2019-10-28

Jak nauczyć psa spać w legowisku?

Zwierzęta domowe to nasi najlepsi przyjaciele, dlatego wiele osób nie wyobraża sobie bez nich życia. Jednym z ulubionych pupili zdecydowanie jest pies. Jego obecność potrafi umilić każdy dzień, a wspólne spacery zapewniają przyjemną rozrywkę. Przywiązując się do swojego zwierzaka, zaczynamy traktować go jak członka rodziny. Jednak już od szczenięcia należy uczyć go posłuszeństwa, by wspólnie spędzany czas nie wiązał się ze stresem zarówno dla nas, jak i dla pupila. Jedną z podstawowych kwestii jest nauczenie psa spania w swoim legowisku. Jak to zrobić i od czego zacząć, by nasze wysokie wymagania nie zraziły pupila do nowego miejsca?

Dlaczego pies może czuć się nieswojo w swoim legowisku?

Wielu właścicieli psów wymaga od psa spania w legowisku bez zastanawiania się nad samopoczuciem ulubieńca. Być może nowe legowisko nie jest dla pupila wystarczająco wygodne, dlatego też nie czuje się on w nim dobrze? Posłanie to zdecydowanie najważniejsze miejsce, w którym psiak powinien chcieć spędzać swój wolny czas - czy to odpoczywając po intensywnym spacerze, czy też w ciągu nocy. Zakup nowego legowiska dla psa jest nie tylko doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą spać ze swoim pupilem w łóżku, ale także dla samego psa ze względu na wydzielenie mu jego własnej strefy do komfortowego i bezpiecznego wypoczynku. Zatem powinniśmy wybrać takie posłanie, które spełni jego potrzeby w 100% - zarówno w kwestii rozmiaru, jak i wypełnienia. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dlatego podczas wyboru należy kierować się nie tylko stylistyką, ale także praktycznością, by zapewnić swojemu czworonogowi wszystko, co najlepsze.

Jak wybrać idealne legowisko dla psa?

Nowe posłanie na początku może być dla psa trudne do zaakceptowania, dlatego warto dać mu znaną poduszkę lub używany przez niego kocyk, by nie czuł się zupełnie obco w tym miejscu. Dodatkowo można położyć na legowisku ulubione zabawki, co również przekona pupila, że jest to bezpieczna przestrzeń stworzona właśnie dla niego. Ponadto nie zapominajmy o zachowaniu odpowiedniego poziomu higieny i czystości posłania. Brudne legowisko pełne sierści czy piasku zrzuconego z łap po spacerze może być powodem, dla którego pupil będzie unikał tego miejsca. Czystość to podstawa. Równie ważnym aspektem jest wygoda. Powinniśmy wybierać posłania z odpowiednim wypełnieniem, które umożliwi pupilowi zajęcie komfortowej pozycji zarówno do leżenia w ciągu dnia, jak i do spania w nocy. Ważne jest również to, by jego powierzchnia była miękka i przyjemna w dotyku. Ponadto pamiętajmy o dobrym rozmiarze - legowisko nie może być ani za małe, ani zbyt duże - wszelkie odstępstwa od reguły mogą wpłynąć na komfort i poczucie bezpieczeństwa naszego psiaka.

Od czego zacząć naukę spania psa na posłaniu?

Po wybraniu odpowiedniego legowiska i ulokowania w nim kocyka czy zabawek przychodzi czas na szkolenie. Naukę spania psa na posłaniu należy zacząć od uzbrojenia się w cierpliwość, gdyż czasami na efekty należy poczekać dłużej, szczególnie gdy nasz pupil był przyzwyczajony do spania z nami w łóżku. Rozłąka z właścicielem podczas nocy może być dla psiaka bardzo trudna, zatem wykażmy się wyrozumiałością, gdyż pupila z pewnością łatwiej nauczyć czegoś nowego niż oduczyć nabytych nawyków. Pamiętajmy również, by posłanie leżało w odpowiednim miejscu - szczególnie w pierwszych dniach nauki najlepiej, by znajdowało się blisko nas, aby pies mógł czuć się bezpiecznie i mieć swoich opiekunów w zasięgu wzroku.

Następnie można przejść do szkolenia, które ma na celu nauczenie psa spania we własnym posłaniu. Najważniejszą zasadą nauki z pewnością jest konsekwencja - i to żelazna. Każde ustępstwa i brak asertywności zniweczą cały plan i będziemy musieli zaczynać od nowa. Zatem warto wiedzieć, że jeśli już zdecydujemy się na to, by psiak spał w swoim legowisku, to nie możemy ani na jedną noc pozwolić mu wrócić do naszego łóżka. Pamiętajmy również o spokoju, trosce i przede wszystkim o nagrodach. Smakołyki to doskonałe rozwiązanie, aby utrwalać dobre zachowanie pupila.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5684 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-22
Wszystko szybko i sprawnie tak jak oczekiwałem
2024-06-19
Bardzo dobra komunikacja, informacja na każdym etapie zamówienia. Mega szybka wysyłka, mega profesjonalna firma. Z całego serca i z czystym sumieniem polecam
pixel