2020-03-13

Jak zabezpieczyć ściany przed malowaniem?

Chociaż malowanie ścian może wydawać się proste... ta czynność jest procesem, na który składa się wiele czynności. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać — istotne jest nie tylko samo malowanie, ale i kroki, które wykonamy przed nałożeniem farby. W jaki sposób przygotować ściany do malowania? Co zrobić, aby odpowiednio je zabezpieczyć? Opowiemy o tym w dzisiejszym wpisie.

Przygotowanie ścian do malowania

Jeżeli ściany, które mamy pomalować będą pokrywane farbą po raz pierwszy — jedyne, co musimy zrobić to odpowiednio oczyścić je z kurzu i wykorzystać preparat gruntujący. Dzięki temu wzmocnimy podłoże, a przy tym wyrównamy chłonność ściany. Problemy podczas malowania, pojawiają się dopiero wtedy, gdy chcemy remontować takie ściany, które w przeszłości były już malowane. W jaki sposób się do tego zabrać?

Zacznij od usunięcia starych warstw farby

Jeżeli na ścianie, którą planujesz malować — zauważysz jakieś łuszczące się i odstające od podłoża warstwy farby — musisz się ich pozbyć. Jeżeli zastanawiasz się, w których miejscach farba straciła swoją przyczepność, możesz to sprawdzić za pomocą najzwyklejszej taśmy klejącej. Przyklej ją do ściany i oderwij — jeżeli razem z taśmą oderwiesz jakieś warstwy farby, zabierz się do ich usunięcia. Nie musisz usuwać farby z tych miejsc, w których dobrze się trzyma. Istotne jest również to, aby usunąć pozostałości po starych farbach — zwłaszcza klejowych i wapiennych, które mają problemy z utrzymaniem farb emulsyjnych. Samo usuwanie farby ze ścian nie powinno już być problematyczne. Tak naprawdę wystarczy, że wykorzystasz jakąś szpachelkę, albo inne narzędzie i wodę. Po zwilżeniu powierzchni — nie powinieneś mieć problemów z zeskrobaniem farby. Pamiętaj jednak o tym, aby nie uszkodzić tynku.

Dokładnie umyj ściany przed przystąpieniem do malowania

Jeżeli udało Ci się już zeskrobać stare warstwy farby, możesz przystąpić do dokładnego oczyszczania swoich ścian. Usuwanie tłustych zacieków i osadów jest niezwykle istotne — jeżeli tego nie zrobisz, farba w tych miejscach może nie przylegać do podłoża. Do mycia ścian wykorzystaj gąbkę albo ściereczkę z wodą oraz delikatny detergent. Na koniec warto jeszcze przetrzeć ścianę samą wodą.

Pozbądź się wszelkich nierówności, uzupełnij nieestetyczne ubytki

Kolejnym bardzo ważnym krokiem, jest wyrównanie i szpachlowanie ścian. Wypełnienie wszelkiego rodzaju wgłębień sprawi, że nasza powierzchnia będzie równa i przygotowana do malowania. Do wygładzania ścian przyda się gruboziarnisty papier ścierny.

Pamiętaj o zagruntowaniu ścian przed malowaniem

Zastosowanie gruntu, jest istotne, zwłaszcza w przypadku odsłoniętych i naprawianych przez nas fragmentów ścian. Gruntowanie pozwala dobrze zabezpieczyć powierzchnię, a przy tym wpływa pozytywnie na przyczepność danej farby. Gruntowanie możemy pominąć wtedy, gdy decydujemy się na malowanie ścian, które są w bardzo dobrej kondycji. Opcjonalnie możemy również zdecydować się na położenie gładzi, która sprawi, że nasza powierzchnia będzie prezentować się nieskazitelnie.

Chociaż malowanie ścian mogłoby się wydawać wręcz banalne — musimy pamiętać o tym, aby odpowiednio przygotować ściany i narzędzia. Tylko takie rozwiązanie sprawi, że pomalowane powierzchnie będą prezentowały się bardzo estetycznie, a przy tym będą funkcjonalne. Nie można również zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu sufitów, czy podłóg — do tego idealnie sprawdzą się taśmy malarskie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5777 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Super produkt. Szybka dostawa
2024-07-15
Narożnik bardzo ładnie się prezentuje, jest wygodny.
pixel