2020-10-21

Październik w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać w październiku?

W ogrodzie każda pora roku ma swój czas. Październik to miesiąc, w którym warto wykonać pewne prace. Jakie? To dobry moment na sadzenie, ale też przesadzanie drzew i krzewów. To również koniec zbiorów i czas, by wykonać ogólne prace porządkowe. To właśnie w październiku przygotowujemy ogród na nadejście mroźnych dni, a to oznacza, że narzędzia ogrodowe będą miały wzięcie. Oto prace, jakie powinno się wykonać w ogrodzie w październiku!

Jesień – pracowita pora roku

Dla właścicieli ogrodów jesień to pracowita pora roku. Od tego, jakie prace wykonamy, będzie zależało to, jak nasz ogród zniesie zimowe miesiące. Na tym nie koniec. Jeśli chcesz, by wiosną Twoje oczy cieszyły przepiękne kwiaty, musisz je posadzić właśnie jesienią. Październik to czas, gdy sadzimy cebule roślin kwitnących wiosną, np. przebiśniegów czy tulipanów. To także doskonały moment na sadzenie drzew i krzewów z tzw. gołym korzeniem (o tym za chwilę). W październiku w ogrodzie niewątpliwie jest co robić – i nie chodzi wyłącznie o sadzenie i przesadzanie. Październik to także miesiąc przeznaczony na jesienne porządki i nie chodzi wyłącznie o grabienie liści, które pojawiają się na posesji. Gdy zaczyna się październik, kosze ogrodowe na odpady muszą być pod ręką!

Październik to czas na jesienne porządki

Październik w ogrodzie oznacza zakończenie upraw i porządkowanie grządek. Nie ma na to lepszego momentu. Sprzątanie działki powinno się traktować poważnie, jeśli chcemy, by w kolejnych miesiącach nasz ogród wyglądał dobrze. Sprzątanie działki to zarówno czyszczenie tarasów, jak i usuwanie z rabat roślin typowo jednorocznych. W październiku należy bacznie obserwować pogodę. To pierwszy miesiąc, w którym mogą pojawić się przymrozki. Oznacza to, że musimy przesadzić lub zabezpieczyć najdelikatniejsze, najbardziej wrażliwe rośliny ogrodowe. Nie zapominajmy też o trawniku. W październiku jego wegetacja trwa, powinniśmy go więc przycinać. Październikową codziennością jest usuwanie liści opadających na posesję – w pięknych, jesiennych kolorach!

Jaki październik, taki marzec

Zgodnie ze znanym powiedzeniem jaki październik, taki marzec. W październiku warto mieć pod ręką narzędzia ogrodowe. Październik to idealny czas na stworzenie pięknej rabaty. Swój moment mają wtedy przede wszystkim zakwitające wiosną cebule kwiatowe, bulwy i kłącza. Jeśli planujemy sadzenie drzew i krzewów liściastych, październik jest najprawdopodobniej najlepszym momentem. Dotyczy to w szczególności roślin z odkrytymi korzeniami. W październiki sadzi się też róże. Nic nie zdobi ogrodu tak, jak przydomowe rosarium. Róże sadzi się późną jesienią, ale gdy jeszcze grunt nie jest zamarznięty. Właśnie dlatego druga połowa października to dobry moment. Widok przepięknych róż w ogrodzie jest wart absolutnie każdego wysiłku!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5268 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-11
Super. Solidnie zapakowane
2024-04-10
Super
pixel