2022-07-29

Jak wyrównać ziemię pod trawnik?

Piękna, zielona trawa niewątpliwie jest ozdobą każdej działki. Założenie takiego trawnika lub sianie trawy praktykowane jest od wielu lat i czysto teoretycznie powinno być proste i mało skomplikowane. Jednak często jest odwrotnie, choć są sposoby, aby ograniczyć nakład pracy związany z zakładaniem trawnika. Jak starannie przygotować miejsce pod trawnik? Ile można nawieźć ziemi na działkę oraz co to jest niwelator do trawnika? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Piękny trawnik w ogródku i na działce

Nie ma chyba osoby, która posiada ogródek bądź działkę i nie chciałabym mieć pięknego trawnika. Co jednak zrobić, aby mieć ładny trawnik? Przede wszystkim kluczowe znaczenie ma teren jaki wybrany zostanie do zasiania trawnika. Drugim istotnym aspektem jest wybór trawy, co z uwagi na bardzo dużą dostępności mieszanek różnych gatunków traw nie jest łatwe. Kolejny ważny element to regularne nawadnianie. Niezwykle istotne jest także usuwanie chwastów np. przy pomocy profesjonalnych preparatów chwastobójczych. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych gatunków traw, w tym mieszanki łąkowe, parkowe, dywanowe, rekreacyjne oraz sportowe. Piękna trawa to wynik odpowiedniego nawożenia. Możesz skorzystać z profesjonalnych wieloskładnikowych nawozów, lecz dobrze jest w okresie wiosennym i jesiennym także uwzględnić kompost

Jak wyrównać teren pod trawnik?

Nie da się ukryć, że piękny trawnik wymaga starannej i systematycznej pielęgnacji. Etapem najważniejszym zarazem pierwszym jest przygotowanie podłoża pod trawnik. W zależności od tego, jak duże są nierówności można pokusić się o ręczne wyrównanie gleby lub skorzystać z dostępnych na rynku urządzeń, które znacznie ułatwiają pracę. Takim urządzeniem jest niwelator do trawnika. Zanim jednak po niego sięgniesz musisz pozbyć się resztek roślin oraz chwastów, usunąć ewentualne korzenie oraz kamienie, a także pozostałości po pracach budowlanych. Na rynku dostępne są ubijaki zarówno ręczne, jak i mechaniczne. Modele ręczne są stosunkowo tanie i łatwe w użyciu. Jeśli masz duży teren pod trawnik, to warto rozważyć zakup ubijaka mechanicznego lub walca ogrodowego.

Ile można nawieźć ziemi na działkę?

Jeśli jesteś osobą, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z ogrodnictwem, możesz nie wiedzieć o tym ile można nawieźć ziemi na działkę oraz o ile możesz podnieść teren działki. Pamiętaj, że regulują to przepisy. Nie możesz samodzielnie bez załatwienia formalności nawieźć ziemi i gleby z wykopów budowlanych pochodzących z innej działki niż Twoja, gdyż przez prawo jest to traktowane jako odpad. Osoba fizyczna lub organizacja niebędąca przedsiębiorstwem może na swoim działkę nawieźć mas ziemnych oraz gruzów ilości 200 kg/m2. Oznacza to, że maksymalna podniesienie terenu może wynosić do 25 cm. Trzeba jednak przy tym pamiętać o dopełnieniu wszelkich niezbędnych formalności, w innym przypadku podniesienie terenu działki będzie traktowane jako samowola i będzie się wiązać z konsekwencjami.

Wyrównanie terenu pod trawnik — jak obliczyć ile ziemi będzie potrzebne do podniesienia terenu?

Planujesz podnieść poziom działki, ale nie wiesz ile ziemi będzie ci potrzebnej do przeprowadzenia tego typu prac? Z chęcią podpowiemy. Najważniejszym parametrem, jaki musi być ci znany, jest powierzchnia działki którą chcesz podnieść oraz zakładana wysokość. Jeśli działka jest o powierzchni 500 m2 a wysokość o jaką chcesz podnieść działkę to 10 cm, to potrzebujesz 50 m3 piasku + 10% zapasu. Wzór z jakiego została ilość obliczona to powierzchnia działki x wysokość w metrach. Szacując wysokość podniesienia gleby warto pamiętać o tym, że należy dopasować teren do wysokości kostki, tak aby w przypadku trawnika sianego teren był obniżony w stosunku do kostki o 1 cm, W przypadku trawnika z rolki około 3 cm.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5696 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-25
Szybko i sprawnie.
2024-06-22
Polecam, dobry produkt w dobrej cenie
pixel