Ogród przyjazny ptakom: jak go urządzić?

2017-06-22
Ogród przyjazny ptakom: jak go urządzić?Tworzenie ogrodów ekologicznych, projektowanych z myślą o tym, aby stwarzały optymalne warunki nie tylko do rozwoju roślin, ale także do osiedlania się różnego rodzaju zwierząt, od pszczół aż po jeże, to współcześnie jeden z najwyraźniejszych nurtów w światowym ogrodnictwie. Trudno się dziwić: ogród, który tętni życiem, jest marzeniem wielu osób! Szczególną popularnością cieszą się ogrody, których celem jest przyciągnięcie ptaków, zwłaszcza śpiewających: nie ma nic przyjemniejszego niż śpiew słowika czy skowronka za oknem, prawda? Na szczęście wcale nie trzeba wiele, aby zachęcić naszych skrzydlatych przyjaciół, by odwiedzili ogród! Dzisiaj prezentujemy Ci kilka najbardziej przydatnych wskazówek, dzięki którym Twój ogród szybko wypełni się ćwierkaniem i trzepotem skrzydeł!

Zapewnij ptakom pożywienie

Wystawiając w ogrodzie jakiś rodzaj karmnika z dobrze dobraną karmą, znacznie zwiększasz swoje szanse na to, że odwiedzą Cię ptaki, a jednocześnie ułatwiasz im przetrwanie, zwłaszcza w czasie zimy. Zimą ptaki potrzebują wysokoenergetycznych pokarmów, które pomagają im znieść niskie temperatury, ale także w ciepłych porach roku nie powinny pogardzić białkowymi przysmakami, dzięki którymi pożywią siebie i swoje młode. Gdzie umieścić karmniki? Najlepiej możliwie wysoko (ptaki czują się bezpieczniej, gdy mogą swobodnie obserwować otoczenie) i jednocześnie poza zasięgiem kotów, jeśli jakieś są w sąsiedztwie, albo na otwartym terenie, gdzie czający się kot widoczny będzie z daleka. Niektóre gatunki ptaków jedzą, dziobiąc pokarm na powierzchni gruntu, dlatego dobrym pomysłem może być rozrzucenie odrobiny karmy na ziemi wokół karmnika. Wybieraj drobne ziarna, jeżeli zależy Ci na zwabieniu mniejszych gatunków ptaków: ryż, soczewica, groch i inne tego typu przysmaki są dla nich za duże. Pamiętaj, aby nie dopuścić do zbierania się niezjedzonego pokarmu – może stać się siedliskiem chorób i pasożytów.

Daj wodę do picia i do kąpieli

Podobno właśnie nadchodzi fala upałów – woda będzie więc dla ptaków, zwłaszcza tych zamieszkujących miasta, na wagę złota - przyda się nawet bardziej niż karma. Poidełko, które służyć będzie także jako wanienka, powinno mieć co najmniej ok. 3 centymetrów głębokości i – podobnie jak karmnik – musi zostać umieszczone w miejscu, w którym ptaki mogą czuć się bezpiecznie, z dala od potencjalnych kocich kryjówek.

Zawieś budkę dla ptaków

Jeżeli chcesz, aby ptaki odwiedzały Twój ogród rok po roku, możesz zawiesić tam budkę lęgową – w sklepach dostępne są rozmaite ich modele, od najprostszych aż po bardzo ozdobne i wyszukane. Budkę można także łatwo przygotować samemu z kilku deseczek. Najważniejsze jest, aby umieścić ją w zacisznym i bezpiecznym miejscu – z dala od drapieżników, ale także  dzieci, zwłaszcza małych. Budka powinna znajdować się także w pewnym oddaleniu od karmnika, aby pisklęta miały zapewniony spokój. Pamiętaj, że oczyszczanie budki dozwolone jest wyłącznie poza okresem lęgowym, w miesiącach zimowych.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5217 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-26
Świetna obsługa. bardzo szybka wysyłka zamówienia. Bardzo polecam!
2024-03-25
Bardzo pozytywnie.Sprawnie i szybko.Polecam
pixel