2020-08-17

Jak zadbać o rośliny podczas urlopu

Wybierasz się na urlop, ale martwisz się tym, że po powrocie Twoje rośliny będą w kiepskim stanie? Zastanawiasz się, co zrobić, aby Twoja nieobecność nie wpłynęła negatywnie na ich wzrost i rozwój? Wbrew temu, co mogłoby się wydawać — już przed urlopem możesz tak zatroszczyć się o swoje rośliny, aby uchronić je przed ewentualnymi, przykrymi konsekwencjami, które mogłyby doprowadzić do ich gnicia, czy przesuszenia. Jeżeli nie możesz poprosić nikogo zaufanego o opiekę nad roślinami podczas Twojego wyjazdu, koniecznie poznaj nasze sposoby, dzięki którym roślinki na pewno sobie poradzą!

Odpowiednie ustawienie donic

Przygotowanie roślin do swojego wyjazdu rozpocznij przede wszystkim od ich odpowiedniego ustawienia. Możesz zdecydować się, chociażby na doniczki z wkładem, które są bardzo wygodne w użytkowaniu. Donice powinny być umiejscowione przede wszystkim z daleka od nasłonecznionych parapetów. Wybierz takie miejsce w swoim domu lub mieszkaniu, które w ciągu dnia jest częściowo zacienione, a przy tym cechuje się dobrą wentylacją. Pamiętaj również o tym, że doniczki nie powinny być ustawione bardzo blisko siebie, każdy z kwiatów powinien mieć kilka centymetrów własnej przestrzeni.

Sposoby na automatyczne podlewanie

Drugą bardzo ważną kwestią jest odpowiednie nawodnienie Twoich roślin. Niestety dłuższy brak wody albo wręcz przeciwnie — jej zbyt duża ilość może doprowadzić do gnicia i obumarcia roślinności. Jeżeli zdecydujesz się na doniczki z wkładem, możesz wstawić je do naczynia z wodą, albo do wanny, czy też do brodzika w prysznicu. Pamiętaj tylko, że poziom wody nie powinien być zbyt wysoki, ponieważ znowu — mogłoby to doprowadzić do powolnego obumierania roślin. Jeżeli masz zwykłe doniczki, nie szkodzi. W takiej sytuacji przyda Ci się zwykła, plastikowa butelka. Napełnij ją wodą i delikatnie zakręć, a następnie odwróć i wciśnij w ziemię odwróconą dnem do góry. To domowy sposób, dzięki któremu dostarczysz swoim roślinom odpowiednią ilość wody, a przy tym nie będzie trzeba martwić się tym, że otrzymają one jej nadmiar. Świetnym rozwiązaniem jest również włożenie do doniczki jednego końca grubego sznurka i zanurzenie drugiego w wysokim naczyniu z wodą. Musisz jednak pamiętać, że decydując się na taki patent — wykorzystane przez Ciebie naczynie powinno stać wyżej niż roślinka, dzięki czemu woda będzie mogła stopniowo przenikać do podłoża.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wśród patentów na nawadnianie roślin podczas wyjazdu, należy wskazać także wykorzystanie drobnego żwirku lub kory. Jedyne, co musisz zrobić to posypać nimi powierzchnię gleby, dzięki czemu woda będzie odparowywać znacznie wolniej. Jeżeli nie możesz pozostawić w swoim domu lub mieszkaniu co najmniej jednego otwartego okna, postaraj się pootwierać drzwi do wszystkich pomieszczeń, dzięki czemu powietrze będzie mogło swobodnie przepływać.

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać — nasz wyjazd wcale nie musi iść w parze z obumarciem roślin. Dzięki przedstawionym sposobom zadbasz o swoje kwiaty, a Twoja nieobecność nie wpłynie negatywnie na ich stan.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5496 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Zamówienie zrealizowane błyskawicznie, towar zgodny w 100% z opisem. Polecam ten sklep.
2024-05-18
Super zgodne z opisem
pixel