Jaką kuwetę dla kota wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

2023-08-30
Jaką kuwetę dla kota wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zdecydowałeś, że zostaniesz opiekunem kota i potrzebujesz podstawowego wyposażenia, w tym również kuwety? A może kot już z Tobą mieszka, ale chciałbyś wymienić kuwetę na nową, ponieważ aktualna nie spełnia w pełni swojego zadania? W takim razie świetnie trafiłeś – w tym artykule przedstawimy Ci kwestie, o których warto pamiętać podczas wybierania konkretnego modelu. Na rynku jest wiele możliwości, z naszą pomocą wybierzesz kuwetę dostosowaną do Twoich oczekiwań oraz potrzeb Twojego pupila.

Kuweta dla kota – zamknięta czy otwarta?

Zastanawiasz się, jaką kuwetę dla kota wybrać, aby spełniała oczekiwania zarówno opiekunów, jak i zwierzęcia? Wybór może paść na jeden z dwóch modeli dostępnych na rynku, czyli na wersję otwartą lub zamkniętą. W przypadku kuwety otwartej mamy do czynienia z produktami prostokątnymi lub kwadratowymi. Kuwety otwarte będą dobrym rozwiązaniem dla wszystkich kotów, należy jednak wziąć pod uwagę ich rozmiar – powinien być on dopasowany do zwierzęcia. Kot musi mieć miejsce, aby mógł swobodnie obrócić się w kuwecie i zakopać odchody. Zaokrąglone do środka brzegi oraz odpowiednio wysokie ścianki zapobiegną rozsypywaniu dużej ilości żwirku poza kuwetę. Kuwety zamknięte dla kota to z kolei produkty zabudowane, które mają nie tylko ścianki, ale również daszek. Takie dodatki sprawiają, że tego rodzaju kuwety są wygodniejsze dla opiekuna, żwirek się nie wysypuje, zapach pozostaje wewnątrz kuwety, a jeśli się z niej wydostaje, to w znacznie mniejszym stopniu. W kuwecie zamkniętej często fabrycznie montuje się filtry, które także neutralizują nieprzyjemne zapachy. Jaką kuwetę kupić dla kota? Znając cechy kuwet zamkniętych i otwartych, możesz teraz dokonać wyboru, który spełni potrzeby Twojego kociego domownika.

Jak duża powinna być kuweta dla kota?

Jaka będzie najlepsza kuweta dla kota? Bez dwóch zdań taka, która będzie dostatecznie duża, tylko wtedy pupil będzie czuł się w niej komfortowo. Do wyboru jest wiele możliwości. Na rynku czekają bardzo małe produkty, sprawdzające się głównie w przypadku młodych kotków, jak również obszerne wersje, świetnie spisujące się w przypadku kota dorosłego. Najczęściej można spotkać modele o wymiarach 27 x 37, 37 x 47 oraz 54 x 45. Należy tutaj także zaznaczyć, że mniejsze kuwety są bardziej ekonomiczne, wchodzi do nich znacznie mniej żwirku. Z kolei większe kuwety są wygodniejsze dla zwierzęcia. Te drugie sprawdzą się nie tylko w przypadku dużych kotów, ale również tych mniejszych, wtedy gdy nie masz czasu często wymieniać żwirku na nowy. Jeśli nie wymieniamy żwirku często, konieczne jest stosowanie znacznie grubszych warstw podłoża.

Gdzie postawić kuwetę dla kota?

Gdzie powinna stać kuweta dla kota? Teoretycznie najlepszym miejscem na kuwetę jest toaleta, gdzie również ludzie załatwiają swoje podstawowe potrzeby. Niemniej jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Sprawdzi się ono z pewnością wówczas, gdy mieszkasz w niewielkim mieszkaniu i masz miejsce w łazience, a jednocześnie nie chcesz ingerować w wystrój ani dostępną powierzchnię w innych pomieszczeniach. To jednak nie wszystko, koty z natury są bardzo czyste, preferują spokój, dlatego dobrym wyborem będzie miejsce ustronne, intymne, w którym kot będzie mógł korzystać z kuwety bez kontaktu z ludźmi, a także z innymi zwierzętami. Łazienka więc wydaje się odpowiednia, ale równie dobrym miejscem będzie przedpokój. Szukając miejsca na kuwetę dla kota, pamiętajmy o tym, że nie powinna ona stać blisko legowiska ani w pobliżu miski z jedzeniem. Eksperymentuj, a gdy zauważysz, że konkretna powierzchnia jest odpowiednia, ponieważ kot często tam podchodzi lub znacznie chętniej korzysta z kuwety, zostaw ją tam.

