2020-04-20

Kamień w ogrodzie – jaki wybrać?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego ogród prezentował się nienagannie. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu to właśnie ogród jest miejscem, w którym relaksujemy się po ciężkim dniu czy spędzamy letnie popołudnie ze znajomymi. Podczas aranżacji ogrodu wybieramy nie tylko rośliny czy drzewa, ale i materiały, które będą służyć jego ozdobie. W dzisiejszym wpisie opowiemy, na jaki kamień w ogrodzie najlepiej się zdecydować i dlaczego.

Kamień w ogrodzie — w jaki sposób go wykorzystać?

Kamień w aranżacji ogrodu może być wykorzystywany na wiele sposobów. Przede wszystkim rewelacyjnie sprawdza się podczas tworzenia schodów czy ścieżek pomiędzy różnymi roślinami. Kamień jest równie chętnie wykorzystywany do budowy ogrodzeń, które zachwycają zazwyczaj swoim ciekawym wykończeniem. Ozdobne murki mogą być zarówno mniejsze, jak i większe — w zależności od tego, z jakim metrażem mamy do czynienia. Dzięki temu, że wiele rodzai kamienia jest odpornych na ścieranie, z powodzeniem można je wykorzystać np. do budowy tarasu.

Granit - kamień ogrodowy, który nigdy nie zawodzi

Jednym z najpopularniejszych kamieni wykorzystywanych do dekoracji ogrodu jest granit. To kamień pochodzenia wulkanicznego, który powstaje z magmy. Granit jest niezwykle wytrzymały i odporny na działanie negatywnych czynników atmosferycznych, dlatego sprawdza się świetnie przy budowie schodów, ogrodzeń czy murków. Granit jest dostępny w wielu barwach.

Kwarcyt o wszechstronnym zastosowaniu

Do aranżacji swojego ogrodu możesz wykorzystać również kwarcyt, który cechuje się dużą wytrzymałością na obciążenia. Kwarcyt sprawdza się przy budowie oczek wodnych, nawierzchni, murków, a nawet grilli.

Wyjątkowa skała magmowa — bazalt

Na uwagę zasługuje również bazalt, który jest bardzo odporny na czynniki zewnętrzne i ścieranie. Ten ciemny kamień może być z powodzeniem wykorzystywany do budowy nawierzchni, schodów, murków, czy innych ozdób, które znajdą się w ogrodzie.

Wybór odpowiedniego rodzaju kamienia jest oczywiście uzależniony od tego, do czego ten materiał ma nam posłużyć. W przypadku budowy ogrodzeń, czy oczek wodnych tak naprawdę możemy skorzystać z większości rodzajów kamienia, a swój wybór uzależniać od ich barwy. Jeżeli planujemy wybudować schody albo taras — wybrany kamień powinien być odporny na ścieranie i czynniki zewnętrzne — w tej roli doskonale sprawdzi się, chociażby wspomniany granit czy bazalt. Z kolei do budowy ławek i siedzisk musimy wykorzystać taki kamień, który jest gładki i bardzo wytrzymały. Tutaj doskonale sprawdzi się marmur.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5696 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-25
Szybko i sprawnie.
2024-06-25
Narożnik wygląda ładnie. W przesyłce było brak śrub do skręcenia siedziska. Przesyłka płynną wszytko ok. Wygodny. Ale na 4 osoby max.
pixel