Piękny ogród przez cały rok: metoda matrix planting
2017-07-19

Jak wygląda ogród matrycowy?
Ogród zaprojektowany według założeń matrix planting często łączy elementy łąki lub stepu z tradycyjnym ogrodem kwiatowym. Dzięki temu nie sprawia wrażenia czegoś „dziwnego” czy chaotycznego, jest miły dla oka i wygląda na zadbany – a jednocześnie jest ekologiczny i niewymagający dużych nakładów sił i środków. Zwykle taki ogród składa się z trzech warstw:- poziom „gruntowy”: prawie zawsze złożony z traw, w tym traw ozdobnych, które funkcjonują zarazem jako tło dla pozostałych nasadzeń oraz jako rośliny okrywowe (czyli takie, które „wypychają” chwasty, nie pozostawiając im miejsca, by się rozwijały),
- kwiaty sezonowe: zasadzone w grupach i kępach kwitnące rośliny (zwykle nie więcej niż kilku gatunków), które dodadzą ogrodowi barw i charakteru. Można je sadzić pół na pół z trawami dla naturalnego efektu. Jeżeli nie chcesz, aby ogród wyglądał na „dziki”, dobierz kwiaty i trawy osiągające mniej więcej takie same rozmiary. Postaraj się dobrać kwiaty tak, aby okres ich kwitnienia przypadał na jak największą część roku.
- nasadzenia „architektoniczne”: to rośliny, które warto wprowadzić do ogrodu ze względu na to, że urozmaicają go pod względem kształtu. Zaliczymy do tej grupy przede wszystkim większe rośliny o wyrazistych formach, takie jak krzewy czy drzewa. Mogą one służyć jako rama dla innych nasadzeń albo stanowić mocny akcent, podkreślający styl ogrodu.
Matrycowy design: jak go zaplanować?
Projektowanie ogrodu według założeń matrix planting wymaga poświęcenia uwagi nie tylko estetyce, ale także – właściwie przede wszystkim – temu, jak rośliny wzajemnie na siebie oddziałują. Przykład? Szybko rosnące rośliny powinno się sadzić razem, aby wzajemnie kontrolowały swój wzrost i nie „zagłuszały” mniej żywotnych odmian. Gatunki, które rozrastają się powoli, także mogą rosnąć razem – nie będą nawzajem zabierać sobie miejsca.Dlaczego warto zastosować matrix planting?
Ogrody matrycowe zwykle wyglądają dobrze przez cały rok, a do tego nie wymagają wielkich nakładów pracy, ponieważ rośliny pomagają sobie nawzajem, zamiast wymagać zewnętrznej interwencji. Ogrody w tym naśladującym naturę stylu są też bardzo atrakcyjne dla zwierząt, jeśli więc zależy Ci na tym, aby Twój ogród rozbrzmiewał śpiewem ptaków i bzyczeniem pszczół, koniecznie zainteresuj się techniką matrix planting! Co więcej, ogrody tego rodzaju mają tendencję do stopniowego rozwijania się – z czasem przekonasz się, że każdego roku będą wyglądać nieco inaczej.
Pokaż więcej wpisów z
Lipiec 2017