2020-03-04

Jaka agrotkanina pod borówkę

Agrotkaniny stanowią grupę materiałów, która jest stosowana w uprawie roślin. Znajdują szczególne zastosowanie w rolnictwie, leśnictwie oraz szeroko pojętym ogrodnictwie. Ich asortyment jest bardzo szeroki, a na rynku można spotkać wiele modeli, przeznaczonych do różnych roślin. Sprawia to, że nie powinniśmy mieć problemu z nabyciem tego towaru. Agrotkanina zwana jest także matą ściółkującą. W jaki sposób dobrać odpowiednią matę do rośliny? Przykładowo, innych właściwości potrzebują rośliny uprawiane na otwartym powietrzu, a innych te w szklarniach. Jeśli prowadzimy szkółkę leśną, to powinniśmy wybrać materiał, który jest najlepszy do drzew. Inaczej z kolei postąpimy w przypadku uprawy truskawek. Ostatnio bardzo popularną rośliną przydomową jest borówka. Jest to o tyle oczywiste, że owoce borówki do uprawy są większe niż tej leśnej. Co więcej, nie musimy wybierać się do lasu, aby nazrywać sobie tych pysznych owoców. Poniżej przekonasz się, która agrotkanina nadaje się najlepiej do rozsadzenia na niej borówek.

Właściwości agrotkaniny

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie z nagłówka, należy udzielić sobie odpowiedzi: co tak właściwie zapewnia agrotkanina? Jedną z jej właściwości jest to, że zapobiega rozrostowi roślin niepożądanych, czyli chwastów. Każdy, kto plewił kiedykolwiek uprawy, ten wie, że ograniczenie tego smutnego obowiązku jest bardzo pożądane. Kolejną właściwością agrotkaniny jest utrzymywanie odpowiedniej wilgotności gleby. Agrotkanina sprawia, że woda zawarta w glebie nie paruje aż tak łatwo pod wpływem słońca i temperatury. Sprawia to, że uprawiane przez nas rośliny mają zapewnione odpowiednią wilgotność, a tym samym są mniej podatne na usychanie. Dzięki zmniejszeniu rozrostu chwastów, rośliny na agrotkaninie czerpią z gleby więcej składników odżywczych. Powoduje to, że plony, które zbierzemy z miejsca wyścielonego matą ściółkową, powinny być większe niż plony z gołego i nieosłoniętego gruntu. Dodatkowymi właściwościami agrotkanin jest to, że zabezpieczają rośliny przed chorobami i drobnoustrojami, a do tego przyspieszają ich wzrost.

Którą agrotkaninę wybrać przy uprawie borówki?

Agrotkanina pod borówkę powinna charakteryzować się dużą wytrzymałością, która jest warunkowana gramaturą materiału. W tym przypadku rozsądnym będzie użycie takiej maty ściółkowej, której gramatura wynosi od 90 g/m2 w górę. Sprawi to, że będzie ona służyła przez wiele lat. Kolejnym czynnikiem jest kolor. Najlepiej, aby agrotkanina nie przepuszczała zbyt dużej ilości światła. Zapobiegnie to wzrostowi chwastów pod nią. Z tego względu rozsądnym jest wybranie materiału w kolorze czarnym. Na sam koniec została kwestia nawadniania i nawożenia. Borówka powinna posiadać odpowiednią wilgotność. Dobrze jest, aby agrotkanina, którą wybierzesz, przepuszczała wodę do gleby, a nie magazynowała jej na swojej powierzchni. Podobnie z nawożeniem. Musisz pamiętać, że rośliny, które sadzisz, rozkrzewiają się. Nic z tego, że zostawisz w agrotkaninie otwory przy łodydze, skoro nawóz nie będzie docierał do korzeni oddalonych od miejsca, gdzie docelowo będziesz nawoził ziemię. Z tego względu materiał, który wybierzesz, powinien pozwalać na przenikanie przez niego nawozom, aby równomiernie wzmacniać borówkę. Z dzisiejszymi możliwościami rolnictwa uprawianie borówki to czysta przyjemność. Właściwie dobrana agrotkanina, pozwoli Ci cieszyć się z dorodnych plonów, a do tego nie będziesz musiał spędzać czasu na mało przyjemnych czynnościach, jak na przykład plewienie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5684 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-22
Polecam, dobry produkt w dobrej cenie
2024-06-19
Fotel w dobrym stanie, wygląda lekko, zajmuje mało miejsca i jest wygodny.
pixel