Co wsypać do kuwety dla kota?

W kuwecie nie może zabraknąć odpowiedniego podłoża – bez niego nie spełnia ona swojej funkcji. Do Twojej dyspozycji producenci oddają kilka rodzajów żwirków. Na wstępie należy zaznaczyć, że są dwie podstawowe wersje: zbrylająca i niezbrylająca. Pierwsza w kontakcie z odchodami zbryla się, co w dużym stopniu ułatwia usuwanie nieczystości i umożliwia znacznie bardziej ekonomiczne korzystanie ze żwirku. Żwirki zbrylające wykonane są z bentonitu, rodzaju skały o wysokich właściwościach chłonących, często także z drewna lub materiałów roślinnych, które do złudzenia przypominają trociny. W sklepach znajdziesz żwirki silikonowe, które mają najwyższą wydajność i są bardzo lekkie. Rodzaj żwirku warto dostosować do preferencji kota, najlepiej więc zacznij eksperyment od najmniej ryzykownej pod kątem odrzucenia jej przez kotka wersji bentonitowej. Na koniec pozostaw żwirek silikonowy, który mimo że jest chłonny i lekki, nie wszystkim kotom odpowiada.

Jak zadbać o kuwetę?

Podczas dbania o kuwetę należy pamiętać o regularnym usuwaniu żwirku i wsypywaniu nowego podłoża, dzięki czemu ominie Cię sprzątanie odchodów z zupełnie innych miejsc w domu czy mieszkaniu. Wybierz filtry do kuwety, najlepiej węglowe, aby nieprzyjemny zapach nie przeszkadzał domownikom i nie odstraszał kota. Przydadzą się również neutralizatory do kuwety, odświeżacze także mogą spisać się poprawnie w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów. Potrzebujesz dobrze wyprofilowanej łopatki, z której pomocą usuniesz zbrylone części żwirku. Postaw na wycieraczki, dzięki którym zminimalizujesz roznoszenie żwirku po mieszkaniu lub domu. Na rynku dostępne są także worki do kuwet, które wkłada się pod żwirek, a w czasie wymiany wyciąga razem z nim. Dzięki temu sprzątanie jest niezwykle proste i szybkie.

Kuwety dla kota samoczyszczące i przesiewowe

Jaką kuwetę dla kota wybrać, aby ułatwić sobie usuwanie zanieczyszczeń? Można postawić na kuwetę przesiewową, w której przesiewanie żwirku w sposób automatyczny umożliwia oddzielenie zbrylonych, zanieczyszczonych części od suchych i czystych. Co ważne, zbrylony żwirek pozostaje na sitku, które może być wyciągnięte i wyczyszczone w sposób szybki i prosty. Warto jednak dodać, że kuwety przesiewowe nie sprawdzą się w przypadku kotów mających częste problemy gastryczne. Kuweta samoczyszcząca to kolejny ciekawy produkt. Jest to zmechanizowana kuweta ze specjalnym wirnikiem, który przekopuje żwirek, odsiewając nieczystości, które zbierają się w dodatkowym pojemniku, co pozwala opiekunowi opróżniać kuwetę niezwykle łatwo. Pojemnik na odchody może być sporych rozmiarów, dlatego należy pamiętać, aby nie pozostawiać tam nieczystości przez długi czas, ponieważ pojawi się nieprzyjemny zapach.

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Nauka korzystania z kuwety w przypadku kotów nie jest niczym trudnym. Wystarczy umieszczać w niej kota zaraz po jedzeniu, wybudzeniu się czy też w momencie, gdy zauważysz, że Twój pupil się obwąchuje, drapie lub przykuca w kącie. Po którymś razie kot sam będzie wchodził do kuwety i tam załatwiał swoje potrzeby. Pamiętaj, aby nauka korzystania z kuwety nie przebiegała w negatywnej atmosferze, ponieważ wtedy będzie ona trwała znacznie dłużej i będzie bardziej uciążliwa. Duży wpływ na to, czy kot ma ochotę korzystać kuwety, ma czystość wewnątrz, świeży żwirek, a także neutralny zapach. Już wiesz, jaką kuwetę dla kota wybrać, poznałeś także tajniki nauki korzystania z niej, teraz przyszedł czas na zakup oraz praktykę! Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tych produktów, skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 6151 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-12
Szybka i sprawna obsługa
2024-11-11
Szybko, sprawnie i na temat
pixel