2020-04-13

Jak zrobić zraszanie trawnika?

Od tego, czy nasz trawnik będzie prezentował się nienagannie, zależy kilka ważnych aspektów. Bardzo ważne jest nie tylko to, w jaki sposób będzie posiany, czy w jakim miejscu, ale i jego dostęp do wody. W dzisiejszym artykule, podpowiemy, w jaki sposób zrobić zraszanie trawnika i o czym należy pamiętać.

Przygotuj plan instalacji nawadniania

Pierwszym krokiem powinno być stworzenie dobrego planu instalacji nawadniania. Wytyczne, w jaki sposób należy ten plan zrobić, można znaleźć na wielu stronach internetowych. Podczas tworzenia takiego planu istotne jest między innymi to, jakie ciśnienie wody posiada się w danym ogrodzie. Parametry źródła wody i jej wydajności są potrzebne, chociażby do tego, aby dobrze oszacować, ile urządzeń musi znaleźć się na danej posesji.

W jaki sposób rozmieścić zraszacze na trawniku?

Zraszacze ogrodowe są instalowane w taki sposób, aby nawodniły cały trawnik lub wszystkie rabaty. Ważne jest to, że promień jednego zraszacza musi nachodzić na drugi, dzięki czemu wszystkie strefy będą równo podlane. Możemy wybrać dla siebie zraszacze ogrodowe rotacyjne albo zraszacze statyczne, czyli rotatory, które są wyposażone w różne końcówki. Wybór zraszacza jest oczywiście uzależniony od tego, jaką powierzchnię ma nasz ogród. W przypadku zakupu wielu urządzeń należy wybierać jedne modele, ponieważ różne wersje zużywają inną ilość wody.

Ile wody potrzebujesz nasz trawnik?

Ilość wody, która jest potrzebna danemu trawnikowi, zależy od kilku kwestii — nasłonecznienia, rodzaju gleby, a nawet pory roku. Szacuje się, że w Polsce trawnik potrzebuje do wzrostu ok. 5 litrów wody na 1m2, w momencie, gdy jest zasiany w gruncie przepuszczalnym i ok. 3 litry na 1m2, gdy jest posadzony w glebie.

W jaki sposób podlewać trawnik?

Najważniejszą kwestią związaną z podlewaniem trawnika jest to, że musi być on podlewany regularnie. Niestety, gdy nasiona nie będą miały dobrego dostępu do wody — nie wyrosną albo będą bardzo mizerne. Do ręcznego podlewania zieleni na pewno przyda się dobry wąż ogrodowy, warto jednak zadbać przy tym o to, aby strumień wody rozkładał się równomiernie i nie spływał na trawę z dużym natężeniem, ponieważ mogłoby to doprowadzić do wypłukania ziarenek i powstania nieestetycznych, pustych dziur. Zraszacze ogrodowe pozwalają na skuteczne podlewanie, a przygotowanie specjalnego systemu nawadniania sprawi, że nie będziemy musieli martwić się tym, że nasz trawnik nie otrzyma pożądanej ilości wody.

Jednym z najważniejszych obowiązków każdego ogrodnika jest zapewnienie trawnikowi odpowiedniej ilości wody. Możemy zdecydować się na samodzielne zraszanie za pomocą węża ogrodowego, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaplanować profesjonalne nawadnianie trawnika, dzięki któremu będziemy mieć pewność, że każdy kawałek terenu jest odpowiednio nawodniony. W obu przypadkach na pewno przydadzą się zraszacze ogrodowe, które doskonale dozują odpowiednią ilość wody.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5777 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
ok
2024-07-15
Narożnik bardzo ładnie się prezentuje, jest wygodny.
pixel