Jakie rośliny są bezpieczne dla psa?

2023-03-27
Jakie rośliny są bezpieczne dla psa?

Nie od dziś wiadomo, że pies jest najlepszym czworonożnym przyjacielem człowieka. Jeżeli zdecydowaliśmy się na pupila, musimy pamiętać o tym, aby zapewnić mu bezpieczeństwo. Czynnikiem, który ma wpływ na zdrowie, a nawet życie naszego czworonoga, jest obecność roślin w domu. Warto zatem dowiedzieć się, jakie rośliny są bezpieczne dla psa, a których ze względu na ich trujące działanie należy całkowicie unikać.

Dlaczego psy zjadają lub niszczą kwiaty doniczkowe?

Właściciele psów na pewno mogli niejednokrotnie zauważyć straty w swoich kwiatach doniczkowych. Zwierzęta często próbują podgryzać zielone rośliny lub je po prostu niszczą. Powodów, dla których to robią, może być co najmniej kilka. Najczęściej przyczyną jest nuda. Innym powodem, dla którego nasze rośliny mogą zostać zniszczone, jest ciekawość. Trzeba mieć na uwadze, że psy mogą w ten sposób reagować, jeżeli nie będą otrzymywały wystarczającego zainteresowania ze strony ich właściciela. Kolejną najczęściej spotykaną przyczyną jest niedobór pewnych składników odżywczych i witamin u psa. Aby zaradzić temu problemowi, warto zapewnić pupilowi bardziej urozmaiconą dietę oraz odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu.

Rośliny doniczkowe bezpieczne dla psa

Posiadanie psa wcale nie musi wiązać się z rezygnacją z kwiatów doniczkowych. Należy jednak dowiedzieć się, które gatunki są bezpieczne dla psa. Oczywiście to całkowicie nie wyeliminuje problemu niszczenia kwiatów, ale jeżeli pupil pogryzie jakąś roślinę, to na pewno się nią nie zatruje. Wśród bezpiecznych roślin, które możemy z powodzeniem hodować w swoim mieszkaniu, można wymienić takie gatunki, jak nolina, peperomia, pitaja, fatsja japońska, niedośpian, kalatea, patyczak, fitonia, eszynantus, palma areka, cissus, chamedora, aspidistra wyniosła, gynura, maranta, grubosz, narecznica, żywe kamienie, opuncja, nefrolepis wyniosły, pachira wodna, oplątwa czy skrętnik. Oczywiście takich gatunków roślin jest znacznie więcej, jednak nie sposób ich wszystkich wymienić. Zanim zdecydujemy się na nową roślinę, powinniśmy sprawdzić, czy jest to gatunek całkowicie bezpieczny dla naszego psa.

Rośliny balkonowe bezpieczne dla psa

Jeżeli mieszkamy w bloku, to psiaki chętnie będą leżeć na balkonie. Jeżeli natomiast mamy ogródek i taras, czworonóg będzie często eksplorować swoje otoczenie. Na szczęście wcale nie musimy rezygnować z ukwieconego balkonu lub tarasu. Do bezpiecznych roślin balkonowych zalicza się większość ziół. Należy wymienić m.in. melisę, miętę, rozmaryn, bazylię czy pietruszkę. Do kwiatów ozdobnych na balkon lub taras, które nie są trujące, zalicza się kamelię, petunię, bratki bądź róże. Oprócz tego należy wspomnieć również o magnolii, lawie oraz bambusie. Natomiast w przypadku ogrodu, który chcemy oddzielić od sąsiednich posesji żywopłotem, warto wybrać drzewa i krzewy liściaste – są one znacznie bezpieczniejszymi gatunkami od iglaków. Wśród nich wymienia się m.in. bukszpan, buk czy ligustr.

Rośliny trujące, które zagrażają pupilowi

Skoro już wiemy, jakie rośliny bezpieczne dla psa mogą pojawić się w naszym domu, koniecznie powinniśmy sprawdzić, jakich gatunków należy unikać. Kontakt z trującymi roślinami może wywołać poważne kłopoty ze zdrowiem, a w najgorszym przypadku nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Nie powinniśmy więc hodować takich roślin, jak lilia, monstera, dracena bądź poisencja. Oprócz nich do silnie trujących gatunków zaliczymy również aloes, pelargonię, jukę, a nawet skrzydłokwiat. Natomiast na naszym balkonie i w ogrodzie powinniśmy unikać takich kwiatów, jak chryzantema, krokus, tulipan, konwalia, hiacynt i oleander. Niebezpiecznymi gatunkami mogą okazać się także naparstnica purpurowa, ostrokrzew, amarylis, złotokap czy ciemiernik. Jeżeli tylko zauważymy u psa niepokojące objawy zatrucia, takie jak wymioty, biegunka, podrażnienie śluzówki, problemy z poruszaniem się, brak apetytu czy drgawki, powinniśmy niezwłocznie udać się ze swoim pupilem do weterynarza.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5118 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-17
obsługa wykonana bardzo dobrze
2024-02-15
Bardzo sprawne zamówienie i wysyłka
pixel