2020-04-06

Jak i kiedy siać trawę?

Każdy z nas chce, aby trawnik w ogrodzie prezentował się nienagannie. Nie ma mowy o tym, aby osiągnąć taki efekt bez posiadania dobrze wypielęgnowanej trawy. To właśnie ona sprawia, że przestrzeń koło domu prezentuje się przepięknie, a co za tym idzie — mamy ochotę spędzać tam czas. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem, często zastanawiają się nad tym, w jaki sposób powinno prawidłowo siać się trawę? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule, zapraszamy do lektury.

Przygotowanie ziemi pod trawnik

Bardzo istotnym krokiem przed posianiem trawy jest to, aby już na kilka tygodni przed wysiewem dobrze przygotować ziemię. Musimy oczyścić ją z wszelakich chwastów, kamieni, czy kłączy, które mogłyby wpłynąć negatywnie na świeżo zasiane ziarna. Przekopaną ziemię możemy zakwasić torfem albo wapnem, a w kolejnym kroku musimy ją wyrównać. Wyrównanie jest ważne ze względu na późniejsze koszenie trawnika.

Kiedy siać trawę?

Idealnym czasem na posianie trawy jest okres wiosenny, ale wiele osób decyduje się na tę czynność również podczas jesieni. Zaleca się, aby trawa była posiana w okolicach kwietnia, a najpóźniej do końca maja. Trawa musi mieć czas na to, aby zyskać odporność na mróz i złą pogodę, dlatego najpóźniej można siać ją we wrześniu.

Na jakie nasiona najlepiej się zdecydować?

Wybór nasion jest zależny oczywiście od tego, do czego ma posłużyć nam wyhodowany trawnik. Na inne nasiona zdecydujemy się wtedy, gdy trawnik będzie jedynie dekoracją, a na inne wtedy, gdy będzie miał posłużyć za boisko do gry dla najmłodszych. W przypadku trawnika dekoracyjnego możemy wybrać np. trawy gazonowe, za to ziarna z domieszką żywicy sprawdzą się idealnie jako podłoże do aktywności fizycznej czy zabaw najmłodszych.

W jaki sposób siać trawę?

W momencie, gdy nasze podłoże jest przygotowanie do siewu, możemy przystąpić do ręcznego lub mechanicznego siania trawy. Podczas siania mechanicznego będziemy mieć pewność, że nasiona są rozłożone równomiernie. Z kolei sianie ręczne pozwala dotrzeć nawet do tych najtrudniej dostępnych miejsc, dlatego jest dobrym rozwiązaniem w momencie, gdy planujemy zasiać niewielki obszar. Po wysypaniu nasion istotne jest to, aby zabezpieczyć je przed ptakami — można to zrobić np. za pomocą piasku.

Pielęgnacja trawnika

Jeżeli uporaliśmy się już z przygotowaniem podłoża i rozsianiem nasion, niezwykle ważne jest również to, aby potrafić dobrze zaopiekować się swoim nowym trawnikiem. Zaniedbanie podlewania nasion będzie skutkować tym, że nasz trawnik nie wyrośnie albo będzie prezentował się nieatrakcyjnie. Do zapewnienia odpowiedniej ilości wody idealnie sprawdzą się zraszacze ogrodowe i węże ogrodowe, które uchronią przed podlewaniem zbyt mocnym strumieniem wody, który mogłoby doprowadzić do przemieszczania się nasion i tworzenia pustych miejsc. Szacuje się, że trawnik potrzebuje od 2 do maksymalnie 5 litrów wody na 1 m2. Nasiona, które będą kiełkować, potrzebują odpowiedniej wilgotności w glebie.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5267 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-14
Bardzo szybka przesyłka ,towar dobrej jakości ,bardzo dobrze opisany montaż.
2024-04-12
Wszystko w porzadku. Przesyłka ku mojemu zaskoczeniu dotarła dużo szybciej niż podano co niezmiernie mnie ucieszyło.
pixel