2021-08-02

Ogród skalny - jak urządzić

Marzysz o tym, aby zaprojektować niepowtarzalny ogród skalny? Zastanawiasz się nad tym, na jakie rozwiązania najlepiej się zdecydować? Podpowiadamy... ogród skalny jest również określany jako skalniak. Aby takowy założyć, konieczne jest stworzenie kompozycji z usypanej ziemi i odpowiednio dopasowanych kamieni. Później te kamienie można obsadzić np. niskimi roślinami i krzewami, które nie rosną do góry. Nazwa ogród skalny, czy też skalniak jest związana z tym, że taka aranżacja ogrodu ma swoim wyglądem nawiązywać do pasma górskiego. Skalniak sprawdzi się fantastycznie zarówno w przypadku mniejszych, jak i większych ogrodów, kluczem do sukcesu jest po prostu odpowiedni dobór roślinności, mebli i przeróżnych dodatków.

Podstawowe informacje dotyczące ogrodu skalnego

Zapewne myślisz teraz nad tym, kiedy najlepiej założyć swój własny skalniak. Nie da się ukryć, że optymalnym terminem na rozpoczęcie pracy nad nim będzie wiosna. Jest to oczywiście związane z tym, że właśnie wiosną występuje najbardziej sprzyjająca pogoda... nie jest ani za zimno, ani za ciepło. To, na jakie podłoże ostatecznie się zdecydujesz, musi być z kolei ściśle związane z tym, jakie rośliny postanowisz posadzić, przykładowo w przypadku roślin wysokogórskich, około 70% podłoża powinien stanowić piasek połączony z rozdrobnionym kamieniem, a pozostałą część żyzna ziemia. Z kolei dopasowując poszczególne kamienie, musimy wziąć pod uwagę to, na jakie rośliny się zdecydowaliśmy. Wśród najczęściej wybieranych skał, można wyróżnić, chociażby wapień, bazalt, granit, albo piaskowiec. W przypadku granitu warto pamiętać o tym, że jest to jedna z najtwardszych skał, a jej późniejsze wypłukiwanie zajmuje bardzo dużo czasu.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu skalnego?

Wśród najpopularniejszych roślin skalnych, można wymienić, chociażby rozchodnika. Jego charakterystyczne, duże liście doskonale magazynują wodę, a intensywne kolory wyglądają przepięknie pomiędzy skałami. Chętnie wybieranym krzewem, bez którego trudno wyobrazić sobie skalniak jest, chociażby janowiec skrzydlaty. Ta roślina późną wiosną rozwija jaskrawożółte kwiaty, które wyglądają niezwykle subtelnie i przyjemnie dla oka. Jeżeli zaś poszukujesz bardziej charakterystycznego kwiatu, możesz zdecydować się np. na goryczkę bezłodygową — w sklepach ogrodniczych znajdziesz taką z ciemnoniebieskimi, białymi i różowymi kwiatami. Trudno wyobrazić sobie bardziej rzucającą się w oczy górską bylinę!

O czym jeszcze pamiętać urządzając swój ogród skalny?

Jeżeli uda Ci się dopasować interesujące skały i rośliny, a także właściwe podłoże, możesz zastanowić się nad tym, jakie meble i dodatki ogrodowe zakupić. Świetnym rozwiązaniem będzie, chociażby ławka ogrodowa, ponieważ przyda się wtedy, gdy będziesz potrzebować regeneracji i w spokoju pooglądasz swój mały, górski świat. Bardzo dużą popularnością cieszą się również huśtawki ogrodowe — te oczywiście muszą być umieszczone stosunkowo dalej od skalniaka niż np. ławka. Obecność huśtawki w Twoim ogrodzie sprawi, że odpoczynek po ciężkim dniu na świeżym powietrzu... wejdzie na zupełnie inny poziom.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5696 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-24
Zestaw super, lekki i wygodny. Polecam
2024-06-22
Obsługa bardzo sympatyczna, szybki czas dostawy , pozdrawiam i dziękuję za sprawną obsługę.
pixel