Ogród zimowy – bezpieczny, funkcjonalny i pełen uroku
Wielokrotnie poruszaliśmy na naszym blogu temat ogrodów oraz tarasów i doradzaliśmy co zrobić, aby zawsze były one piękne i zadbane. W tym miesiącu skupiliśmy się przede wszystkim na przygotowaniu zielonej przestrzeni na coraz chłodniejszą i zdecydowanie kapryśną pogodę. Tłumaczyliśmy jak przygotować ogród na jesień oraz na jakich pracach porządkowych i pielęgnacyjnych się skupić. Dziś natomiast zwrócimy uwagę na ogród zimowy, ponieważ to właśnie w nim możemy miło spędzić czas, niezależnie od tego, jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz.
Zaprojektowanie i zbudowanie ogrodu zimowego jest bardzo trudnym zadaniem, które wymaga uwzględnienia wielu czynników. Specjalistyczna wiedza w tym zakresie jest niewątpliwie przydatna, jednak nie trzeba być ekspertem, aby stworzyć taką przestrzeń. Wystarczy uwzględnić kilka czynników, które wpłyną na powodzenie naszych działań i dzięki którym uzyskamy oczekiwane efekty. Co można to nich zaliczyć? Odpowiedź jest prosta: lokalizację, ogrzewanie i oświetlenie oraz wybór roślin. Omówmy zatem to, co w planowaniu ogrodu zimowego na pewno nie może być pominięte.
1. Konstrukcja
Projektując konstrukcję ogrodu zimowego, w pierwszej kolejności należy uwzględnić dwa kluczowe aspekty – musi być ona funkcjonalna oraz bezpieczna. Trwałość konstrukcji jest najważniejszą sprawą, ponieważ ogród często będzie narażony na takie zjawiska atmosferyczne, jak opady śniegu i deszczu, a także na silny wiatr. Musimy więc odpowiednio dobrać tworzywo, z jakiego wykonamy całość (zazwyczaj jest to drewno, PCV lub aluminium), dobrze rozplanować pochylenie dachu, wybrać najlepsze szkło oraz solidne elementy ruchome.
2. Lokalizacja
Ogród zimowy wymaga odpowiedniego nasłonecznienia, aby umieszczone w nim rośliny miały warunki sprzyjające dobremu rozwojowi. Nic więc dziwnego, że lokalizacja naszego ogrodu jest tak ważna. Najkorzystniejszą opcją jest ulokowanie ogrodu od strony południowej lub wschodniej, ponieważ wtedy dopływ światła będzie największy (choć czasem potrzebne będzie zacienienie pomieszczenia). Mniej trafne jest umiejscowienie ogrodu zimowego od północy, ponieważ – niezależnie od pory roku i dnia – będzie on ciemny i chłodny.
3. Ogrzewanie
Ogrzewanie, klimatyzacja i wentylacja są w ogrodzie zimowym niezbędne. Mimo to, ogrzewanie nie musi pochłaniać ogromnych kosztów – wystarczy, że przy budowaniu konstrukcji uwzględniono materiały izolacyjne. Grzejnik niewielkich rozmiarów jest wtedy dobrym rozwiązaniem. Rodzaj ogrzewania zależy również od funkcji pomieszczenia, a także od tego, jak często chcemy spędzać w nim czas. To, o czym natomiast należy pamiętać, to fakt, że samo oszklenie ogrodu nie gwarantuje należytego ciepła.
4. Rośliny
Dobór roślin do ogrodu zimowego jest niezwykle trudny. Muszą one być pasować do siebie nawzajem, aby panujące w pomieszczeniu warunki były korzystne dla każdej z nich. Najlepiej więc zdecydować się na rośliny z tej samej strefy klimatycznej. Następnie należy zastanowić się, czy rośliny te mają być tylko ozdobą, czy też ich rola i przeznaczenie są zupełnie inne. Wybierzmy takie rośliny, które – ujmując rzecz w skrócie – będziemy mogli utrzymać. Opieka nad nimi ma być przyjemnością, a nie trudem i powodem do zmartwień! To pewne, że ogród ma być piękny, ale ma on być również miejscem relaksu i odpoczynku – nie narażajmy się zatem na niepotrzebne troski i stres.
Omówiliśmy tylko kilka najważniejszych wątków, bez uwzględnienia których stworzenie ogrodu zimowego jest wręcz niemożliwe. To jednak dopiero początek przygody z komponowaniem tej niesamowitej przestrzeni – niedługo więc wrócimy do tego tematu, aby szczegółowo opisać wszystko, co jest z nim związane.