2022-07-29

Ogród na dachu - jak zrobić?

Dom z ogrodem na dachu to popularny trend ostatnich lat, umożliwiający stworzenie wyjątkowej przestrzeni relaksacyjnej praktycznie w każdych warunkach. Roślinność ekstensywna na dachu wymaga minimum pielęgnacji, zdobiąc przy tym konstrukcję i wywołując podziw zarówno w domowników, jak i gości. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się tego, jak zbudować dom z trawą na dachu oraz jak go udekorować. Prezentujemy instrukcję krok po kroku, dzięki której bez problemu poradzisz sobie z wykonaniem tego zadania!

Czy warto zbudować ogród na dachu?

Ogród na dachu to nowoczesne i pomysłowe rozwiązanie, sprawiające, że natura może być jeszcze bliżej Twojego domu lub mieszkania. Trend ten wykorzystywany jest nie tylko w miastach, ale także na wsi i terenach podmiejskich. Atrakcyjną roślinnością możesz przyozdobić dach domu, garażu, altany, a nawet kosza na śmieci. Wszystko zależy od Twojego pomysłu na zaaranżowanie tej powierzchni na działce. Zielony dach na altanie czy domu pięknie zdobi i sprawia, że konstrukcja zostaje w pełni wykorzystana. Ważną zaletą takiego ogrodu jest możliwość relaksu wśród zieleni i natury, bez konieczności wychodzenia z domu. Trawa na dachu wpływa również na polepszenie mikroklimatu wskutek zachodzenia procesów fotosyntezy. Dzięki temu w otoczeniu jest więcej tlenu oraz mniejsza ilość zanieczyszczeń. Warto wspomnieć także o redukcji hałasu, dodatkowej izolacji oraz gromadzeniu wody opadowej.

Jak zbudować ogród na dachu krok po kroku?

Ogród na dachu to konstrukcja wielowarstwowa, która zapewnia optymalne warunki dla życia roślin oraz odpowiednie zabezpieczenie dachu. Poszczególne warstwy układane są po sobie, z jednym, małym wyjątkiem. Na dachu odwróconym warstwa termoizolacyjna montowana jest na hydroizolacji. Z kolei na dachu klasycznie ocieplonym, kolejność jest odwrotna. Pierwszym etapem prac jest układanie hydroizolacji dachu, która zabezpiecza dom z ogrodem na dachu przed przeciekaniem. Zazwyczaj wykorzystywana jest folia EPDM, warstwa papy bitumicznej lub folia budowlana z tworzywa sztucznego. Hydroizolację należy precyzyjnie rozłożyć na całej powierzchni dachu. Aby chronić ją przed korzeniami roślin, możesz wyłożyć na niej warstwę ochronną, np. z geowłókniny. Kolejną montowaną warstwą jest termoizolacja. Najczęściej wykonywana jest z płyt ze styropianu ekstrudowanego lub płyt z wełny mineralnej. Są one twarde i sztywne oraz mają stabilny kształt, co gwarantuje wytrzymałość konstrukcji. Płytki należy ułożyć na warstwie hydroizolacyjnej.

Jaki drenaż i substrat wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Montując zielony dach na altanie czy garażu, musisz mieć świadomość tego, że wszystkie warstwy są ze sobą połączone. Kolejna warstwa, czyli drenaż ma za zadanie odprowadzać wodę z warstwy wegetacyjnej do systemów odpływów. Wykonuje się go z płyt kubełkowych czy mat pętelkowych. Możesz wykorzystać także materiały sypkie, jak np. keramzyt, żwir czy grys naturalny. Następnym etapem pracy jest układanie warstwy filtrującej, która chroni drenaż przed dostawaniem się do niego zanieczyszczeń. Wykonuje się ją z geowłókniny, która zatrzymując zanieczyszczenia, przepuszcza nadal wodę i parę wodną. Ostatnim etapem do tego, by zbudować dom z trawą na dachu, jest wyłożenie na geowłókninie warstwy wegetacyjnej. Tak zwany substrat zapewnia roślinom optymalne warunki do wzrostu przez cały rok. Wykonuje się go z mieszanki humusu z materiałami sypkimi, jak np. żwir. Substrat musi być stabilny i wodoprzepuszczalny.

Jak zaaranżować ogród na dachu?

Ogród na dachu to nieograniczone możliwości aranżacyjne. Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji o wyborze określonego rodzaju roślin. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest małowymagająca roślinność ekstensywna, która jest odporna na zmiany pogodowe. Bardziej wymagające rośliny pozwolą Ci na wprowadzenie większej różnorodności flory, jednak będzie się to wiązać z większym nakładem pracy. W przypadku zazielenienia intensywnego konieczne jest regularne nawożenie i nawadnianie roślin. Ogród ekstensywny stanowi przestrzeń wyłącznie dekoracyjną. Z kolei intensywna trawa na dachu oferuje możliwość stworzenia ścieżek, wniesienia mebli ogrodowych oraz stworzenia wyjątkowej przestrzeni do odpoczynku i spotkań rodzinnych.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5796 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-19
.
2024-07-17
Dobra jakość,szybka dostawa,polecam
pixel