma sensu, ponieważ woda mogłaby bardzo szybko odparować, a nasze rośliny byłyby dodatkowo narażone na nieprzyjemne poparzenia.

Jak często podlewać rośliny?

Chociaż mogłoby się nam wydawać, że dobrym rozwiązaniem jest częste podlewanie roślin, nic bardziej mylnego. O wiele korzystniej jest podlewać kwiaty rzadziej, ale robić to możliwie obficie. Częste podlewanie zwłaszcza dużą ilością wody może doprowadzić do tego, że korzenie zgniją, a co za tym idzie, nasza roślinka umrze. Należy jednak pamiętać, że każda roślina ma indywidualne preferencje i to według nich należy dobrać częstotliwość i obfitość podlewania.

Automatyczne podlewanie

Jeżeli w swoim ogrodzie wykorzystujesz węże ogrodowe, pamiętaj, że polewanie silnym strumieniem wody może doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia okazów! Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że zbyt mokre, nadmiernie przemoczone liście, kwiaty, czy też cebulki są fantastycznym środowiskiem do rozwinięcia się różnego rodzaju chorób grzybowych. Zainwestuj w zraszacze ogrodowe, dzięki którym Twoje rośliny będą podlewane odpowiednią dla nich ilością wody. Taki system automatycznego nawadniania nie tylko umożliwia dostarczenie odpowiedniej ilości wody, ale i pozwoli zaoszczędzić czas, który musielibyśmy poświęcić na ręczne podlewanie całego ogródka. Prawidłowo rozprowadzone linie gwarantują, że woda dotrze do wszystkich roślin w ogrodzie w takiej ilości — jaka jest im naprawdę potrzebna.

Chociaż podlewanie roślin mogłoby się nam wydawać prostą czynnością, nie można zapominać o kilku wskazówkach, dzięki którym ta praca będzie naprawdę efektywna. Nie można dopuścić do sytuacji, w której nasze rośliny będą narażone na zbyt małą, lub wręcz przeciwnie — zbyt dużą ilość wody. Pamiętaj także o tym, że większość roślin potrzebuje najwięcej wody w momencie, gdy jest w fazie intensywnego wzrostu, czy też kwitnienia — zazwyczaj ma to miejsce wiosną lub latem. Jeżeli w swoim ogrodzie masz gliniaste podłożone, nie musisz martwić się podlewaniem aż tak często, ponieważ dzięki temu, że jest zbite, doskonale zatrzymuje wodę.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5816 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-22
Obsługa na najwyższym poziomie, meble rewelacyjne. Wysyłka natychmiastowa… mam nadzieję, że będę miała okazję skorzystać jeszcze z usług sklepu
2024-07-22
Dobrze wygląda, jasna, czytelna instrukcja. Spełnia swoje funkcje. Dobrze zapakowane. Polecam
pixel