Jakie prace czekają w styczniu na ogrodników?

2017-12-28
Jakie prace czekają w styczniu na ogrodników?Uważni czytelnicy zauważyli zapewne, że w czasie pozasezonowym, mniej skupiamy się na tematach związanych z roślinami i ogrodnictwem, większą uwagę poświęcając aranżacji domów i mieszkań. Nie oznacza to jednak, że ogrodnicy w czasie zimy nie mają żadnych obowiązków – wręcz przeciwnie, w ciągu najbliższych kilku miesięcy powinni oni regularnie doglądać przydomowych przestrzeni, aby na bieżąco reagować na wszelkie uszkodzenia, powstałe przede wszystkim w wyniku działania coraz to niższej temperatury. Sprawdźmy więc, co w styczniu mogą robić miłośnicy ogrodów, aby pozostać w kontakcie ze swoją pasją.

1. Planowanie

Zima to dobry moment na skrupulatne i szczegółowe planowanie zmian, które chcemy wprowadzić już od początku wiosny. Mamy wtedy bowiem mnóstwo czasu na przemyślenie pomysłów, które przyjdą nam do głowy i wybranie tych, które będą najciekawsze, a także możliwe do zrealizowania. W tym okresie warto także sprawdzić, w jakim stanie są nasze narzędzia ogrodowe. Jeśli uznamy, że potrzebujemy nowych akcesoriów, koniecznie wybierzmy się na zakupy, ponieważ zimą wszelki sprzęt, służący do pielęgnacji ogrodu, można nabyć w promocyjnych, a więc o wiele niższych cenach. Mając tak przygotowane zaplecze, a także ułożoną listę planowanych zadań, w sezonie wiosennym unikniemy chaosu i podejmowania decyzji na ostatnią chwilę.

2. Doglądanie

Tak, jak wspomnieliśmy we wstępie do niniejszego artykułu – pojawienie się zimy nie oznacza zaprzestania prac ogrodowych, do których bez wątpienia zaliczyć trzeba regularne doglądanie roślin. Koniecznie trzeba więc sprawdzać, czy silny wiatr nie zniszczył stworzonych przez nas okryć, aby w razie potrzeby przygotować nowe. Warto też upewnić się, czy na gałęziach i liściach nie zalega duża, ciężka warstwa śniegu, a także – czy wszystkie przygotowane przez nas osłony drzew znajdują się na swoim miejscu. Jeżeli zaś dokarmiamy zwierzęta, naszym obowiązkiem jest częste upewnianie się, że nie brakuje im pokarmu.

3. Pozostałe obowiązki

Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, w jaki sposób można przygotować kompost – dziś natomiast przypominamy, że nie można o nim zapominać także w trakcie zimy. Jest to bowiem dobry czas na dorzucanie kuchennych resztek. Pamiętajmy również o tym, że nie uzyskamy ziemi kompostowej, jeśli nie zabezpieczymy przechowywanego materiału przed zamarznięciem. Jeśli więc temperatura na zewnątrz jest poniżej zera, warto odpowiednio osłonić pryzmę kompostową. Co jeszcze? Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, to oczywiste i najważniejsze! Dotyczy to przede wszystkim tych ogrodów, w których znajdują się oczka wodne i stawy. Podstawowym obowiązkiem jest zatem zadbanie o to, aby ogrodowa przestrzeń była w trakcie zimy bezpieczna dla nas oraz dla pozostałych domowników. Nie można również zapomnieć o trawniku, który musi być regularnie pielęgnowany. Wydawać by się mogło, że zima to dla ogrodników czas relaksu i wypoczynku, jednak nawet wtedy mają oni sporo pracy i zajęć. W końcu to ważne, aby przydomowa przestrzeń przez cały czas była schludna, czysta, zadbana i bezpieczna.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5131 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
Wszystko ok
2024-02-22
Stół wykonany bardzo solidnie, stabilny. Jego rozkładanie nie sprawia żadnych kłopotów. Idealny na rodzinne świętowanie.
pixel