2019-10-30

Piękne oświetlenie tarasu - inspiracje i pomysły

Niedawno podpowiadaliśmy na naszym blogu, jak zadbać o porządek na tarasie oraz które meble wybrać, aby relaks w przydomowym zakątku był w pełni udany i efektywny. Tym razem natomiast nasza uwaga skupiona będzie na odpowiedniej, ciekawej i niebanalnej aranżacji tej właśnie przestrzeni, a dokładnie – na jej ciekawym oświetleniu. Jak oświetlić taras, aby zawsze wyglądał on pięknie i nowocześnie? Po jakie rozwiązania warto sięgnąć, by miejsce to było przyjemne, przytulne i nastrojowe? Które patenty najbardziej się opłacają? Na wszystkie te pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.

1. Oświetlenie tarasu – najważniejsze informacje

Wariantów oświetlenia tarasu jest naprawdę wiele, a wszystko zależy od przestrzeni, jaką dysponujemy oraz – po prostu – od naszego gustu oraz preferencji. Pamiętajmy też, że właściwie dobrane oświetlenie musi spełniać kilka podstawowych założeń – powinno być ono nie tylko funkcjonalne, ale też estetyczne i bezpieczne. O kwestiach związanych z bezpieczeństwem napiszemy więcej w kolejnych akapitach, tutaj natomiast skupimy się na dwóch pierwszych aspektach. Dbać należy bowiem także o to, by oświetlenie było kompatybilne ze stylem aranżacyjnym tarasu – w ten sposób na przykład uda nam się podkreślić wszystkie walory tego miejsca, a także zakryć te fragmenty, które uważamy za mniej efektowne. Zastanowić trzeba się też nad umiejscowieniem zakupionych/przygotowanych instalacji, pod uwagę wziąć należy także siłę strumienia światła oraz fakt, aby cały projekt był przyjazny środowisku i w stu procentach odporny na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, wiatr, czy mocne słońce.

2. Na co należy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim – na nasze potrzeby! Inne oświetlenie wybierzemy bowiem do tarasu, w którym urządzamy przyjęcia, czy też spożywamy posiłki, a inne do tarasu, w którym chcemy się odprężyć, zrelaksować i rozluźnić. Ważne jest także to, z jakich materiałów wykonany jest taras, ponieważ każdy z zastosowanych materiałów wymaga innego oświetlenia. Kupując elementy oświetlenia, uwagę zwrócić trzeba też na ich wydajność, wytrzymałość oraz sposób ich użytkowania. Podstawowe założenie jest takie, aby oświetlenie przeznaczone było do użytkowania zewnętrznego, ponieważ wyróżnia się ono solidną konstrukcją i ponadprzeciętną wytrzymałością. I jeszcze jedna rzecz: barwa oraz typ światła! To, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, zależy od tego, czy interesuje nas światło dekoracyjne, czy też zadaniowe.

3. Jakie rodzaje oświetleń wyróżniamy?

Tak, jak już zaznaczyliśmy, rodzajów światła mamy do wyboru naprawdę wiele, dlatego dziś skupimy się na wariantach z jednej strony najbardziej popularnych, z drugiej zaś – oryginalnych, estetycznych i efektownych. Wśród nich wymienić należy między innymi: lampy ledowe, lampiony, girlandy, sznurki cotton balls, które uzupełnimy na przykład tradycyjnymi świecami. Ciekawie wypadają także tak zwane oświetlenia najazdowe oraz te zawierające czujnik ruchu. Wspomnieć warto również kinkiety oraz tradycyjne lampy stojące i podwieszane. Miłośnicy patentów ekstrawaganckich zdecydować się mogą natomiast na… pochodnie, ale tylko pod warunkiem, że będą one odpowiednio, profesjonalnie zabezpieczone i bezpieczne w użytkowaniu.

4. Bezpieczeństwo

Zgodnie z zapowiedzią, przechodzimy teraz do kwestii bezpieczeństwa. Tak, jak wspomnieliśmy – najważniejsze, aby oświetlenie było dostosowane do użytku zewnętrznego. To sprawi, że będzie ono odporne na wilgoć oraz silne promienie słoneczne – niezależnie od tego, czy znajduje się ono pod zadaszeniem, czy też w przestrzeni otwartej. W tym celu uwagę zwrócić należy na tzw. IP, czyli indeks ochrony. Ten składa się z dwóch cyfr – pierwsza z nich dotyczy ochrony przed ciałami stałymi, druga zaś przed cieczami. Oczywiście, im wyższy jest indeks ochrony, tym bardziej wytrzymała będzie cała instalacja, projekt będzie też łatwiejszy w codziennej pielęgnacji i konserwacji. Istotne jest także to, by oświetlenie było umiejętnie, dokładnie zamontowane, stabilne oraz ulokowane w dobrze dobranych miejscach.

Mamy nadzieję, że powyższe podpowiedzi okażą się pomocne! Pochwalcie się, jak oświetlone są Wasze tarasy!

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5677 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-19
szybka i mila obsluga..Super .
2024-06-17
Ok super
pixel