Patio idealne: jak je zaprojektować?

2017-02-28
Patio idealne: jak je zaprojektować?Ostatnie tygodnie zimy to idealny czas, aby zastanowić się nad przerobieniem – albo urządzeniem – patio. Z dnia na dzień robi się coraz cieplej i jaśniej, a chęć, by całe weekendy spędzać na kanapie z książką i herbatą, powoli zastępowana jest przez ochotę, żeby wyjść na świeże powietrze i zrobić coś kreatywnego i aktywnego. Na przykład zaprojektować patio, na którym przyjemnie będzie spędzać czas! Każda osoba próbująca zaaranżować patio idealne prędzej czy później zmierzy się z pytaniem: czy dopasowywać patio do mebli ogrodowych, czy raczej meble do patio? Druga opcja wydaje się najbardziej logiczna, ale to wcale nie musi oznaczać, że jest jedynie słuszna. W niektórych sytuacjach może nawet nie być najlepszym wyborem.

Najpierw meble, potem ogród?

Każdy projektant wart swojej ceny zaprojektuje patio w taki sposób, aby mogło bez problemu pomieścić większość typowych mebli – a często także te niestandardowe, takie jak hamaki ogrodowe czy huśtawka ogrodowa. Należy jednak pamiętać, że patio jest, mimo wszystko, tylko przestrzenią umożliwiającą nam korzystanie z ogrodu w taki sposób, na jaki mamy ochotę, a nie czymś, co ma nas ograniczać. Dlatego, jeżeli planujemy regularnie organizować w swoim ogrodzie garden party na kilkanaście osób, w związku z czym potrzebujemy odpowiednio dużego ogrodowego kompletu, lepszym pomysłem będzie zaprojektowanie patio właśnie dookoła tej koncepcji, a nie odwrotnie.

Meble ogrodowe wypoczynkowe MILANO z technorattanu - brązowe
Kup w sklepie eDomator: Meble ogrodowe MILANO z technorattanu

Dobrze zaprojektowane patio to miejsce, w którym można miło odpocząć po ciężkim tygodniu w pracy. Gdy pogoda dopisuje, jest ono bez dwóch zdań najlepszym miejscem na spotkania z rodziną i przyjaciółmi. I dlatego właśnie powinniśmy myśleć o patio jak o kolejnym domowym wnętrzu: czy salon byłby salonem, gdyby nie było w nim kanapy, foteli i stołu? Nie wydaje nam się, i dokładnie tak samo jest z patio!

Przelej to na papier

Jak z każdym przedsięwzięciem, także w tym przypadku trzeba koniecznie zacząć od konkretnego, naszkicowanego na papierze (albo w programie graficznym) projektu. Pomyśl o tym, jaką funkcję ma spełniać Twoje patio. Ma być placem zabaw dla dzieci? Przestrzenią, w której będziesz organizować spotkania? Miejscem na grilla? Spisz swoje potrzeby i wyróżnij elementy potrzebne do osiągnięcia tego celu.

Wybierz styl pasujący do Twojego domu

Nie ma nic gorszego niż patio, które wygląda, jakby zostało przeszczepione z jakiegoś innego ogrodu. Styl mebli, które wybierasz, musi odpowiadać bryle i stylowi domu: urocze, bardzo ozdobne meble w stylu shabby chic będą wyglądać co najmniej dziwnie zestawione z modernistycznym budynkiem o wyrazistej bryle, podobnie zresztą jak minimalistyczne, bardzo surowe meble ustawione na patio stuletniego wiejskiego domu.

Spraw, by meble znalazły się w centrum

Meble ogrodowe aluminiowe MODENA
Projektowanie patio tak naprawdę nie różni się jakoś szczególnie od projektowania dowolnego pomieszczenia w mieszkaniu. Oznacza to między innymi fakt, że – jak każde wnętrze – patio zdecydowanie zyska na stworzeniu centralnego, przyciągającego uwagę punktu. Tym punktem muszą być meble ogrodowe. Wszystko inne musi do nich pasować. Dlaczego? Ponieważ patio zaprojektowane w ten sposób będzie przyciągać ludzi, zachęcać ich, aby wykorzystali przestrzeń dokładnie w taki sposób, dla jakiego została zaprojektowana. W przeciwnym wypadku całość stwarza wrażenie, jakby nie do końca było wiadomo, do czego służy.

Daj przestrzeni oddech

Meble są ważne, to oczywiste, ale należy zwrócić uwagę także na przestrzeń dookoła nich. Jeśli Twoje ogrodowe meble będą upchnięte zbyt blisko ściany domu albo muru, będzie to sprawiać bardzo smutne, prawie klaustrofobiczne wrażenie: będzie wyglądać jak coś, co właśnie odstawiono na zimę, żeby nie zajmowało miejsca. Zwykle przyjmuje się, że dla komfortowego poruszania się powinno się za każdym krzesłem pozostawić co najmniej (nacisk na „co najmniej”!) metr odstępu, ale nie należy się bać większych przestrzeni: wprost przeciwnie, zestawy „pływające” w centrum patio nie tylko będą wyglądać świetnie, ale także okażą się bardzo wygodne!
Pokaż więcej wpisów z Luty 2017

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5118 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-22
Stół wykonany bardzo solidnie, stabilny. Jego rozkładanie nie sprawia żadnych kłopotów. Idealny na rodzinne świętowanie.
2024-02-15
zamówienie zrealizowane bardzo dobrze
pixel