2020-12-28

Jak przechować rośliny balkonowe przez zimę?

W czasie zimy rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarznięcie. Wszystko dlatego, że ich delikatny system korzeniowy chroni jedynie doniczka i niewielka warstwa ziemi. Niektóre gatunki można utrzymać przez ten okres, jeśli się o nie właściwie zadba i zapewni odpowiednie warunki przechowywania. W takim przypadku nawet niewielki spadek temperatury poniżej zera może spowodować ich obumarcie. Z tego względu warto już jesienią przenieść je do pomieszczenia, aby skutecznie chronić przed zimnem. Dowiedz się, jak przechowywać rośliny balkonowe zimą!

Czy rośliny mogą pozostać na balkonie w czasie zimy?

Choć wiele gatunków kwiatów balkonowych nie jest w stanie przetrwać nawet pierwszych przymrozków, to istnieją też rośliny, które wymagają jedynie odpowiedniego przygotowania. Zaliczają się do nich między innymi krzewy iglaste i liściaste, byliny czy pnącza. Aby bezpiecznie je przezimować, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie odkrycie doniczki. Można je wykonać z wykorzystaniem słomy, styropianu czy tektury, a następnie przytwierdzić do drewnianej skrzyni lub pudła wypełnionego korą, suchymi liśćmi lub gazetami. Warto pamiętać o zasłonięciu zarówno bryły korzeniowej, jak i nadziemnych części roślin. Wyjątkiem są jedynie gatunki kwitnące, które są ciepłolubne. W ich przypadku zachodzi konieczność chowania do domu jeszcze w trakcie jesieni. W tym celu należy wybrać dość chłodne miejsce, gdzie temperatura wynosi 5-10ºC.

Warunki przechowywania balkonowych roślin doniczkowych

Nie ma jednolitej instrukcji dotyczącej przechowywania roślin doniczkowych w czasie zimy. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb danego gatunku - zapotrzebowania na światło, wilgotność i temperaturę. Niektóre z nich, w tym fuksje, oleandry czy cytryny, należy skąpo podlewać, zaprzestać nawożenia i zapewnić dostęp do dużej ilości światła. Inne, takie jak pelargonie, hibiskusy, pomarańcze, kaktusy i wiele innych najlepiej czują się w widnych pomieszczeniach o temperaturze 10-15ºC. W przypadku wrażliwych roślin najlepiej przetrzymać je w mieszkaniu do momentu nadejścia wiosny. Dotyczy to szczególnie kolorowych bluszczy i tropikalnych gatunków. Krzewy zrzucające liście na zimę zwykle przechowywane są w chłodnych, ciemnych pomieszczeniach. Mocno rozkrzewione rośliny warto dodatkowo skrócić o nawet połowę przed okresem spoczynku.

Zimowa pielęgnacja roślin balkonowych

Niektóre rośliny balkonowe poza skuteczną osłoną przed mrozami potrzebują także odpowiedniej pielęgnacji. W okresie jesienno-zimowy sporym kłopotem może okazać się niewielka ilość światła docierająca do wnętrza. Powoduje to wydłużanie się międzywęźli, odpadanie liści, a w skrajnych przypadkach powolne obumieranie. Z tego względu warto ułożyć doniczki w pobliżu okien, najlepiej w części południowo-wschodniej. Co więcej, należy zadbać o regularne usuwanie kurzu z powierzchni rośliny. Aby wyrównać niedobór światła słonecznego, dobrym rozwiązaniem jest przechowywanie w chłodnych częściach domu lub na parapecie, pamiętając jednocześnie o ich przesunięciu przy wietrzeniu mieszkania. Korzystnie wpłynie też ograniczenie podlewania. Aby zapewnić roślinom odpowiedni stopień wilgotności, dobrym pomysłem może być stosowanie nawilżaczy powietrza.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5496 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Bardzo szybka wysyłka, przesympatyczny kontakt oraz informowanie na bieżąco o etapach wysyłki. Solidna firma! Polecam!
2024-05-19
Jestem bardzo zadowolona
pixel