2019-12-03

Krzesełko do karmienia - jakie wybrać

Mogłoby się wydawać, że krzesełka do karmienia są do siebie niezwykle podobne i wybór konkretnego modelu nie powinien stanowić dla rodziców większego problemu. W rzeczywistości jednak, różnice między poszczególnymi modelami są dużo większe niż widać na pierwszy rzut oka. Decydując się na konkretny produkt, należy dostosować go nie tylko do wieku pociechy, ale też do nawyków rodziców. Może się bowiem okazać, że lepiej niż klasyczne krzesełko, sprawdzi się jego mniejsza, przenośna wersja lub sama nakładka na krzesło. Skąd wiedzieć, który model będzie najlepszy dla Twojego dziecka?

 

Krzesełko do karmienia - bezpieczeństwo i wygoda bobasa

Krzesełka do karmienia dla dzieci występują w kilku wersjach. Mogą być wykonane z drewna, plastiku lub połączenia plastiku z metalem. Miewają postać pełnych, rozkładanych krzesełek z nogami i stelażem lub nakładek na zwykłe krzesło. Dzięki temu każdy rodzic może wybrać dokładnie taki model, jaki najlepiej sprawdzi się w jego codziennym życiu i będzie dopasowany do wieku, wzrostu oraz przyzwyczajeń malucha. Podstawową zasadą, jaką należy kierować się przy wyborze krzesła, jest jego stabilność i bezpieczeństwo. Bez względu na model, ważne jest, aby produkt był wyposażony w zabezpieczenia, takie jak pasy lub rzepy utrzymujące dziecko w odpowiedniej pozycji. Ma to chronić przed wyślizgnięciem się i upadkiem z wysokości. Dla opiekunów jest to komfortowa opcja, która pozwala na chwilę spuścić malca z oka. Dzięki temu rodzic może na moment wyjść do innego pomieszczenia lub skuteczniej dzielić uwagę między kilkorgiem dzieci. Sama pozycja, w jakiej maluch przebywa w krześle, sprzyja prawidłowemu rozwojowi i uczy przyjmowania właściwej postawy w trakcie spożywania posiłków.

Krzesełko dostosowane do wieku i rozmiaru dziecka

Krzesełka do karmienia są produkowane już dla kilkumiesięcznych brzdąców. W zależności od aktualnej potrzeby i planów na kolejne miesiące, można zdecydować się na krzesełko dostosowane do określonego okresu życia pociechy lub wybrać model regulowany, który można powiększać wraz ze wzrostem dziecka. W drugim przypadku jeden produkt może wystarczyć na całe dzieciństwo. W zależności od okresu użytkowania, na jaki przeznaczone są krzesełka, jego ceny mogą wahać się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Wybierając samodzielne, osobno stojące krzesełko, należy uwzględnić fakt, że może ono zajmować więcej miejsca niż tradycyjne krzesło dla dorosłych. Będzie też mniej komfortowe w przenoszeniu. Jest jednak rewelacyjną opcją dla opiekunów, którzy zamierzają zawsze karmić pociechę w kuchni lub jadalni, bez noszenia mebelka. Jego mniejszą alternatywą jest małe krzesełko ustawiane na klasycznym krześle dla dorosłych. Zajmuje niewiele miejsca, a pełni niemal identyczną funkcję. Można jednak bez problemu je przenosić. Wadą małej wersji krzesełka jest brak możliwości tak szerokiej regulacji, jak w przypadku standardowego krzesła do karmienia.

Krzesełko łatwe w przenoszeniu

Planując karmienie w różnych miejscach domu, w tym także w pokoju, lepszą opcją od krzesełka jest nakładka na krzesło. Jest łatwiejsza w transporcie, lżejsza, a do tego mniejsza, więc można z łatwością przechowywać ją w dowolnym miejscu mieszkania. Każdy model jest wyposażony w podkładkę, która chroni przed zabrudzeniem mebli lub podłogi w trakcie konsumowania przez dziecko posiłku. Można więc korzystać z niej nawet na kanapie w salonie, bez obaw o zniszczenie tapicerki. Po podjęciu decyzji odnośnie typu krzesełka, należy dobrać je do wieku i aktualnego wzrostu malca. Nakładka posłuży przez pierwsze lata życia, ale z czasem może okazać się zbyt mała i nieodpowiednia dla kilkulatka. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem pozostaje więc regulowane krzesełko, zastępujące krzesło dla dorosłych. Jego zaletą jest nie tylko wygoda karmienia i samego jedzenia, ale również samodzielność, jakiej maluch uczy się w nim niemal od początku życia.

Jakość wykonania - na co zwrócić uwagę?

Wybierając krzesełko do karmienia, należy zwrócić uwagę nie tylko na możliwości regulacji i na rozmiar, ale też na solidność wykonania. Znaczenie ma zarówno rodzaj materiałów zastosowanych w konstrukcji mebla, jak i sposób ich łączenia. Poza stabilnością stojącego krzesełka należy zwrócić uwagę na siłę zapięcia zabezpieczeń. Muszą być niemożliwe do rozpięcia dla malucha, który pewnego dnia, z pewnością będzie próbował je otworzyć. Ważne jest również, aby krzesełko miało odpowiednie siedzisko. Zarówno siedzisko, jak i oparcie muszą być odpowiednio szerokie tak, aby zapewniały komfort stale rosnącemu użytkownikowi. Oczywiście, liczy się też ich miękkość, bo to od niej zależy wygoda malucha. Najlepsze modele to te wypełnione sprężystą gąbką. Opcja regulacji siedziska i oparcia to natomiast gwarancja nie tylko dostosowania krzesła do wieku dziecka, ale także możliwość zmiany pozycji zgodnie z jego preferencjami. Ma to szczególne znaczenie w późniejszym czasie, gdy pociecha sama komunikuje, jaka pozycja jest dla niej najwygodniejsza.

Praktyczny blat krzesełka do karmienia

Na komfort użytkowania krzesełka wpływa też sama forma blatu. Zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka najlepszą opcją jest profilowany blat z wyraźnie zaznaczonym miejscem na kubek i ze ściankami po bokach. Dzięki temu jedzenie nie zostanie strącone, a kubek będzie bezpiecznie stał w odpowiedniej pozycji. Ma to znaczenie nie tylko przy najmłodszych maluchach, które jeszcze nie potrafią odpowiednio zachować się przy jedzeniu, ale także przy starszych dzieciach, które w roztargnieniu mogłyby zrzucić naczynia. Dla opiekunów znacznym udogodnieniem jest również odpowiedni materiał, jakim został pokryty blat. Istotne, aby był to surowiec łatwy w czyszczeniu. Regularne zabrudzenia są dość oczywiste, więc ważne, żeby blat był pokryty powłoką odporną na plamy i odbarwienia. W tym wypadku najlepiej sprawdzają się surowce syntetyczne, a jeśli drewno, to tylko odpowiednio lakierowane i odporne na zabrudzenia.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5795 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-20
Polecam
2024-07-17
Bardzo dobry zakup
pixel