2020-03-06

Jak przygotować narzędzia ogrodnicze do sezonu?

Wiosna... to ten radosny czas w roku, kiedy wszystko budzi się do życia. To również ten czas, kiedy zaczynamy sadzić i pielęgnować nasze rośliny. Jeszcze przed rozpoczęciem wiosennego sezonu, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie wszystkich ogrodowych narzędzi. W dzisiejszym wpisie, podpowiemy, o czym należy pamiętać, aby na wiosnę nie brakowało nam wszystkich potrzebnych sprzętów.

Przejrzyj narzędzia, którymi dysponujesz

Jeszcze zanim nadejdą ciepłe dni — warto przejrzeć wszystkie narzędzia, którymi dysponujemy. Istotne jest to, aby dokładnie obejrzeć każde z narzędzi osobno, zwracając przy tym uwagę na ewentualne uszkodzenia i ubytki. Taki przegląd pozwoli posegregować narzędzia na te, które nadają się jeszcze do pracy oraz te, które powinniśmy już wyrzucić. Podczas wyrzucania poszczególnych sprzętów, warto zrobić listę z nazwami tych, które musimy dokupić.

Zakup narzędzia z przygotowanej przez siebie listy

W momencie, gdy zakończysz przegląd swoich narzędzi — będziesz już zorientowany w tym, co koniecznie musisz dokupić. Jeżeli do śmieci powędrowały podstawowe narzędzia... warto, abyś kupił je jeszcze podczas zimowych miesięcy. Taka zapobiegliwość sprawi, że na wiosnę będziesz odpowiednio przygotowany do pielęgnacji swojego ogrodu. Oprócz kupowania sprzętów, które wyrzuciłeś, warto zaopatrzyć się także w te, których brakowało poprzedniego sezonu. Być może pamiętasz narzędzia, które musiałeś pożyczać od swojego sąsiada, albo rodziny? To najlepsza okazja, aby zakupić je do swojego składziku!

Dokładnie oczyść swoje narzędzia

Jeżeli dysponujesz już wydzielonym zbiorem narzędzi, które zostają z Tobą na kolejny sezon — nie zapomnij o tym, aby dokładnie je wyczyścić. Na pewno przyda się do tego jakiś dobry środek czyszczący, a nawet i denaturat, który pozwoli odpowiednio usunąć wszelkie zanieczyszczenia i bakterie. Ich obecność mogłaby wpłynąć niekorzystnie na stan poszczególnych roślin. Do czyszczenia przyda się również mocna szczotka druciana, gąbka i świeża woda. Narzędzia ogrodowe powinny wyschnąć samodzielnie — po procesie czyszczenia, ułóż je w jakimś suchym miejscu. Jeżeli nie możesz poradzić sobie z uporczywymi zabrudzeniami — np. z żywicy — wykorzystaj rozpuszczalnik.

Nie zapomnij o usunięciu korozji!

Nawet najdokładniejsze czyszczenie narzędzi nie przyniesie zamierzonych efektów, w momencie, gdy na ich powierzchni znajdzie się rdza. Jeżeli zauważysz, że na poszczególnych elementach pojawiają się delikatne plamy w kolorze brązu — postaraj się je usunąć. Pomocny może się tutaj okazać papier ścierny, który zazwyczaj dobrze radzi sobie nawet z usuwaniem grubszych warstw rdzy. Możesz wykorzystać także sodę oczyszczoną. Środki nanieś na sprzęty za pomocą mokrej gąbki albo nasączonej ściereczki.

Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji swoich sprzętów

Jeżeli pierwsze kroki są już za Tobą... nadszedł czas na odpowiednią pielęgnację. Mowa tutaj oczywiście o ostrzeniu i naoliwieniu poszczególnych produktów. Narzędzia z ruchomymi częściami są narażone na blokadę ruchu — jeżeli chcesz, aby działały bardziej płynnie i szybciej, naoliw je odpowiednim smarem. Smar możesz nakładać bezpośrednio na śrubę, a poruszanie ruchomych elementów sprawi, że płyn przedostanie się do każdego miejsca. Zamiast smaru możesz także wykorzystać standardową oliwę. Pamiętaj również o tym, aby dobrze naostrzyć wszystkie te narzędzia, które służą do cięcia gałęzi, liści itp. Mowa tutaj oczywiście o sekatorach, czy siekierach. Do ostrzenia przyda się np. osełka albo specjalny kamień — dzięki nim zachowasz kształt oryginalnego szlifu, a przy tym poprawisz kondycję swoich sprzętów.

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać — przygotowanie narzędzi do sezonu wiosennego wcale nie jest takie trudne. Do tego procesu najlepiej przystąpić jeszcze zimą — wtedy będziesz miał dużo czasu na to, aby zaopatrzyć się w nowe, potrzebne sprzęty, a przy tym zorganizujesz czas na podreperowanie tych, które tego wymagają. Pamiętaj również o tym, że wszystkie swoje narzędzia ogrodowe powinieneś przechowywać w suchym miejscu.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5677 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-19
Bardzo dobra komunikacja, informacja na każdym etapie zamówienia. Mega szybka wysyłka, mega profesjonalna firma. Z całego serca i z czystym sumieniem polecam
2024-06-17
Ok super
pixel