Jak i gdzie przechowywać narzędzia i sprzęt ogrodniczy zimą?

2019-12-13
Jak i gdzie przechowywać narzędzia i sprzęt ogrodniczy zimą?

Zbliża się kalendarzowa zima, a wraz z nią nadchodzą coraz niższe temperatury. To zatem dobry moment, aby przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi zabezpieczyć nie tylko rośliny, ale również narzędzia i akcesoria, z których korzystamy podczas codziennej pielęgnacji ogrodu. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, na jakich aspektach należy skupić się w pierwszej kolejności, a także - które rozwiązania są najbardziej korzystne i opłacalne.

Narzędzia ogrodnicze muszą być czyste!

Zacznijmy jednak od podstaw: zanim wybierzemy idealne miejsce do przechowywania sprzętów ogrodniczych, należy je dokładnie i starannie oczyścić, na przykład z resztek ziemi, czy fragmentów liści. To ważne, ponieważ w ten sposób zadbamy nie tylko o estetykę wszystkich akcesoriów, ale też o ich nienaganny stan techniczny. Zalegający brud i soki roślinne mogą bowiem powodować korozję, ta natomiast znacząco wpłynie na pracę poszczególnych narzędzi oraz urządzeń, utrudniając nam wykonywanie nawet najprostszych czynności. Czystość narzędzi jest bez wątpienia istotnym czynnikiem, ponieważ zdecydowanie wydłuża czas ich eksploatacji - akcesoria są wygodne w użytkowaniu, nie ulegają awarii, są też bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia.

Gdzie przechowywać sprzęt i narzędzia ogrodnicze?

Opcji do wyboru jest kilka, a wszystko zależy od naszych możliwości, zarówno finansowych, jak i - po prostu - przestrzennych. Wygodna i bezpieczna będzie specjalna narzędziownia, ponieważ jest ona pojemna i doskonale chroni narzędzia ogrodnicze przed mrozem, obfitym deszczem oraz silnym wiatrem. O tym, które materiały będą najlepsze przy budowaniu tego typu pomieszczeń, pisaliśmy m.in. tutaj - zachęcamy do uważnej lektury!

Oczywiście, nie trzeba od razu budować narzędziowni - zwłaszcza, jeśli nie mamy na to miejsca lub czasu. Wystarczy bowiem dobrze zabezpieczyć pomieszczenia gospodarcze, które znajdują się w sąsiedztwie domu. Jakie prace trzeba zatem wykonać przed początkiem sezonu zimowego? Po pierwsze: wyznaczoną przestrzeń należy dokładnie posprzątać. Po drugie: konieczne jest też jej uszczelnienie, aby do środka nie przedostawała się woda. Po trzecie: warto wyposażyć ją również w niedrogie, a przy tym praktyczne uchwyty i wieszaki, by wszystkie narzędzia ogrodnicze były odpowiednio posegregowane. Jeśli natomiast nie dysponujemy oddzielnym budynkiem, dobrym rozwiązaniem będą piwnica i/lub strych.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Co prawda, przygotowanie do zimy mniejszych narzędzi i akcesoriów, takich jak rękawice ogrodnicze, łopaty, sekatory, czy grabie, nie powinno stanowić większego problemu, tak kłopot może pojawić się przy sprzęcie o większych gabarytach. Nie zapominajmy zatem o kilku ważnych zasadach: w przypadku sprzętów elektronicznych, konieczne jest ich zabezpieczenie przewodów za pomocą taśmy izolacyjnej, z urządzeń wyposażonych w akumulator trzeba wyjąć baterię, a sprzęty spalinowe muszą mieć opróżniony zbiornik.

Oczywiście, przygotowanie narzędzi do zimy to nie jedyny obowiązek ogrodników. Równie istotne jest także właściwe przechowywanie mebli, o czym więcej przeczytacie w tym artykule. Jesteśmy pewni, że znajdziecie tam sporo przydatnych wskazówek!

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5217 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-27
Szybka realizacja, ekspresowa dostawa.
2024-03-27
Wszystko zgodnie z opisem .bardzo szybka dostawa .Polecam produkt oraz firmę Domator.pl
pixel