Piękny ogród przez cały rok: metoda matrix planting

2017-07-19
Piękny ogród przez cały rok: metoda matrix plantingBez względu na to, czy Twój ogród ma wielkość chusteczki do nosa, czy raczej boiska do piłki nożnej, powinieneś bardzo starannie planować swoje nasadzenia, jeżeli chcesz cieszyć się pięknymi roślinami tak długo, jak to tylko możliwe – nawet zimą! Matrix planting (dosłownie „sadzenie matrycowe”) to metoda sadzenia, która za cel stawia sobie odtworzenie naturalnego systemu zarówno pod względem jego wyglądu, jak i funkcji. Najprościej można by więc powiedzieć, że to technika, w której człowiek możliwie jak najściślej naśladuje naturę. Po co? Między innymi po to, aby uzyskać nasadzenie, które jest stabilne, odporne i niemal bezobsługowe: w końcu w przyrodzie nie ma nikogo, kto przycina, podlewa i nawozi…

Jak wygląda ogród matrycowy?

Ogród zaprojektowany według założeń matrix planting często łączy elementy łąki lub stepu z tradycyjnym ogrodem kwiatowym. Dzięki temu nie sprawia wrażenia czegoś „dziwnego” czy chaotycznego, jest miły dla oka i wygląda na zadbany – a jednocześnie jest ekologiczny i niewymagający dużych nakładów sił i środków. Zwykle taki ogród składa się z trzech warstw:
  • poziom „gruntowy”: prawie zawsze złożony z traw, w tym traw ozdobnych, które funkcjonują zarazem jako tło dla pozostałych nasadzeń oraz jako rośliny okrywowe (czyli takie, które „wypychają” chwasty, nie pozostawiając im miejsca, by się rozwijały),
  • kwiaty sezonowe: zasadzone w grupach i kępach kwitnące rośliny (zwykle nie więcej niż kilku gatunków), które dodadzą ogrodowi barw i charakteru. Można je sadzić pół na pół z trawami dla naturalnego efektu. Jeżeli nie chcesz, aby ogród wyglądał na „dziki”, dobierz kwiaty i trawy osiągające mniej więcej takie same rozmiary. Postaraj się dobrać kwiaty tak, aby okres ich kwitnienia przypadał na jak największą część roku.
  • nasadzenia „architektoniczne”: to rośliny, które warto wprowadzić do ogrodu ze względu na to, że urozmaicają go pod względem kształtu. Zaliczymy do tej grupy przede wszystkim większe rośliny o wyrazistych formach, takie jak krzewy czy drzewa. Mogą one służyć jako rama dla innych nasadzeń albo stanowić mocny akcent, podkreślający styl ogrodu.

Matrycowy design: jak go zaplanować?

Projektowanie ogrodu według założeń matrix planting wymaga poświęcenia uwagi nie tylko estetyce, ale także – właściwie przede wszystkim – temu, jak rośliny wzajemnie na siebie oddziałują. Przykład? Szybko rosnące rośliny powinno się sadzić razem, aby wzajemnie kontrolowały swój wzrost i nie „zagłuszały” mniej żywotnych odmian. Gatunki, które rozrastają się powoli, także mogą rosnąć razem – nie będą nawzajem zabierać sobie miejsca.

Dlaczego warto zastosować matrix planting?

Ogrody matrycowe zwykle wyglądają dobrze przez cały rok, a do tego nie wymagają wielkich nakładów pracy, ponieważ rośliny pomagają sobie nawzajem, zamiast wymagać zewnętrznej interwencji. Ogrody w tym naśladującym naturę stylu są też bardzo atrakcyjne dla zwierząt, jeśli więc zależy Ci na tym, aby Twój ogród rozbrzmiewał śpiewem ptaków i bzyczeniem pszczół, koniecznie zainteresuj się techniką matrix planting! Co więcej, ogrody tego rodzaju mają tendencję do stopniowego rozwijania się – z czasem przekonasz się, że każdego roku będą wyglądać nieco inaczej.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5496 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-18
Super zgodne z opisem
2024-05-17
Bardzo miła i rzetelna obsługa
pixel