Jak walczyć z mączniakami w domu i ogrodzie?

2022-07-29
Jak walczyć z mączniakami w domu i ogrodzie?

Mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy to często występujące choroby roślin, dotykające szerokiej gamy gatunków. Atakują one rośliny rosnące w ogrodzie, szklarniach, a także odmiany doniczkowe, hodowane w domach. Jakie rośliny atakuje mączniak prawdziwy, a jakie rzekomy? Jaki środek na mączniaka wybrać? Jak pozbyć się choroby domowymi sposobami? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym opracowaniu, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy.

Czym jest mączniak prawdziwy, a czym mączniak rzekomy?

Mączniak to uciążliwa choroba, często która atakuje rośliny domowe i ogrodowe. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że obie choroby są bardzo podobne i zwalcza się je tymi samymi środkami. W rzeczywistości objawy i cykle chorobowe różnią się między sobą. Grzybów wywołujących mączniaka wyróżnia się ponad sto gatunków, a ze względu na różnice w przebiegu choroby, wskazuje się dwie główne odmiany: mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy. Pierwsza choroba rozwija się szczególnie wtedy, gdy na zewnątrz jest ciepło i sucho. Na początku na roślinie pojawia się biały zmywalny nalot, który następnie zmienia barwę na brązową. Nalot pojawia się po obu stronach liścia. Wraz z upływem czasu zarażone liście zaczynają usychać, kwiaty marnieją, a bez podjęcia interwencji choroba doprowadza do całkowitej śmierci rośliny. Mączniaka rzekomego odróżnia to, że rozwija się on w wilgotnych warunkach. Z kolei biały nalot widoczny jest wyłącznie na dolnej stronie liścia, dlatego zainfekowanie jest trudniejsze do zidentyfikowania.

Jak zapobiegać pojawieniu się mączniaków na roślinach?

Stosując odpowiednie nawozy i pielęgnację możesz uchronić rośliny przed zarażeniem chorobą. Zanim mączniak na dracenie lub innym kwiatki zagości na stałe, warto wykorzystać wszystkie możliwe środki prewencyjne. Zapobieganie w przypadku mączniaka prawdziwego polega na używaniu do spryskiwania środków, których substancjami aktywnymi są siarka lub miedź. Domową alternatywą jest gnojówka z pokrzywy, którą możesz przygotować samodzielnie bez większego nakładu pracy. Z kolei w przypadku ziół, warzyw i roślin domowych warto sięgnąć po preparaty z ekstraktem z grejpfruta. Jeśli chodzi o mączniaka rzekomego, zimuje on na opadłych liściach i resztkach oraz lubi wilgoć. Dlatego też prewencja w tym wypadku polega na usuwaniu i utylizowaniu resztek roślin, systematycznym odchwaszczaniu oraz niemoczeniu liści roślin podczas podlewania. Warto zamiast systemu zraszającego, wykorzystać system kropelkowy. Profilaktycznie dobrze sprawdzi się także wywar z cebuli oraz gnojówka ze skrzypu.

Jak zwalczyć mączniaka prawdziwego i rzekomego?

Jeśli chodzi o choroby roślin, które powoduje mączniak, oprysk w większości przypadków pozwoli pozbyć się drobnoustrojów. Środek na mączniaka prawdziwego dobieramy do rodzaju rośliny, jaką zaatakował. Różne gatunki grzyba sprawiają, że skuteczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie środków dedykowanych do danej rośliny, aniżeli sięganie po uniwersalny preparat. Dla przykładu, gdy zauważysz mączniak na palmie, musisz sięgnąć po inny środek, niż w przypadku zwalczania grzyba np. na porzeczce. Jeśli na roślinie pojawi się mączniak rzekomy, zwalczanie będzie przebiegać w taki sam sposób, jak u mączniaka prawdziwego. Stosując odpowiedni środek na mączniaka, możesz liczyć na skuteczne pozbycie się choroby. Jeśli nie chcesz korzystać z gotowych preparatów, możesz wybrać także naturalnie przygotowane wyciąg i gnojówkę z pokrzywy lub wyciąg z wrotycza.

Jaki jest najskuteczniejszy środek na mączniaka?

Najskuteczniejszym środkiem na mączniaka jest zapobieganie. Wykrycie w odpowiednim czasie choroby oraz stosowanie określonych czynności profilaktycznych pozwoli Ci na zmniejszenie prawdopodobieństwa pojawienia się choroby. Warto pamiętać także o tym, że każdego mączniaka możesz usunąć w inny sposób. Mączniak rzekomy róży bardzo szybko się rozprzestrzenia, dlatego po odkryciu zakażenia trzeba podejmować zdecydowane działania. Warto dodać, że mączniak na mięcie może zaatakować roślinę zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Aby ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się choroby, warto zachować duże odstępy między roślinami, zapewniające dostęp światła i powietrza, a także między roślinami podatnymi na mączniaka sadź te odporne na jego działanie. Duże znaczenie ma także unikanie nawozów azotowych, ponieważ sprzyjają one rozwojowi mączniaka.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5177 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-17
Cała transakcja przebiegła sprawnie i bez problemów, mega szybka wysyłka, kontakt z kurierem na najwyższym poziomie, mega zadowolony. polecam
2024-03-14
Super wszystko ok
pixel