2020-04-02

Jaka agrotkanina pod truskawki czy maliny?

Agrotkanina jest często nazywana matą szkółkarską — jej podstawowym zadaniem jest odpowiednie ściółkowanie gleby, czyli przykrywanie ziemi wokół hodowanych roślin. Agrotkanina jest stosowana w celu zapobiegania wyrastaniu chwastów i zapewnienia roślinom właściwej dla nich temperatury, wilgotności i dobrego dostępu do składników odżywczych. W zależności od posadzonych roślin wybór agrotkaniny będzie różny. W dzisiejszym artykule podpowiemy, na którą agrotkaninę warto zdecydować się wtedy, gdy planujemy uprawę truskawek albo malin. Opowiemy również o tym, w jaki sposób skutecznie zamontować ten materiał, aby sprawdzał się najlepiej na naszych uprawach.

Najlepsza agrotkanina pod truskawki

Możemy zdecydować się na agrotkaninę z dziurami, która powstała specjalnie z myślą o uprawie truskawek lub te dziury samodzielnie wyciąć. Otwory w agrotkaninie powinny być umiejscowione w specjalnych rzędach, w odstępach co najmniej 30 cm — taki rozstaw umożliwi truskawkom prawidłowy wzrost. Agrotkanina jest dostępna w kilku kolorach, zazwyczaj jest to kolor czarny, brązowy oraz biały. Wersja biała to dobre rozwiązanie w przypadku szklarni, ponieważ materiał nagrzewa się mniej niż pozostałe. Do ogrodnika należy również wybór preferowanej gramatury, która określa trwałość agrotkaniny. W przypadku uprawy truskawek możemy zdecydować się na materiał o grubości 70 g/m2 lub 90 g/m2. Im grubsza jest tkanina, tym bardziej jest ona wytrzymała.

Na jaką agrotkaninę zdecydować się podczas uprawy malin?

Dzięki swojej specjalnej strukturze agrotkanina przepuszcza nie tylko wodę i powietrze, ale również wszelkiego rodzaju nawozy, które umożliwiają prowadzenie uprawy bez konieczności podnoszenia maty. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że agrotkanina jest równie chętnie wybierana podczas uprawy truskawek. W przypadku uprawy malin możemy wybrać agrotkaninę np. w kolorze czarnym czy zielonym. Warto zadbać także o to, aby rośliny dobrze ją przykryły. Jeżeli chodzi o gramaturę, wystarczy, aby wybrany przez nas materiał miał co najmniej 70 g/m2.

Montaż agrotkaniny

Agrotkanina może być położona na grządkach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby od trawnika oddzielały ją specjalne palisady ogrodowe — takie rozwiązanie pozwoli na utrzymanie porządku w ogrodzie, który będzie po prostu lepiej się prezentował. To dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy maliny lub truskawki zdobią nasze obrzeża ogrodowe. W tym miejscu warto wspomnieć również o tym, że zanim przystąpimy do zakładania agrotkaniny, niezwykle istotne jest to, aby dobrze przygotować ziemię. Na początku należy oczyścić daną glebę z wszelkich chwastów i delikatnie ją spulchnić. W kolejnych krokach musimy dobrze przyciąć materiał do oczekiwanego przez nas rozmiaru i przymocować ją do ziemi. Agrotkaninę możemy np. obłożyć za pomocą kamieni albo do montażu wykorzystać specjalne szpilki, które gwarantują dobre ułożenie materiału.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5299 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Wszystko ok.
2024-04-16
Jestem bardzo zadowolona z obsługi mojego zamówienia, szybko,sprawnie, szafę otrzymałam w ciągu 3 dni, polecam.
pixel