2020-02-05

Ogrody w stylu Zen

Obecnie występuje bardzo wiele stylów, w których można urządzić dom, mieszkanie czy też ich poszczególne pomieszczenia. Każdy już chyba słyszał o kuchni w stylu angielskim, skandynawskim czy minimalistycznym. Nie dziwi zatem, że trend taki dotyka także przestrzeni zewnętrznej, jaką jest ogród. Najbardziej znanymi w naszym zakątku świata, co jest naturalne, są style europejskie, spośród których prym wiodą angielski oraz francuski. Postępująca globalizacja sprawia jednak, że goszczą u nas style dalekowschodnie. Dobrym przykładem jest aranżacja ogrodu w stylu japońskim, który można zobaczyć w wielu miastach polski. Innym sposobem na ogród jest tak zwany ogród ZEN.

Czym jest ogród ZEN?

Ogród ZEN jest pewnego rodzaju filozofią w podejściu do aranżacji naszej przestrzeni zieleni. Samo słowo ZEN oznacza nurt buddyzmu, którego główną cechą jest kontemplacja. Słowo ZEN oznacza spokojny umysł. Dzięki takiej praktyce umysł ma odzyskać świeżość, a myślenie ma stać się czyste i przejrzyste jak woda. W takim też klimacie zostały zaprojektowane ogrody, które mają współgrać z medytacją i pomagać osiągnąć spokój i równowagę. Stąd też w ogrodzie, który urządzamy w takim stylu, próżno szukać elementów, które będą przypominały o ruchu i pogoni świata, który nas otacza. W ogrodach ZEN nacisk jest położony na symbolikę. Nie znajdziemy w nich fikuśnych roślin i jaskrawych barw kwiatów. Roślinnością, która znajdzie miejsce w ogrodzie, będzie ta, w której przeważającą barwą jest zieleń. Elementem dekoracyjnym, który może zostać przez nas użyty do takiego ogrodu, będą doniczki ogrodowe, szczególnie jeśli będą posiadały kamienny naturalny kolor.

Z czego składa się ogród ZEN?

Ogród ZEN jest estetycznym i wysmakowanym połączeniem elementów natury martwej oraz przyrody. Doskonale zadbany trawnik jest jego wizytówką. Co jest nie do pomyślenia w innych ogrodach, jego centrum może stanowić element pozornie nieistotny, ale wymownie symboliczny. Do takich należą na przykład stare, powykręcane drzewa, które swoim przykładem inspirują, że można znieść wszystko, czy też porośnięty mchem kamień, znoszący tak samo od wieków swój los. W ogrodzie ZEN występuje wiele przestrzeni, które są wypełniane kamieniem. Niesamowite efekty uzyskuje się przez różną symbolikę i detal. Do tego ostatniego zaliczyć można ustawienie kamieni z precyzyjnie określonymi odstępami. W opisywanym sposobie aranżacji nie wstawia się cieków wodnych ani oczek. Woda jest oddana symbolicznie, na przykład przez zgrabienie żwiru wysypanego w ogrodzie w taki sposób, aby przypominał kręgi wodne. Częstym elementem, na który natrafimy w takim ogrodzie, będzie też piasek, gdyż jego odcienie świetnie się komponują z innymi elementami przestrzeni. Ozdoby w takich ogrodach praktycznie nie występują, a jeśli, to raczej są chłodne i stonowane. Wielką zaletą ogrodu jest to, że jego pielęgnacja nie zajmie wiele czasu.

Czy warto zdecydować się na ogród w stylu ZEN?

Ogród ZEN jest niezwykle odmienny od naszych wyobrażeń o ogrodach, gdyż symbolizuje także całkowicie odmienną wizję świata. Jeśli jednak nasza natura jest spokojna, a na rozmyślania możemy poświęcić wiele godzin, być może warto pomyśleć o urządzeniu ogrodu w takim stylu. Zbliżony efekt można osiągnąć przez wprowadzenie do naszych ogrodów harmonii, na przykład przez doniczki ogrodowe i umieszczone w nich rośliny, postawione następnie na piasku i kamieniu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5312 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-21
Szybko, sprawnie bez żadnych problemów. Informacje na każdym etapie realizacji zamówienia
2024-04-17
Bardzo miła obsługa.Zapewnienia konsultanta,że towar jest dobrej jakości ,okazały się w 100% prawdziwe.
pixel